Wiosna zachęca do zwiększonej aktywności i chęci pozbycia się kilku kilogramów i zadbania o siebie. To początek najpiękniejszej pory roku i czas by pomyśleć o sobie. Zazwyczaj na wiosnę zaczynamy kontrolować swoją wagę i bardziej dbać o siebie. Przed zbliżającym się latem coraz częściej myślimy o tym, że za chwile będzie trzeba włożyć bikini, krótkie spodenki i bardziej obcisłe bluzeczki. Zdrowy styl życia warto wprowadzić mozna to zrobić w dowolnej chwili, najlepiej od razu i  nie odkładać tego na kiedyś. Dziś zapraszam na wpis, który być może będzie zachętą do zmian na lepsze. A być może i ostrzeżeniem przed popełnianiem błędów podczas odchudzania i utraty kilogramów. Zachowanie prawidłowej wagi ma ogromny wpływ na jakość i długość naszego życia. Na czym chyba każdemu powinno chyba zależeć!

Jakie ryzyko niesie za sobą nadwaga?

Ostatnio rozmawiając z koleżanką (jest trenerem personalnym) usłyszałam od niej bardzo mądre stwierdzenie. Że wszystkie problemy zaczynają się naszej głowie. I to od nas bardzo wiele zależy. Że nie zawsze trzeba gubić kilogramy, by poczuć się lepiej. Czasem wystarczy więcej ruchu i zmiana stylu życia i wprowadzenie zdrowej i zbilansowanej diety dostosowanej dla każdego z nas. Przed jakimikolwiek krokami skłaniającymi nas do odchudzania i zmian, warto pamiętać o wykonaniu badań zawartości tkanki tłuszczowej i wody w organizmie. Przy odchudzaniu ma to ogromne znaczenie. Czasem tylko warto poprawić kondycję i wydolność organizmu bez zbędnej utraty kilogramów.

  • Nadmiar kilogramów obciąża kręgosłup i stawy
  • Sprzyja też wystąpieniu nadciśnienia i kłopotów z krążeniem
  • Bardzo często jest sprawcą cukrzycy
  • Jest powodem złego samopoczucia
  • Zabiera pewność siebie.

Od czego zacząć zmiany i odchudzanie?

Od zmian w głowie i chęci wprowadzenie ich w życie. Na początek poznaj wskaźnik masy swojego ciała, dzięki kalkulatorowi BMI i sprawdź, czy jest coś do poprawy! Obliczyć możesz to samodzielnie, to jest bardzo proste. Wyniki dla kobiet i mężczyzn są interpretowane podobnie.

Jak szybko  obliczyć wskaźnik BMI?

Wystarczy podzielić wagę przez wzrost podniesiony do kwadratu. To bardzo łatwy sposób na obliczenie wskaźnika masy ciała. Body Mass Index dostarcza podstawowych informacji o tym, czy grozi Ci niedowaga, nadwaga a może otyłość. Sprawdź, czy Twoja waga jest prawidłowa?  U mnie wskaźnik pokazuje 21,5 i  oznacza, że mieszczę się w   przedsziale    od 18,5 do 24,99, czyli jest to  waga prawidłowa.

Wartości BMI – poznaj swoją idealną wagę

Normy wskaźnika BMI zostały sporządzone przez Światową Organizację Zdrowia (ang. WHO). Poniżej znajdziecie kategoryzacja rozszerzona, która prezentuje się w poniższy sposób:


poniżej 16 → wygłodzenie
-od 16 do 16,99 → wychudzenie
-od 17 do 18,49 → niedowaga
od 18,5 do 24,99 → waga prawidłowa
-od 25 do 29,99 → nadwaga
-od 30 do 34,99 → otyłość I stopnia
-od 35 do 39,99 → otyłość II stopnia (tzw. Kliniczna)
od 40 wzwyż → otyłość III stopnia.


Waga -Twój przyjaciel czy wróg!

Żeby skutecznie zrzucić nadwagę i podjąć walkę o piękną sylwetkę i lepsze samopoczucie wystarczy zacząć zdrowo jeść, przede wszystkim postawić na zdrowe śniadania. Śniadanie to podstawa i nawet podczas trwania dosty należy je spożywać.  Więcej się ruszać, przynajmniej kilka razy w tygodniu wyjść pobiegać lub pochodzić z kilkami. Jeżeli ktoś nie cierpi tego typu aktywności, wskazany będzie basen, rower lub ćwiczenia na siłowni. Najważniejsze jest to by ruch sprawiał frajdę i dawał satysfakcję. Podczas diety i walki o smukłą sylwetkę, warto wybrać wagę taką jak np. waga łazienkowa SECA 804 z pomiarem zawartości wody i tłuszczu w organizmie.

 

Warto by pomiary były robione na jednej wadze, najlepiej swojej własnej i o określonej godzinie, najlepiej  rankiem 15 minut po wstaniu. Nie rób tego za często by się nie zniechęcać.   Dobrym spsobem jest mierzenie swoich obwódów, bo czasem waga jeszcze stoi w miejsu a po obwodach już widać  różnicę.

Kilka słów o wadze, którą użytkuję od jakiegoś czasu

Waga   SECA 804 Sensa, to waga z możliwością błyskawicznego pomiaru zawartości wody i tłuszczu w organizmie. Jest bardzo poręczna, lekka i niezawodna. Uruchamia się ja dosłownie lekkim przyciśnięciem stopy. Szybkie i skuteczne ważenie zapewnia jej doskonałą jakość. A dzięki 24 chromowanym elektrodom w podstawie dokonuje precyzyjnego pomiaru wagi ciała, pomiaru tłuszczu i wody w organizmie. Dodatkowym atutem jest to, że oraz automatycznie oblicza BMI. Potrafi automatycznie rozpoznać każdego użytkownika, który wcześniej zapisał swoje parametry takie jak wiek, płeć, wzrost i sprawność fizyczna. W domu korzystamy z niej i każdy ma przypisany swój numer.

Jakie pomiary mogę dzięki niej zrobić?

Poniżej tabela, która podaje przedział % zawartości wodu i tłuszczu w rozbiciu na kobiety o mężczyzn.  Dzięki niej możemy w domu przeprowadzić samodzielnie analizę składu naszego ciała.  Po wstukaniu wszystkich istotnych parametrów jak  wiek, wzrost i sylwetka, oraz  płeć, waga przelicza wszystko sama.

Zmierzyć poziom zawartości tłuszczu ustrojowego.   U mnie wynosi on  21,7 %,  czyli jak najbardziej mieszczę się w normach dopasowanej do wieku,  płci i  sylwetki.  Norma dla kobiet do 40 lat to 21-33%.

Poniżej norma wody w organizmie dla kobiet do lat 40. U mnie wynik wynosi 57,8% zawartości wody w organizmie. Brawo dla mnie, od czasu ostatni pomiarów komputerowych jest o niebo lepiej.

Waga całkowita, uwaga, czas odktyć wszystko   wynosi 55,10 kg.  Od miesiąca zaliczyłam 3 kg spadek wagi, choć  są dni w miesiącu, że moja waga waha się plus minus 2 kg.

Co zrobić w walce o lepsze samopoczucie i spadek wagi?

Jeżeli czujesz się ociężały, uważasz, że twoja Waga Ci przeszkadza, źle się z nią czujesz, lub występują przesłanki mówiące o tym, że wskaźnik BMI jest zbyt wysoki, czas by zrobić podstawowe badania takie jak:

• TSH, fT3, fT4, czyli przeciwciała tarczycowe, które bardzo często są przyczyną problemów z wagą.

Jedz mniej  a częściej, zmniejsz porcje, więcej się ruszaj. Unikaj soli i cukru, oraz weglowodanów.  Zadbaj o  zalecancych 5 porcji warzyw i owoców w diecieNie wprowadzaj zbyt restrykcyjnych diet, mogą one spowodować efekt jo-jo.  Warto pamiętać o tym, żeby  zwiększać aktywność  powoli i z głową.  Jeżeli aktywność fizyczna idzie w parze ze zmianą diety na zdrowszą, lżejszą a przede wszystkim odpowiednio zbilansowaną, na efekty nie będzie trzeba czekać zbyt dugo.

Co jeszcze może być przyczyną zwiększonej wagi?

  • Cukrzyca i insulinoodporność
  • Padaczka
  • Zespół policystycznych jajników
  • Bezsenność i stres
  • Problemy hormonalne, głównie z tarczycą
  • Gen otyłości i inne schorzenia

Aby pokonać wiosenne przesilenie, warto sięgnąć po najprostsze sposoby. Najważniejsze jest picie wody i nawadnianie organizmu. Regularne picie wody małymi łyczkami działa cuda. U mnie butelka z wodą zawsze jest pod ręką. Bądź  FIT na wiosnę, najważniejsze to jeść zdrowo i więcej się ruszać. Może jeden posiłek zmieniony na zdrowy koktajl warzywny, stanie się kolejnym krokiem w stronę lepszego samopoczucia i ładnej sylwetki.

 

Akcja DETOKS, oczyszcanie wskazane na wiosnę!

Taka akcja na początek walki o zdrowie i lepsze samopoczucie szczególnie na wiosnę jest bardzo wskazana. Nikomu jeszcze nie zaszkodził jednodniowy post. Woda i jeszcze raz woda, polecam na czczo wodę z cytryną i imbirem, ja ją uwielbiam. W czasie detoksu warto do picia wprowadzić zioła takie jak: mniszek lekarski, pokrzywę, bratek trójbarwny i inne zioła moczopędne. Godna polecenia jest jednodniowa dieta sokowa bez dodatku cukru i substancji słodzących. Polecane są buraki, cytryny, imbir, selery i kapusta. Takie działania spowodują, że organizm zostanie odciążony i zacznie funkcjonować na innych obrotach. Dla osób, które nie mają przeciwwskazań do korzystania z sauny, polecam regularnie z niej korzystać.

Nie poddawaj się, walcz!

Zamiast ważyć się codziennie, rób to raz na tydzień. Ważne, by ważyć się o jednej godzinie, np. raz w tygodniu, rankiem. Warto zamiast zbyt czestego sprawdzania wagi, sprawdzać swoje obwody, tali, ud, biustu i bioder. Centymetry nie kłamią Warto wprowadzić do diety więcej warzyw, zastąpić wieczorny posiłek koktajlem, zrezygnuj z cukru, zacznij więcej się ruszać.

Właściwie dobrana dieta to krok w dobrym kierunku. Zmiany w żywieniu, więcej ruch, wyeliminowanie soli, cukru i tłuszczu z diety to duży krok ku zdrowiu. Może uważasz, że warto skorzystać z porad profesjonalny dietetyka. Osoby, które chcą zadbać o zdrowie, lepsze samopoczucie i poprawić swój wygląd muszą zadziałąć i wprowadzić zmiany w zyciu. Ja w tym roku rozpoczęłam swoją przygodę z kijkami, to krok, by wrócić do biegania. Tęsknię za kilometrami, które zawsze zostawały w tyle, zmęczeniem, spokojem i teraz pokonuję je na razie z kijkami, a kto wie co będzie za jakiś czas. Bieganie to dawka endorfin potocznie nazywanych hormonem szczęścia. To dzięki działaniu endorfin po bieganiu po prostu czujemy się weseli, zrelaksowani, pobudzeni, a jednocześnie uspokojeni. Biegani wycisza, to wiem na pewno. Kiedyś bieganie było dla mnie ucieczką od codzienności i azylem, który dawał mi wolność. Tęsknię za tą wolnością i bieganiem na długue dystanse! A jednocześnie pomimo zakazu od kardiologa, mam pokusę, by wrócić do biegania.

 

Zawsze jest czas na zmiany

Co ostatnio zrobiliście dla siebie? 

Jaką formę aktywności lubicie najbardziej? 

23 thoughts on “Waga przyjaciel czy wróg! Twoja waga prawdę Ci powie”

  1. Także chcę wrócić do biegania, bo ostatnio trochę się rozleniwiłam… ale zacznę od zmiany diety, bo dużo lżej się wtedy biega 😉 i oczywiście woda.. ciągle zapomina pić, ale już włączam przypominajkę 😉

    Uwielbiam wszelkie formy aktywności, zwłaszcza na świeżym powietrzu 🙂

  2. Staram się kontrolować swoją wagę, nawet teraz (a może tym bardziej) gdy jestem w drugiej ciąży. Na razie wszystko jest w normie, aczkolwiek muszę zmienić wagę na taką, która będzie pokazywała nie tylko kilogramy 🙂 Twoja bardzo mi się podoba 🙂

  3. Zdrowie zawsze powinno być priorytetem i to prawda, że wszystko zaczyna się w głowie. Gubienie kilogramów powinno się wiązać ze zmianą stylu życia na zdrowszy i bardziej świadomy. Zgrabniejsza figura to tylko efekt uboczny tego procesu. 🙂

  4. Ja ważę aktualnie 53-54 kilo przy wzroście 170 cm – i jest to dla mnie waga optymalna, z którą dobrze wyglądam i dobrze się czuję 🙂 Ale miałam w swoim życiu różne wahania – i systematyczne ważenie się bardzo pomagało mi to kontrolować i trzymać rękę na pulsie.

  5. U mnie z wagą zaczęły się problemy po porodzie. Dieta, ćwiczenia i szybko wróciłam do wagi właściwej. Ale pamiętam swoje pomiary, byłam przerażona małą zawartością wody a nadmierną tłuszczu.
    Później druga ciążą i w niej praktycznie nie przytyłam. A nawet schudłam. Przed porodem nadrobiłam odrobinę, a po porodzie okazało się, że mam problemy z woreczkiem żółciowym. Dieta. Schudłam tyle ile jeszcze nigdy w życiu. Jaka ja byłam szczęśliwa, że nareszcie wskoczyłam w rozmiar 38. A po operacji, po pół roku zaczął się proces tycia. Przytyłam bardzo dużo i bardzo szybko bez zmiany diety.
    Szukałam, szukałam i w końcu znalazłam. Moim problemem okazały się hormony.
    Twój wpis jest bardzo pomocny, ale osoby, które nie widzą w diecie efektów powinny wziąć pod uwagę, że czasem same chęci nie wystarczą i dobrze od czasu do czasu skontrolować stan swojego zdrowia 🙂
    A poza tym zdrowe odżywianie jest fajne. Początki mogą być trudne, ale później zmiana w funkcjonowaniu organizmu odczuwana jest bardzo szybko 🙂

  6. Czas na zmiany jest zawsze, ale gdzie szukać silnej woli? Często jako aktorki w roli matek, zapominamy o sobie, kojąc problemy dnia powszedniego lodami Calypso z galaretką 😀
    Ciekawie wyreżyserowane kadry, jabłuszko tez musi przejść na dietę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *