Są to książki, które w bardzo ciekawy sposób uczą naszego malucha matematyki. I nie są to tak zwane to zwykłe ćwiczenia do matematyki. Mają one za zadanie zachęcić malucha do innego spojrzenia na matematykę. A doskonale wiecie, że nie wszyscy za nią przepadają.

IMG_0331

Cała seria „Liczę sobie” skierowana jest dla dzieci od 4-9 lat i obejmuje 3 poziomy. Ja zdecydowałam się na poziom 1. Są to książeczki, w których przedstawiona jest historyjka do czytania, jednocześnie nie brakuje w niej pytań oraz zadań do wykonania. W książce ilustracje są dostosowane do wieku dzieci i co najważniejsze nie są nudne, a wręcz przeciwnie bardzo ciekawe i interesujące.

Pierwszy poziom – OTWÓRZ OCZY

Skierowany jest raczej do małych dzieci, czyli do przedszkolaków. Ma on za zadanie przygotować ich i oswoić z takim przedmiotem, jakim jest matematyka. W książkach z tej serii znajdują się różne zabawy i zadania do wykonania, które mają wprowadzić malucha w tajemniczy świat matematyki. Która dla niektórych jest czarną magią. W obu książkach zadania zazwyczaj nawiązują do opisanej w niej historyjki. W bardzo zabawny i humorystyczny sposób opisują przygody Króla Gromoryka.

Król Gromoryk i jajko na miękko

Książka obejmuje takie zagadnienia jak: zagadnienia przyczynowo skutkowe, liczenie do 10 oraz szeregowanie. W niektórych zadaniach trzeba uzupełnić pola w innych pokolorować i ozdobić rysunki. Tak, więc sięgając po tą książkę wpływamy na ogólny rozwój naszego dziecka. Mam na myśli tu również rozwój dziecka wspomaganie jego  kreatywności. Opowieść  w książce opowiada nam o zachciance króla. Król Gromoryk miał wielką ochotę na jajko na miękko. Jednak sam nie potrafił tego zrobić a w zamku poza królem nie było nikogo oprócz kota. Postanowił więc, że to  kot pomoże mu przyrządzić jajo. Ale czy im się to uda, to na razie pozostaje tajemnicą.

IMG_0342 IMG_0343 IMG_0344

Poznajemy pojęcia mały, duży, mniejszy, najmniejszy.

IMG_0348

IMG_0345

IMG_0346

Na końcu książki znajdują się naklejki i dyplom dla małego ucznia. Jest to świetna mobilizacja oraz nagroda dla małego matematyka. Jak dla mnie świetny pomysł.

IMG_0347

W pomarańczowych prostokątach znajdziemy pytania pomocnicze i naprowadzające nasze dziecko na odpowiedź. Dziecko poznaje takie pojęcia jak klasyfikacja, (czyli grupowanie elementów na podstawie danych cech), zapoznaje się z pojęciem większy mniejszy, największy, tej samej wielkości itd. Mój 2 latek już doskonale sobie z tym radzi. Potrafi wskazać mały duży, największy.

Król Gromoryk i zagadkowy smok

Podobnie ja w poprzedniej książce opowiadanie jest bardzo zabawne i dynamiczne.  Zachęca w ten sposób dziecko do zadawania dodatkowych pytań, rozwiązywania zadań oraz pobudza myślenie. Książeczka jest o królu który szukał smoka. Jednak pozostaje pytanie czy udało mu się tego dokonać?  Opisane przygody króla Gromoryka w zabawny sposób opisują jego postać oraz cechy jego charakteru. Nie jest tajemnicą, że ów król jest strasznym bałaganiarzem i trzeba mu czasem pomóc w porządkowaniu np. jego ubrań. Co bardzo przypadło do gustu Jasiowi. Bardzo chętnie szukał ubrań i łączył je w pary. Przygód króla w książce jest opisane całe mnóstwo, król miał również bujna wyobraźnie i dzięki której pewnej nocy przyśnił mu się smok. I to właśnie z tym smokiem jest powiązanych kilka zadań z książki.

IMG_0333 IMG_0335 IMG_0336

IMG_0337

Z tej strony nauczyliśmy się jak za  omocą figur geometrycznych narysować kota.

IMG_0347

W obu książkach znajdziemy  sporo matematycznych zagadnień. Na końcu książeczki przygotowano naklejki i dyplom do uzupełnienia dla małego ucznia. Bardzo się cieszę, że te książki trafiły w moje ręce, na pewno zostaną przez nas wykorzystane w celach dydaktyczno naukowych. Przez zabawę do nauki to w naszym przypadku sprawdza się idealnie. Luźna atmosfera, dobry nastrój i efekty naszej pracy z tymi książeczkami będziecie mogli już niedługo podziwiać na blogu. Ale kupując tą książkę musicie również wygospodarować trochę czasu by móc ją z dzieckiem przerobić i przeczytać. My do obu książek na początku podeszliśmy trochę inaczej. Na samym początku było tylko przeczytanie historyjek w nich opisanych a dopiero za drugim razem usieliśmy do zadań, ale niestety z 2 latkiem nie wszystkie zadania były do wykonania. Ale i tak jestem dumna z Jasia że tak świetnie sobie poradził z tym, co akurat robiliśmy. Jest to rewelacyjny pomysł na spędzenie czasu z dzieckiem.

„Król Gromoryk i zagadkowy smok”

oraz

Król Gromoryk i jajko na miękko

Autor: Wojciech Widłak

Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło

Rok wydania: 2015

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 32

Format:  16X21 Cm

Wydawnictwo:  Egmont

Cena katalogowa: 14,99zł

Zestaw książeczek z konkursu otrzymuje

Ewa Dymowska

3 thoughts on “Najnowsza seria książek „Liczę sobie” poziom 1”

  1. Kurcze książki wyglądają super. A jak zobaczyłam autora (Wojciech Widłak) autora naszej ukochanej serii książek „Pan Kuleczka” i „Wesoły Ryjek” no to już wiem że na pewno muszą trafić do naszej biblioteczki 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *