„Nowa w przedszkolu” to jedna z serii książeczek Poczytajki-pomagajki z Wydawnictwa Muza. Jest to książka, która trafiła do naszego domu w idealnym dla nas momencie. Jaś od 1 września zasilił grupę przedszkolaków. A jako najmłodszy i najmniejszy w przedszkolu potrzebował i nadal potrzebuje wsparcia iraz opieki starszych kolegów i koleżanek. Jaś ma 2 latka i 2 miesiące i pierwsze dni w przedszkolu były dla niego bardzo ciężkie, może nie aż tak ciężkie jak dla Zuri, bo od razu znalazł przyjaciół.

IMG_8861

O czym poczytamy w książeczce „ Nowa w przedszkolu”? Książka jest o małej dziewczynce, która ma na imię Zuri. Pierwszy dzień w przedszkolu dla dziewczynki jest dużym przeżyciem. Mała Zuri dołączyła do grupy starszaków. Pomimo tego że dziewczynka urodziła się w Polsce to jej mama pochodzi z Afryki. Ciemna skóra małej i jej ciemne włosy początkowo budzą szczerą ciekawość dzieci. Niestety w grupie jest chłopiec o imieniu Kuba, który nie lubi nowych a poza tym, to on musi być cały czas w centrum zainteresowania. Kubie bardzo szybko udaje się skupić uwagę na swojej osobie wymyślając niemiłe rymowanki o Zuri. Przedszkolaki daja się przekabacić Kubie i dołączają do jego złej zabawy.

Pierwszy dzień w przedszkolu dla Zuri nie należy do najmilszych. Dzieci poprzez to, że chłopiec wciąż wyśmiewa się z małej Zuri nie akceptują jej, bo boją się odrzucenia przez kolegę, z którym znali się już wcześniej. Początkowo dziewczynce jest bardzo źle w przedszkolu, nie ma przyjaciół i nikt nie chce z nią rozmawiać. Ale czy zawsze tak będzie, czy mama dziewczynki i nauczycielka z przedszkola znajdą sposób by pozostałe dzieci zaakceptowały nowego przedszkolaka? Tego jak potoczyły się losy małej i bardzo sympatycznej dziewczynki dowiecie się już z książki. Dowiecie się również tego, z kim Zuri najczęściej rozmawiała w przedszkolu i kim była jej prawdziwa przyjaciółka.

IMG_8853 IMG_8854 IMG_8855 IMG_8856

A to właśnie za sprawą tego chłopca Zuri ma w przedszkolu kłopoty.

IMG_8863

IMG_8857

IMG_9009 IMG_9013 IMG_9016 IMG_9020 IMG_9022

Jakie książka ma przesłanie dla dzieci?

Nauka, która płynie z książki mówi, że nie ważne jest pochodzenie, kolor skóry, narodowość czy charakter. Przesłanie jakie płynie z tej książki mówi o tym, że powinniśmy wszystkich traktować na równi, że nie ma lepszych i gorszych. W sposób bardzo przystępny dla dzieci książka opisuje całe zdarzenie, że nawet mój 2 letni synek, który naprawdę bardzo wiele rozumie  wiedział, że chłopiec o imieniu Kuba postępował bardzo źle. Bardzo dobrze, że książka ma pozytywne zakończenie. A mała Zuri dzięki temu, że znalazła w przedszkolu, znalazła tam przyjaciół i jej życie stało się lepsze. Dziewczynka wreszcie zaczęła się uśmiechać i była najszczęśliwszą dziewczynką na świecie. A dzięki pomocy małej Zuri w którą zaangażowała się jej mama i pani nauczycielka, przedszkolaki odbyły wyjątkową podróż, w odległe zakątki Afryki i zrozumiały, że inny wcale nie oznacza gorszy. O tym wszystkim dowiedzą się  dzieci z tej książki.

To pięknie wydana  i bardzo mądra i pouczająca książeczka dla małych dzieci. A ja czytając tą książkę przypomniałam sobie przygodę z moich lat przedszkolnych, tylko to koledzy strasznie dokuczali takiemu chłopcu i też do pomocy musiała wkroczyć pani nauczycielka. Myślę że każdy z dorosłych jak sięgnie pamięcią to przypomni sobie podobną historię z najbliższego otoczenia. Tym bardziej, że dzieci nawet te najmniejsze  potrafią być dla siebie naprawdę okrutne.  A ta książka pozwala dziecku oswoić się z nowa sytuacją, jaką jest pójście do przedszkola.

„Nowa w przedszkolu”

Autor: Katarzyna Pruchnicka

Ilustracje: Dorota Szoblik

Rok wydania: 2014

Oprawa: Twarda

Liczba stron: 32

Format: 20X20 Cm

Wydawnictwo:  Muza

Cena katalogowa:18,90 zł

12 thoughts on “„Nowa w przedszkolu” z Wydawnictwa Muza”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *