Piesze wycieczki są ciekawą formą aktywności fizycznej. Coraz więcej osób urozmaica sobie wolny czas, wybierając się na trekking po szlaku górskim lub nizinnym. Aby przechadzka była nie tylko komfortowa, ale i bezpieczna niezbędne jest zaopatrzenie się w dobre buty trekkingowe. O czym warto pamiętać, przymierzając się do ich zakupu?

Buty trekkingowe – jaki rozmiar wybrać?

Buty trekkingowe są rodzajem obuwia sportowego. Ich specjalna konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby podczas maszerowania stopy i kostki były właściwie ochraniane przed kontaktem z podłożem oraz kontuzją. Ich zadaniem jest poprawianie determinacji pieszego chodzenia podczas długotrwałych pieszych wędrówek. Byty trekkingowe wysokiej jakości, które wykonane są z najwyższej klasy komponentów można znaleźć w sklepie: https://www.e-horyzont.pl/buty/buty-meskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-meskie.html.

Mimo, że podczas zakupu butów trekkingowych ważnych jest wiele parametrów, jednym z najistotniejszych jest dobranie prawidłowego rozmiaru. Podczas wielogodzinnego marszu oraz podchodzenia pod górę stopa piechura staje się zmęczona i opuchnięta. Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na zwiększenie objętości stopy jest zakładanie specjalnych sportowych skarpetek, które zwykle są grubsze niż standardowe modele. Warto pamiętać, aby długość wkładki butów trekkingowych była nieco większa od zwyczajnie wybieranego rozmiaru o około 0,5 do 1 cm.

Podeszwa butów trekkingowych – co warto wiedzieć?

Buty trekkingowe wykorzystywane są do przemierzania szlaków o zróżnicowanym poziomie trudności. Na stopień zaawansowania wpływa wysokość docelowego miejsca, a także konstrukcja podłoża. Podczas zakupu dobrego obuwia do marszu należy zwrócić uwagę na podeszwę. Jej głównym zadaniem jest amortyzacja stopy przed kontaktem z podłożem, co przekłada się na ochronę mięśni nóg, ścięgien oraz więzadeł przed bólem lub kontuzją. Dodatkowo, podeszwa butów trekkingowych zapewnia stabilizację podczas stawiania kroków po kamienistym lub mokrym szlagu, wpływając na przyczepność stopy do trasy.

Co robić w Zakopanym

Wybór obuwia z niezbyt grubą podeszwą sprawdzi się dla piechurów, których trasy są piaszczyste i równe oraz zlokalizowane są na nizinnych terenach. Osoby, które decydują się na marsz po bardziej wymagającym terenie powinny zdecydować się na zakup obuwia z grubą podeszwą, która jest odpowiednio profilowana. Duży wybór butów do trekkingu z podeszwami wzbogaconymi o nowoczesne technologie można znaleźć w sklepie: https://sklep.jack-wolfskin.pl/buty/buty-meskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-meskie.html.

Wysoka czy niska cholewka – jakie buty trekkingowe wybrać?

Bardzo ważnym elementem, o którym warto pamiętać podczas zakupu obuwia do trekkingu jest wysokość cholewki. Od jej wysokości z pewnością zależy komfort marszu oraz bezpieczeństwo przed doznaniem urazu stawu skokowego.

Buty z niską cholewką wyróżniają się niską wagą. Dodatkowo, brak wysokiej cholewki sprawia, że wykonywane kroki są dużo bardziej swobodne i nieskrępowane. Niemniej jednak, tego rodzaju buty trekkingowe sprawdzają się podczas marszu po równym, piaszczystym terenie, który zlokalizowany jest na płaskich, nizinnych terenach. Buty z wysoką cholewką wpływają na zwiększenie ochrony kostki i całego stawu przed skręceniem. Dodatkowo, ochraniają stopę przed ewentualną wodą czy śniegiem na trasie, który mógłby doprowadzić do wychłodzenia i przemoczenia stopy.

Buty trekkingowe są idealnym rodzajem obuwia, które polecane jest dla osób uprawiających marsz po różnym terenie. Idealny wybór dla dorosłych, jak i aktywnych małych piechurów. Ich zakładanie do trekkingu pozwala na komfortowe pokonywanie nawet kilkukilometrowej trasy, bez obaw o zmęczenie stóp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *