Zetknąłeś się ze skrótem BMI i zastanawiasz się, czym jest? Jesteś w dobrym miejscu. Opowiemy Ci o tym ciekawym wskaźniku. Pokażemy jego zalety i wyjaśnimy, czy każdy może z niego korzystać. Przeczytaj artykuł i zobacz, jak korzystać z kalkulatora BMI!

Często nie jest łatwo znaleźć granicę między otyłością czy niedowagą a normalną sylwetką. Ta wiedza przydaje się do wybrania odpowiedniego rodzaju diety i zmiany trybu życia. Wykorzystanie prostego wzoru matematycznego ułatwi to zadanie. Jeszcze szybciej zrobisz to za pomocą kalkulatora BMI. W tym artykule dowiesz się, jak wykorzystać kalkulator BMI, aby wspomóc swoją dietę i styl życia.

Kalkulator BMI – czym jest BMI?

BMI to skrót. Pełna nazwa brzmi: Body Mass Index. To  najpopularniejszy na świecie wskaźnik wykorzystywany do sprawdzenia, czy korelacja wagi do wzrostu jest prawidłowa. Wprowadzając podstawowe dane, dowiesz się, czy masz nadwagę, prawidłową sylwetkę lub niedowagę. Wskaźnik BMI znany jest od blisko 200 lat. Co ciekawe jego twórcą nie jest osoba związana ze zdrowym odżywianiem lub dietetyką. BMI wymyślił belgijski statystyk Adolf Quetelet. Jest to prosty wzór matematyczny. Do wyliczenia BMI wykorzystywana jest wartość wzrostu i wagi. Dane wystarczy podstawić do wzoru lub skorzystać z kalkulatora BMI online.

Jak wyliczyć BMI za pomocą kalkulatora?

BMI jest wskaźnikiem, który bierze pod uwagę tylko dwie wartości. Są nimi: wzrost i waga. Masa ciała musi być wyrażona w kilogramach, a wzrost w metrach. Znając ich prawidłowe wartości, BMI wyliczymy, wpisując je w odpowiednie miejsca do kalkulatora BMI lub do wzoru, który wygląda następująco: BMI = waga [kg]/wzrost [m2]. Otrzymany wynik musimy porównać z tabelą do interpretacji wyników:

  • < 16,0 wygłodzenie
  • 16,0–16,9 wychudzenie
  • 17,0–18,4 niedowaga
  • 18,5–24,9 wartość prawidłowa
  • 25,0–29,9 nadwaga
  • 30,0–34,99 I stopień otyłości
  • 35,0–39,99 II stopień otyłości
  • ≥ 40,0 III stopień otyłości

Wskaźnik BMI pomaga określić kierunek działań. Zbyt wysoki może oznaczać ryzyko pojawienia się chorób związanych z otyłością, a zbyt niski również groźne dla zdrowia niedożywienie. Zawsze otrzymany wynik warto skonsultować z dietetykiem.

Zalety i wady kalkulatora BMI

Kalkulator BMI to proste narzędzie, od którego wykorzystania dzieli Cię jedno kliknięcie. BMI jest bardzo pomocne do ogólnego monitorowania stanu zdrowia i może być stosowane przez każdego. Jego prostata jest również wadą. Kalkulator BMI wykorzystując tylko wzrost i wagę, nie bierze pod uwagę innych ważnych wartości jak:

  • płeć
  • wiek
  • budowa ciała
  • struktura ciała

Kilogram tłuszczu nie jest równy kilogramowi mięśni. Ilość wody w organizmie i struktura kości też są istotne. To między tymi poszczególnymi elementami powinny być zachowane odpowiednie proporcje. Wskaźnik BMI pomija je i dlatego podważana jest jego wiarygodność. Nie jest odpowiedni również dla dzieci i dla sportowców. Warto wykorzystywać go do celów statystycznych, a dodatkowo wspomagać się innymi parametrami

*wpis gościnny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *