Jak zachęcić dziecko do nauki, tak by nauka była dla nich dobrą zabawą i przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Jako mama przedszkolaka i nastolatka żyję tak jakby w dwóch światach, częściowo skupiając się na maluchu i jego rozwoju jednocześnie staram się pomagać, jeżeli tego potrzebuje starszemu synowi. Na rynku nie brakuje przeróżnych pomocy dydaktycznych, aplikacji na komórki i komputery oraz platform edukacyjnych. Jednak nie w tym rzecz, pozostaje pytanie, jak pomóc dziecku na wszechstronny rozwój bez użycia komputera? I po co i czy warto i po co to robić?

Czy w czasach kiedy w każdym domu jest komputer, a prawie każdy przedszkolak spokojnie go obsługuje, jest sens szukać takich rozwiązań? Jako alternatywa do nauki uważam, że pomysł jest świetny. Czy się sprawdzi i przyjmuje w edukacji, zobaczymy?Odpowiedź na to pytanie, jak dla mnie jest prosta, po to by nasze dziecko umiało samo policzyć i rozwiązać działanie bez używania w tym celu kalkulatora lub komputera. Niestety widzę to po moim starszym synu, że nawet najprostsze działania wykonuje na kalkulatorze lub komórce. Co mnie bardzo martwi. Stąd też bardzo chętnie zgodziłam się poświęcić swój czas, na zabawę i naukę korzystając z nowego na rynku EduMATRIX-a by uniknąć tego błędu. I jak każde tego typu gadżet ma on swoje wady i zalety, to bardzo się cieszę, że go mamy. Choć zdecydowanie to najmłodszy jego użytkownik go uwielbia. I bawi się nim na swój sposób.

EduMATRIX – Co to jest?

EduMATRIX to drewniane pudełko, w którym został ukryty multifunkcyjny drewniany komputer. Brzmi dziwacznie i jak już sama jego nazwa mówi Matrix, o co w ogóle chodzi? Po co komu drewniany komputer, jak każdy szuka nowoczesnych rozwiązań, urządzeń jak najmniejszych, funkcjonalnych i poręcznych? Fakt ten działa całkowicie bez prądu, i to jego duży plus. A jak sami doskonale zdajecie sobie sprawę teraz dzieci w wieku 2-3 lat śmiało obsługują smartfony i tablety. Teraz macie odpowiedź jak z można zająć dziecku czas bez użycia ekranów? Myślę, że przy pomocy tego świetnego rozwiązania jest to możliwe. Oto nasz nowy komputer XXI wieku.
Niestety coraz więcej dzieci w ma kłopoty ze skupieniem i koncentracją. I tu firma Pilch postanowiła zaskoczyć nas wszystkich, wypuszczając na rynek pomocy naukowych EduMATRIX-a. To polska firma produkująca drewniane pomoce dydaktyczne zarówno do użytku w przedszkolach i szkołach, jak i do użytku domowego. O klockach do nauki alfabetu pisałam już kiedyś na blogu. Zapraszam do przeczytania wpisu pt. „Nasze sposoby na naukę czytania dla 3 latka„.

EduMATRIX- zawartość drewnianej skrzynki

W skład zestawu wchodzi bardzo duża ilość elementów, na początku można się troszkę przerazić, ale spokojnie nie wszystkiego używamy jednocześnie, są to min:
• drewniana skrzynka,
• znaki alfanumeryczne,
• cyfry i waluty,
• dwa zestawy plansz z nadrukami wraz z podkładkami,
• bawełniany worek na drobne elementy,
• kolorowe bloczki sześcienne (czerwone, zielone, niebieskie i żółte),
• operatory arytmetyczne,
• bloczki funkcyjne, bloczki programowania i bloczki kursora,
• kostki do losowania,
• oraz podręcznik zwierający propozycje ćwiczeń i zabaw edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

IMG_8314

IMG_8315

Tak wiem sporo tego i pewnie się zastanawiacie, po co aż tyle, po to, że ten drewniany komputer rośnie z wiekiem, umiejętnościami i postępem w nauce u dziecka.

EduMATRIX do kogo kierowana jest taka pomoc dydaktyczna?

EduMATRIX przeznaczony do użytku już przez dzieci przedszkolne, podstawówkę i gimnazjalistów. Jest to doskonała pomoc do użytku domowego i na zajęciach w szkole. Doskonały na etapie edukacji wczesnoszkolnej. U nas świetnie sprawdza się do zabawy i nauki z moim 3 latkiem. Myślę, że sprawdzi się on zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym, jak i późniejszym etapie edukacji. EduMATRIX uczy i bawi, dla nas to świetne rozwiązanie i zajęcie na zimowe popołudnia i wieczory.

EduMATRIX – Drewniana pomoc naukowa

Propozycje zabaw z użyciem EduMATRIX dla 3-latka

Jak EduMATRIX-a wykorzystujemy my z Jasiem? Na wiele różnych sposobów, a oto one. Pora pokazać, w jaki sposób u my bawimy się i uczymy z EduMATRIX-em.

Nauka kolorów z  EduMATRIX

Wprawdzie do wykorzystana nie jest tu ich za wiele, ale doskonale sprawdzają się do utrwalania ich i zapamiętania przez dziecko. Można grupować je zgodnie z ich kolorami.

IMG_8942

IMG_8951

Poznawanie cyfr z EduMATRIX

To zajęcie, którego dzieci uczą się już w przedszkolu. Mój 3-latek świetnie liczy do 30, w związku z tym przy wykorzystaniu kolorowych kostek oraz kostek z cyframi uczyliśmy się dodawać i odejmować najpierw w zakresie 5 a teraz spokojnie radzi sobie do 10. Dla nas jest to świetna zabawa i forma wspólnie spędzanego czasu.  Liczenie do 10 (dodawanie i odejmowanie w tym zakresie).

IMG_8944

IMG_8945

IMG_8957

IMG_8962

IMG_8964

Nauka alfabetu

W naszym przypadku to dodatkowy atut zabaw EduMATRIX-em. Wprawie litery Jasiek ma już prawe opanowane do perfekcji to dzięki naszym zabawom, wciąż możemy utrwalać sobie alfabet,  z tym że ma na to jeszcze dużo czasu. Jasiek zaczyna z klocków układać i odczytywać krótkie słowa, a jego pisanymi odpowiednikami są wyrazy, co idzie mu coraz lepiej. Jest to na pewno zasługa wspólnie spędzanego czasu na czytaniu, opowiadaniu i poznawaniu świata. Brakuje mi trochę w tym zestawie wszystkich liter z alfabetu. Poznajemy litery i utrwalamy alfabet.

Odwzorowywanie, budowanie  i tworzenie obrazów

Jest to chyba ulubiona zabawa Jaśka, w rewelacyjny sposób radzi sobie z odwzorowaniem prostych układów graficznych ułożonych przeze mnie z kolorowych klocków. Układając kwadrat lub prostokąt z kolorowych kostek, przy okazji ćwiczymy kształty. To zabawy, które wspierają naukę koncentracji, ucząc dziecko jak ma odwzorować dany obrazek lub symbol oraz ćwiczą umiejętność skupienia się na wykonywanej czynności. Ja np. układam początek danego schematu, a zadaniem Jasia jest to kontynuować. Początki były trudne, ale jak już załapał o co chodzi mógłby siedzieć przy tym godzinami.

Już małe dziecko z klocków i kolorowych kubeczków w okolicach pierwszych urodzin potrafi zbudować wieże z kilku klocków, tu mamy trochę utrudnione zadanie, ponieważ kostki są dosyć małe, ale zabawa z nimi to niekończące się możliwości. Drewniane bloczki są naprawdę maleńkie i trzeba to robić z należytą precyzją i dokładnością. Powiem szczerze, że dorosły może mieć z tym problem, u nas na początku Jasiek się strasznie denerwował, kiedy po ułożeniu kilku klocków wieża mu się rozpadała. I tu pomógł mój śmiech i zachęta do kolejnych prób. Zabawy tak małymi elementami doskonale wspierają na rozwój motoryki małej, wyobraźni przestrzennej u dziecka oraz uczą cierpliwości i dokładności.

IMG_9004

IMG_8983

IMG_8986

IMG_8988

IMG_8991

Jak na razie z moim przedszkolakiem w ten sposób wykorzystujemy naszego EduMatrix-a, z czasem będę zwiększała stopie trudności dostosowując go do aktualnego poziomu rozwojowego mojego synka. Myślę, że jest to pomoc, która w naszym domu będzie w ciągłym użyciu rzez najbliższe kilka lat. Z czasem podczas korzystania z tej pomocy do głowy przychodzą nowe pomysły na naukę i zabawę z jego wykorzystaniem. A być może przez ten czas odkryjemy jego nowe zastosowanie?

Przedstawione powyżej zabawy dostosowane są wiekowo dla rozwoju i umiejętności przedszkolaka, my w ten sposób na razie wykorzystujemy naszego EduMATRIX-a. Jednak z założenia jest to pomoc przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Podczas używania tej pomocy dydaktycznej w doskonały sposób będziecie mogli wykorzystać ją do edukacji matematycznej, przyrodniczej, informatycznej, technicznej, plastycznej, społecznej i wielu innych. W zależności od wieku i zaawansowania ucznia. EduMATRIX sprawdza się na wielu różnych płaszczyznach edukacyjnych dziecka i mam nadzieję, że znajdzie swoich zwolenników.

Czy i jakie szanse ma EduMATRIX na sukces i podbój rynku?

Jak myślicie, czy EduMATRIX może usprawnić i zrewolucjonizować edukację? Jestem bardzo ciekawa czy podbije on serca innych użytkowników? Wersja, jaką Wam pokazałam, przeznaczona jest do użytku w placówkach. Jednak planowana jest również dużo tańsza wersja do użytku domowego. Czy chcielibyście mieć taki drewniany komputer u siebie w domu? Mogę jednocześnie pochwalić firmę Pilch za jakość wykonania tej pomocy. Każdy z elementów jest wręcz idealny, idealnie wyszlifowany i wykończony. Więcej o EduMATRIX oraz programie EduMX znajdziecie  TUTAJ. Jeśli  jesteś nauczycielem i zainteresowałą Cię ta pomoc dydaktyczna  zajrzj tam koniecznie!

*W obecnej ofercie dla szkół i nauczycieli oraz osób zainteresowwanych jest również specjalne szkolenie dla nauczycieli, pozwalające na efektywne wykorzystanie zestawu EduMATRIX. Sama jestem zainteresowana takim szkoleniem, otrzymałam na nie zaproszenie i wybieram się już niebawem. Jeśli jesteście zainteresowani takim rozwiązaniem, a EduMATRIX wydaje się dla Was idealnym rozwiązaniem jako pomoc dydaktyczna, lub macie więcej pytań dotyczących go zapraszam do kontaktu pod adresem e-mail: m.legierski@pilchr.pl

27 thoughts on “EduMATRIX – Drewniana pomoc naukowa”

  1. Beatko, to jest dywanik zakupiony przez internet w h&m za 35 zł na wyprzedarzy. Teraz juz ich nie ma. Po drugiej stronie jest droga dla autek.

 1. Super pomoc naukowa. I do tego faktycznie ma całe mnóstw zastosowań. Myślę, że młodszym dzieciaczkom, lum takim w wieku przedszkolnym może się to bardzo spodobać. Jednak myślę, że w dobie komputerów i smartphonów starszaka nie zainteresujemy 😛

 2. zestaw super extra, bardzo funkcjonalny. Posiada chyba wszystko co dziecko potrzebuje do rozwoju, co nie? widac ze dziecko zainteresowane jest zabawa, jednoczesnie sie uczac 🙂 tylko cena odstrasza, prawie 600 zł. Dużo. No ale idealny prezent, wiec mozna sie zlozyc 🙂

 3. Bardzo fajna pomoc naukowa :). Chociaż przy odrobinie zdolności manualnych i małej pomocy chłopaka byłabym w stanie zrobić coś bardzo podobnego :). Ale o tym będę myśleć jak już będziemy zaczynać naukę liczenia

 4. No świetna zabawka! Mój świeżo upieczony trzylatek też z pewnością byłby nią zachwycony. Tylko szkoda, że cena kosmiczna 🙁

 5. Swietna pomoc naukowa ale jak dla mnie jest to cos wiecej, polaczenie nauki z zabawa i wspolnie spedzonym czasem ☺
  Poczekam na druga wersje, ktora wykorzystam wlasnie w domu.

 6. Produkt prezentuje się świetnie. Wygląda bardzo zachęcająco! Już kolejny raz czytam o firmie PILCH i kolejny produkt robi na mnie wrażenie. Czas w końcu coś zakupić 🙂

 7. Pokaźny zestaw! Nie ma co :). Uwielbiam drewniane zabawki, tutaj mamy do czynienia z czymś więcej aniżeli zwykłe klocki. Ten zestaw daje ogrom możliwości, maluch uczy się znaków, może odwzorowywać, kreować, poznawać 🙂 Świetna rzecz dla większych maluszków!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *