Dla każdego z rodziców najważniejszy jest rozwój ich dziecka. Pierwsze lata jego życia są najważniejsze i mogą najbardziej zaprocentować w przyszłym życiu. To właśnie wtedy kształtują się pierwsze podstawowe procesy myślowe, działające pozytywnie na rozwój intelektualny malucha. Czym wcześniej rozpoczniemy trening jego szarych komórek, tym zdecydowanie nie pożałujemy tego w przyszłości. Jakie zabawki pomogą mu w rozwoju?

Odpowiedź brzmi: puzzle! Może się to wydawać nieco zaskakujące, ale mają one ogromną ilość zalet, które mogą zaprocentować w przyszłości. Nie tylko pobudzają kreatywność, ale też uczą wielu innych, praktycznych umiejętności. Planowanie kolejnych działań, nauka koncentracji czy myślenia przestrzennego – za to wszystko nasze dziecko będzie bardzo wdzięczne w przyszłości. Dodatkowo, wspólna zabawa pogłębi nasze relacje, a tego nie da się wycenić w żaden sposób.

Jak to działa?

Jak dobrze wiemy, puzzle to elementy o różnych kształtach, po których ułożeniu otrzymujemy cały obrazek. Układanie ich uczy dziecka wytrwałości, planowania i niepoddawania się w dążeniu do celu. Nawet te najprostsze puzzle, składające się z kilku elementów, rozpoczną trening pamięci i poznawania kształtów i umiejętności ich dopasowywania. Ta niezbyt skomplikowana zabawa uczy logiki i widzenia przestrzennego, które jest bardzo praktyczną umiejętnością.

Jakie puzzle wybrać?

Puzzle wbrew pozornemu skomplikowaniu, mogą układać już dzieci w wieku nawet 2 lat! Wtedy właśnie nadchodzi czas, w którym maluch odkrywa kolory, kształty i cały świat, który je otacza. Możemy zacząć od najprostszych układanek, takich złożonych z dwóch elementów. Na dobry początek będą one świetnym wyjściem. Kiedy będzie to dla niego zbyt proste zadanie, sukcesywnie możemy zwiększyć ilość części do ułożenia. Z czasem, gdy nasze dzieci odkryją swoje pierwsze zainteresowania, ich odbicie znajdziemy w zestawach puzzli. Jeżeli będzie to motoryzacja, sztuka lub cokolwiek innego, prawdopodobnie w sklepie z zabawkami znajdziemy coś w każdej kategorii. Szeroki wybór puzzli znajdziesz na stronie   https://heyandplay.pl/category/puzzle

Wspólna zabawa

Nie wystarczy tylko rzucić dziecku zabawki i liczyć, że zapewni mu to godziny rozrywki. Najwięcej korzyści da układanie puzzli razem z naszą pociechą. Budowanie prawdziwej więzi na lata to coś, czego nie można przecenić. Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, a kto może być lepszym przykładem, niż najważniejsi ludzie dla naszego syna lub córki?

Podsumowanie

Jak widzimy, jest to świetna zabawka, zarówno dla dwulatka, jak i dziecka już starszego. Za poniesienie kosztu jednego (lub kilku) opakowań układanek w zamian za rozwój intelektualny, godziny dobrej zabawy i zaciśnięcie więzów rodzinnych? To dość niski koszt jak za tyle korzyści, czyż nie? Nie ważne ile lat ma nasze dziecko, jest to dobry moment, aby zacząć swoją przygodę z puzzlami! Puzzle i wiele innych ciekawych zabawek możecie znaleźć na stronie Hey&Play!

Dlaczego puzzle to świetna zabawka dla dzieci?

Puzzle  to forma rozrywki i  zabawy, która bardzo korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Przede wszystkim bawi, uczy i rozwijaj motorykę małą.   Układanie puzzli usprawnia zdolności manualne u dziecka oraz  rozwija chwytność palców i precyzję ruchów.

 Co daje dziecku układanie puzzli?

 

Puzzle to świetna forma zabawy, która ma bardzo istotny wpływ na rozwój małego dziecka. Staram się dla mojego dziecka kupować zabawki  i gry, które wspierają jego rozwój, kreatywność oraz inspirują do działania i budowania, oraz wspierają rozwój motoryki małej, o której pisałam kiedyś w  tym wpisie.

Mam pytanie, co możecie polecić dla Jasia, może ostatnio kupiliście coś ciekawego. My układamy puzzle po kilkadziesiąt elementów, sporo mamy takich z mniejszą ilością elementów.   Szukam czegoś nowego dla mojego 4 latka.

Jakie puzzle wybieracie dla swoich dzieci? Czym się kierujecie?

 

20 thoughts on “Dlaczego puzzle to świetna zabawka dla dzieci?”

  1. Moj Olivier spedza duzo czasu na tego typu ukladankach i puzzlach. Lubi ukladac jak na razie puzzlei 3-4 elementowe. Trudnijsze z wieksza iloscia elementow nie daje rady sam, z moja pomoca ulozy ale bardzo sie denerwuje.

  2. Uwielbiam puzzle, nawet jako dorosła chętnie po nie sięgam. Niestety moje dzieciaki nie przepadają. Ułożą i jak najszybciej odłożą. Nie podzielają pasji mamusi :>

  3. Puzzle są świetne. Rozwijają zdolności manualne, spostrzegawczość, cierpliwość i bystrość. Ja od małego zarażałam Melanię miłością do puzzli, bo czułam w tej zabawie potencjał. Córeczka do tej pory lubi je układać i radzi sobie już z dosyć skomplikowanymi wzorami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *