Nie jest tajemnicą, że, chcąc wspierać zdrowe nawyki żywieniowe, nie powinniśmy serwować maluchom zbyt dużo słodkości. Zdrowej relacji z jedzeniem nie buduje się jednak na zakazach. Większość z nas ma czasem ochotę na coś słodkiego – warto więc stać się godnym naśladowania wzorem i sięgać po zdrowsze wersje słodyczy. Czy miód to dobra alternatywa cukru i mogą spożywać go dzieci?

Miód ma wyjątkowy, trudny do podrobienia smak – choć nie zawsze będzie on taki sam. Delikatny miód lipowy Łysoń o złocistej barwie przynosi zupełnie inne doznania smakowe niż wyrazisty, ciemny miód gryczany. O ile kwestia preferencji może być decydująca co do rodzaju i ilości spożywanego miodu w przypadku dorosłych, o tyle jedzenie tego produktu pszczelego przez dzieci wiąże się z kilkoma ograniczeniami. Czy dzieci w ogóle powinny spożywać miód, pierzgę i pyłek pszczeli?

https://pixabay.com/pl/photos

Słodkości dla najmłodszych

Zupełnie inaczej niż przed laty podchodzimy dziś do żywienia dzieci. Ze względów zdrowotnych ograniczamy cukier i sól w diecie maluchów, między innymi ze względów logopedycznych nie opieramy żywienia na przetartych warzywach. Swoje decyzje opieramy na solidnych podstawach – badaniach naukowych. A te pomogły w wyłonieniu listy produktów zakazanych, czyli tych, których dziecko nie powinno spożywać. Co się na niej znajduje?

Do ukończenia roku dziecko nie powinno jeść właśnie miodu, ale też produktów surowych, soli, cukru, herbaty z kopru, wędlin. Do trzeciego roku życia nie należy podawać maluchowi mleka ryżowego, zaś do dwunastych urodzin – grzybów leśnych. Lista ta jest poglądowa – dziś skoncentrujmy się na miodzie.

Pierwsze miesiące rozszerzania diety polegają na poznawaniu świata zapachów, smaków i konsystencji. Słodki smak jest niemowlęciu znany od początku dzięki mleku, dlatego w początkowym okresie wzbogacania jadłospisu skupiamy się na innych smakach. Po pierwszym roku życia natomiast mleko powinno stanowić jedynie dodatek do codziennego menu. I to właśnie wtedy warto sięgnąć po prozdrowotne właściwości zaklęte w produktach pszczelich.

Miód i produkty pszczele w diecie dziecka

Maluchom może posmakować miód wielokwiatowy Łysoń, lipowy, albo akacjowy  – czyli jeden z najbardziej znanych rodzajów miodu, stosunkowo delikatny. Wzbogacić nim możemy owsiankę, jaglankę czy inne zdrowe śniadanie. Miody świetnie sprawdzają się również jako alternatywa cukru w deserach czy kakao. Pamiętaj, tylko by nie dodawać go do zbyt gorącej wody lub mleka – miód straci wtedy swoje cenne właściwości. Temperatura miodu nie powinna przekroczyć 45 stopni Celsjusza.

Podobna zasada dotyczy pyłku pszczelego oraz pierzgi pszczelej. Na szczególną uwagę zasługuje właśnie pierzga – ma ogrom pozytywnych właściwości dzięki zawartym w niej witaminom i minerałom. Można spożywać ją na surowo, jednak najlepiej przyswajana będzie po rozpuszczeniu w płynie lub miodzie. Doceniają ją rodzice dzieci żłobkowych i przedszkolnych – pierzga pszczela wspomaga odporność. Stwórzcie w rodzinie nowy rytuał i każdy dzień zaczynajcie od wypicia szklanki słodkiego napoju z pierzgi, wody i odrobiny soku z cytryny.

Dzieciom po ukończeniu pierwszego roku życia  można stopniowo wprowadzać  spożywanie miodu, pierzgi oraz pyłku; nie powinniśmy jednak przesadzać z serwowaniem tych słodkości maluchom. Wykorzystaj prozdrowotne właściwości produktów pszczelich, podając je dziecku w rozsądnej ilości.

*współpraca pasiekalyson.pl

 

2 thoughts on “Miód i produkty pszczele – czy są odpowiednie dla dzieci?”

  1. Miód i produkty pszczele to wspaniała alternatywa dla cukru, ale trzeba uważać na ilość podawaną dziecku. Cieszę się, że podałaś konkretne rodzaje miodu, które są delikatne i łatwiejsze w odbiorze dla maluchów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *