Często po urodzeniu dziecka zastanawiamy się, kiedy z  maluszkiem możemy pójść pierwszy raz na basen, często mamy z tym bardzo wiele pytań i rozterek. Więc postanowiłam w tym poście w skrócie napisać jak się do tego przygotować i kiedy zaczynać. My naszą przygodę z „pływaniem” zaczynaliśmy, jak Jaś miał 6 miesięcy i świetnie się zaklimatyzował na basenie. Oczywiście miałam masę pytań i wątpliwości. Doszło jeszcze gadanie ze strony teściowe typu czy on nie jest za mały, że zaraz będzie chory. Pomimo jej gadania poszliśmy i nie żałuję.  Teraz przez choroby, które nas dopadły mamy mała przerwę, ale zaraz wracamy do pływania z powrotem.

Czy warto się wybrać na basen z dzieckiem?

Ćwiczenia w wodzie wspierają  rozwój  fizyczny, intelektualny, społeczny oraz psychiczny dziecka. Zdecydowanie  pływające maluszki lepiej rozwijają się zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym. Takie dzieci są mniej wycofane, lepiej radzą sobie w niespodziewanych sytuacjach i mają bardzo dobrze rozwinięte zdolności komunikacyjne i społeczne. Jednak badania naukowe przeprowadzone w wielu krajach wykazały, że tego typu zajęcia bardzo pozytywnie wpływają na rozwój maluszka.

Z dzieckiem na basenie od kiedy warto zacząć pływać?

Pierwsze zajęcia na basenie-kiedy?

Kiedy, zaczynać przygodę z pływaniem? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami, ale pamiętajmy, że już 3-4 miesięczne zdrowe niemowlę może uczestniczyć w takich zajęciach w wodzie. Jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala a rodzice się do tego odpowiednio przygotowali to nic nie stoi na przeszkodzie.

Jak wybrać odpowiedni basen?

Jak już wspominałam, coraz więcej pływalni oferuje zajęcia dla niemowląt. Jeżeli chcemy od razu skorzystać z usług instruktora to warto mieć to na uwadze. Poza tym warto sprawdzić, jakie warunki panują na pływalni, czy jest oddzielna przebieralnia z przewijakami, a już super jak jest taki pokój dla rodziców z małymi dziećmi. Niestety jeszcze takich miejsc na naszych basenach brakuje, choć nie ma tragedii i jest coraz lepiej. Niestety, kiedy przeglądałam oferty w Internecie natrafiłam na wiele takich basenów, które nie są przystosowane dla maluszków.

Kiedy się wybrać  z maluchem pierwszy raz na basen?

W zależności od zdrowia dziecka oraz jego wrażliwości a także jego zdolności adaptacyjnych oraz warunków panujących na pływalni, najlepiej rozpocząć to między  3 a 6 miesiącem życia. Niektórym wydaje się to dość wcześnie jednak instruktorzy pływania mówią, że to jest najlepszy czas na  rozpoczęcie swojej przygody z wielka wodą. Ponieważ  dzieci do 6 miesięcy  mają naturalny odruch wstrzymania oddechu i zanurzone w wodzie nie zachłystują się. A to wszystko  związane jest odruchem obronnym jeszcze z  okresu życia płodowego naszego dziecka, oraz nawykiem oddychania przez nos. Nie ma, zatem obaw, że dziecku może stać  się coś złego, przeciwnie będzie nam łatwiej oswoić je z wodą.

Jak przygotować  się z dzieckiem do wyjścia na basen i jak wybrać ten odpowiedni?

To jest pytanie pewnie większości rodziców, ale warto do tego pierwszego wyjścia z maluszkiem odpowiednio się przygotować. Najważniejsze to wybrać odpowiedni basen, na który chcemy się wybrać i wcześniej zrobić  rekonesans, jakie warunki tam panują, czy jest przebieralnia dla rodziców z dziećmi. Przygotować się ze swoim maluszkiem do wyjścia na basen można już w domu w wannie, zanurzając maluszka w wodzie np. podczas wspólnej kąpieli tak aby główka była zanurzona tak by uszy malca były pod wodą.

W przygotowaniu do pierwszego wyjścia na basen być może pomoże Wam moja ściąga, co powinno znaleźć się w torbie basenowej dla dziecka? Zdecydowanie najważniejsze to jednorazowe pieluszki do pływania lub majteczki np. takie jak my mamy z Konfidence, lub strój piankowy Babywarma ja bez niej nie wyobrażam już sobie wyjścia na pływalnię. Rewelacyjnie ogrzewa dziecko podczas wodnych szaleństw. Przydatny będzie ręcznik z kapturkiem i szlafrok w przypadku nieco starszych dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z pływanie. Dla dzieci chodzących buciki lub klapki, my mamy takie neoprenowe, dzięki którym Jasiek się nie ślizga, ale już teraz myślimy nad zakupem typowych klapek basenowych. Środki do pielęgnacji kosmetyki, oliwki, zasypki wszystko to, czego używamy dla maluszka po kąpieli. Dobrze jest zabrać balsam dla malca, ponieważ po kontakcie z wodą na basenie czasem może pojawić się wysypka a skóra może być przesuszona. Warto zabrać też ubranka na zmianę, musimy pamiętać, że dziecko to czas niespodzianek i nagle może się okazać, że zasikało nam ostatnie body, jakie mam na sobie. Warto pamiętać o czymś do jedzenia i do picia dla maluszka, dla starszaka może to być jakaś przekąska lub serek, bo po basenie na pewno będzie mu się chciało jeść lub pić, bo woda bardzo wyciąga.

IMG_2761

Teraz warto wspomnieć o rzeczach dla mamy, jak dla mnie początkowo niezbędny okazał się silikonowy czepek, których nie znoszę jednak dopiero po urodzeniu Jasia się do nich przekonałam. Szkoda czasu na suszenie głowy po wyjściu z basenu jak do ogarnięcia mamy niemowlę lub małe dziecko. Kostium kąpielowy, ja wybrałam jednoczęściowy, pomimo iż po porodzie nie zostały mi dodatkowe kilogramy to miałam jeszcze opory pokazywać swój brzuch po porodzie. Więc wybrałam taki, który ładnie spłaszczał mój nieco wystający brzuszek i tuszował to co potrzeba. Kolejna bardzo ważna rzecz to klapki, oczywiście gumowe basenowe, nie muszą być drogie a piszę to specjalnie, bo na basenie niestety aż 2 razy ktoś połaszczył się na moje.

FotorCreated1

My już dawno jesteśmy ukierunkowani na  basen a Wy? Jakie macie wspomnienia z pierwszych wypadów na basen, jak się do tego przygotowywaliście i kiedy zaczynaliście zabierać  maluszka na basen? Ja polecam zajęcia na basenie, na początek można pojechać i zobaczyć jak maluch się odnajdzie na basenie, np: na 30 minut a z czasem wydłużać pobyt na basenie.

*Zdjęcia produktów pobrano ze strony http://sklep-luz.pl/ w którym możemy zapatrzyć się w odzież sportową.

13 thoughts on “Z dzieckiem na basenie od kiedy warto zacząć pływać?”

  1. Ja pływać nie potrafię niestety, za to mąż tak, więc mam nadzieję, że nasz Jaś pójdzie w tatę. Najbliższy basen mamy kilkadziesiąt kilometrów dalej, ale jakby Jaś czuł się dobrze w wodzie, to na pewno jeździlibyśmy na takie wyprawy. 🙂

  2. Super widzę że Jaśki górą, już kolejny mały Jaś gdzieś się ujawnił. Ja polecam zajęcia na basenie, na początek można pojechać i zobaczyć jak maluch się odnajdzie na basenie, a z czasem wydłużać pobyt na basenie.

  3. Ja niestety pływać nauczyłam się późno – w szóstej klasie podstawówki chodziliśmy na jedną lekcję wf, tzw. rekreacyjną, na basen. Chciałabym, żeby mój syn szybciej zaczął tę naukę i własnie się zastanawiałam, czy nie wykorzystać tego, że na macierzyńskim mam sporo czasu 🙂 Zatem dzięki za wszelkie rady!! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *