Starałaś się o kolejne dziecko i właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży. Wiadomość o nowym dziecku to bardzo szczęśliwa informacja dla Ciebie oraz Twojego partnera, jednak Twoje pierwsze dziecko wcale nie musi być z tego powodu zadowolone, przynajmniej nie będzie takie od razu. Pewnie zastanawiasz się jak powiedzieć swojemu dziecku o tym wesołym wydarzeniu w taki sposób, dzięki któremu cała rodzina będzie radosna. Poniżej znajdziesz kilka porad.

Na powiedzenie dziecku o przyszłym przyjściu na świat braciszka lub siostrzyczki nie ma tak naprawdę idealnego momentu. Reakcje dziecka zależą od jego wieku oraz charakteru. Inaczej zareaguje potomstwo w wieku przedszkolnym, a inaczej nastolatek.

Reakcja przedszkolaka

Przedszkolak, który do tej pory był jedynakiem i skupiał na sobie całą waszą uwagę, na pewno nie ucieszy się z informacji o nowym dzidziusiu, nawet jeśli wcześniej informował was o chęci posiadania rodzeństwa. Najważniejszym jest, aby dziecko dowiedziało się o tym właśnie od was, rodziców, a nie od osób postronnych. Idealnym momentem na poinformowanie dziecka o Twojej ciąży będzie 4-5 miesiąc, kiedy zaczniesz mieć widocznie powiększony brzuch.

Pokaż swój brzuch brzdącowi, opowiedz o tym, że także tam kiedyś mieszkał. Przekazanie wiadomości powinno odbyć się w miejscu, które Twoje dziecko uważa za bezpieczne, informację ogłoś radośnie, ale bez nadmiernego entuzjazmu. Powiedz, że w waszej rodzinie za kilka miesięcy pojawi się jego braciszek lub siostrzyczka, opowiedz jak będzie to wyglądało na początku, a także o tym jak będzie noworodek się zachowywał (dużo spał, jadł, mało się ruszał, nie będzie mógł stać się od razu kompanem do zabaw).

Nie oczekujcie od dziecka nagłego przypływu entuzjazmu, musi się ono przyzwyczaić do sytuacji. Spodziewajcie się wielu pytań od dziecka, na które będziecie musieli odpowiedzieć, może być też tak, że dziecko zamknie się w sobie, nie naciskajcie wtedy i dajcie mu spokój – sytuacja wymaga wielkiej wyrozumiałości i delikatności. Postarajcie się zrozumieć wasze dziecko i mówić mu o tym, że zawsze może na was liczyć i z wami porozmawiać. Podkreślajcie często waszą miłość do niego.

Jeśli dziecko zaakceptowało już sytuację, pomyślcie o wspólnych przygotowaniach do przyjścia na świat noworodka. Urządźcie wspólne zakupy dla bobasa, przygotujcie razem pokój. Nigdy w tym ferworze nie zapominajcie o starszaku, w czasie zakupów pomyśl też o jego potrzebach(nowej zabawce, grze).

Jak rozmawiać z dzieckiem w wieku 6-10 lat?

Twoje dziecko już chodzi do szkoły i ma własne obowiązki oraz zainteresowania, posiada również przyjaciół, którzy stają się dla niego coraz większym autorytetem. Na pewno wiele jego rówieśników posiada młodszego braciszka lub siostrzyczkę, co ułatwia Twoje zadanie.

Ważnym jest, aby informacja o nowym dziecku dotarła do starszaka szybciej, niż w przypadku młodszych dzieci. Starsze dziecko bez tych informacji może stresować się częstymi wizytami mamy u lekarza lub pytaniami partnera o stan Twojego zdrowia.

Twoje dziecko z pewnością będzie zadawało mnóstwo pytań, czasami niewygodnych, np. Skąd się biorą dzieci? Przede wszystkim zaspokój ciekawość Twojego dziecka, włącz go w przygotowania do narodzin rodzeństwa, zabieraj je na zakupy, pokazuj zdjęcia USG. Takie zachowanie przekona malca, że jest ważny i razem uczestniczy w najważniejszych dla Was sprawach. Przygotuj go też do nowych obowiązków np. poproś o pomoc przy drobnych pracach domowych.

Rozmowa z nastolatkiem

Od lat będący sam nastolatek może doznać na początku szoku. Z informacją o poczęciu nie czekajcie długo, zwlekanie może przynieść dodatkowe pretensje nastolatka, który oskarży was o ukrywanie przed nim spraw. Powinniście przy rozmowie być obecni oboje, nastolatek zareaguje na nową nowinę pragmatycznie. Będzie pytał o przyszły stan jego kieszonkowego, o to czy będzie musiał dzielić z dzieckiem pokój. Interesujący się coraz bardziej seksem nastolatek, może być wobec was uszczypliwy i kierować niestosowne uwagi np. Ludzie w Waszym wieku uprawiają jeszcze seks? Będzie to dla Was z pewnością nieco przykre, ale jest to normalna reakcja nastolatka na tak wielką nowinę. Widok małego bobasa z pewnością rozczuli starsze dziecko i stanie się ono troskliwym starszym bratem lub siostrą.

Nowe dziecko w rodzinie nie jest łatwą sytuacją dla pierworodnych. Wiele zachowań zależy od waszych stosunków rodzinnych oraz tego jak o tym starszakowi powiecie. Pamiętajmy o tym, żeby nie zapominać o starszym dziecku i nadal poświęcać mu podobną ilość uwagi jak dotychczas.

Więcej artykułów o wychowaniu dziecka i „trudnych tematach” znajdziesz w dziale: www.babyboom.pl/dzieci_1_2/wychowanie.html.

19 thoughts on “Jak powiedzieć dziecku, że będzie miało rodzeństwo?”

 1. U nas było całkiem miło przyjęte , córy już duże pannice cieszyły się na rodzeństwo. Obie jechały ze mną na USG i radość nie do opisania jak widziały brata na monitorze .
  Ale opiszę sytuację gdzie byli też rodzice z 4 czy 5 latkiem ,mamusia również do usg i tłumaczyli malcowi że pójdzie razem z nimi i zobaczy swojego braciszka , nawet pozwolili mu wybrać imię dla brata , a on na to że nie chce i nazwie go „podłoga” po czym wpadł we wściekłość – skończyło się tym że tatuś został w poczekalni z wrzeszczącym berbeciem a mama sama na to usg

  1. Niestety czasem tak bywa że malec się zbuntuje i tyle. Dlatego dobrze, ze matka natura daje nam 9 miesięcy na przygotowanie się zarówno do roli mamy, raty Ale również i brata czy siostry.

 2. Ja miałam książkę o oczekiwaniu na rodzeństwo. Jak brzuch był większy było przytulanie, opowiadanie. Córka wiedziała od 3 miesiąca mojej ciąży. Miała wtedy troszkę ponad rok. Traktowaliśmy brzuch, jako członka rodziny i było całkiem przyjemnie 🙂

  1. Ja również polecam książeczkę dla maluchów. Skąd się biorę dzieci. Mam jej recenzję na blogu . Świetna literatura dla przedszkolaka. A pomysł by razem z dzieckiem czytać książeczkę, przeglądać. Może w okolicy ktoś ma tak maleńkie dziecko by mu pokazać jak ono będzie wyglądało. Najważniejsze to rozmawiać z dzieckiem takim językiem by do niego dotarło jak najwięcej i żeby to były informacje dostosowane do jego wieku i rozwoju

 3. Bardzo fajny i przydatny post. Dzieci, które do tej pory były „te jedyne” muszą się wcześniej przyzwyczaić, że coś się zmieni i że rodzice już nie będą tylko ich. Dobrze jest wcześniej je przygotować. Bardzo podobaja mi się twoje rady 🙂

  1. Dziękuję. Warto bo przecież dzieci nie biorę się z kapusty. Czasem nam dorosłym się wydaje ze np co tam taki 2 latek rozumie. A dzieci są niesamowite i rozumieją naprawdę bardzo dużo. Więc warto poruszać ten temat już nawet z najmłodszymi dziećmi.

 4. U nas nie było najmniejszego problemu z zakomunikowaniem starszej córce o tym, że pojawi się w domu maleństwo bo u mojej siostry na rok przed nami pojawiła się taka mała osóbka więc mieliśmy troszkę z górki. Oczywiście były długie rozmowy i tłumaczyliśmy jej o tym jak będzie wyglądało nasze życie, co się zmieni ale zaznaczałam tez to że ona nadal będzie dla nas tak samo ważna.

 5. Ja mam spore obawy, jakby mój syn zareagował na pojawienie się rodzeństwa, bo jest wypieszczonym jedynakiem, przyzwyczajonym, że świat kręci się wokół niego. Ale pożyjemy, zobaczymy, na razie nie wiem jeszcze, czy ten temat kiedyś u nas się pojawi 🙂

 6. Myślę że najważniejsze to szybko, zeby dziecko miało tyle czasu co my na zaakcepyowanie nadchodzacych zmian 😉 a mowie tak bo mam w otoczeniu 2
  Dzieci które praktycznie do samego końca nie wiedziały (7 i 5 lat) bo mama się bala jak zareaguja i była masakra po urodzeniu! U nas córka chociaż miała ok 1,5 roku jak zaszlam w ciążę wiedziała od razu 🙂 a jak bedzie z dzidziusiem zobaczymy za miesiąc 😉

 7. Ja nie pamiętam, kiedy mój brat się rodził, jestem tylko 2 lata starsza i to chyba była metoda – rodzice machnęli drugiego zanim się zorientowałam o co chodzi 🙂 Ale w dalszej rodzinie były dramaty z drugim dzieckiem i prawdziwe problemy, więc rzeczywiście to nie taki prosty temat.

 8. U nas po raz kolejny temat aktualny, tylko z trochę mniejszymi dziećmi, ale im też należy się przygotowanie na pojawienie się rodzeństwa i rozmowa z rodzicami. Bardzo potrzebny post, bo często rodzice mają problemy „jak to powiedzieć dziecku”.

 9. Moja córka od zawsze uwielbiala towarzystwo dzieci, dlatego informację o dzidzi w brzuszku przyjela z wielkim entuzjazmem. Gdy się syn urodził to czesto do niego zagladała. Teraz on ma dwa lata i najczesciej sie kloca i dochodzi do rękoczynów :-), ale to nie zmienia faktu, że corka nadal dopomina się kolejnego braciszka, albo siostrzyczki 🙂 Zatem doszlismy do takiego momentu, że zastanawiamy się jak jej powiedziec, że juz wiecej dzieci w rodzinie nie będzie 🙂

 10. Ja gdybym mogła cofnąć czas nie mówiła bym o tym zbyt wcześnie. Musiałam tłumaczyć czterolatce że dzidziuś się jednak nie urodzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *