Ból brzucha jest jedną z najczęstszych dolegliwości występujących u małych dzieci. Jej przyczyny mogą być różne, od nietolerancji pokarmowych po kolki oraz poważniejsze schorzenia. I o ile starsze dziecko zazwyczaj bez problemu zgłasza, że coś je boli, niemowlę, które jeszcze nie potrafi mówić, pokazuje dyskomfort w sposób, który może budzić wątpliwości. Jak rozpoznać, że dziecko boli brzuch, jakie są tego przyczyny i jak można zaradzić dolegliwościom?

Jak rozpoznać, że niemowlę boli brzuch?

Jak rozpoznać, że niemowlę boli brzuch?

Ból brzucha u niemowlaka może być trudny w zdiagnozowaniu, ponieważ dziecko nie wskaże, w którym miejscu boli oraz nie powie, jakie jest nasilenie dolegliwości. Każdy rodzic musi więc zwracać uwagę na symptomy, co z kolei nie będzie trudne, gdyż niemowlę, któremu coś doskwiera, staje się niespokojne, drażliwe, płacze, czasem nie chce jeść lub nie może spać. Podejrzewając, że przyczyną dziwnego zachowania malucha może być ból brzucha, warto sprawdzić, czy dziecko reaguje na dotyk. Jeżeli po uciśnięciu brzucha niemowlę zacznie bardziej płakać lub odsunie się, można być pewnym, że boli je coś w tej okolicy. Rodzic lub opiekun powinien sprawdzić także, czy brzuch nie jest twardy i wzdęty oraz, w którym miejscu dziecko reaguje najbardziej na bodziec dotyku.

Przyczyny bólu brzucha u niemowląt

Ból brzucha u dziecka może wystąpić z wielu powodów. Jest to dosyć częsta dolegliwość u niemowląt i małych dzieci. Kiedy pijawia się ból, dziecko jest niespokojne, płacze i podkurcza nóżki. Jakie są tego przyczyny? Poniżej przedstawiam te które występują u niemowląt najczęściej.

Przyczyny bólu brzucha u niemowląt

  • Kolka – To często występujący zespół objawów klinicznych, występujących głównie w pierwszych miesiącach życia. Objawiać się może napadowymi epizodami płaczu dziecka, często trudnymi do uspokojenia, oraz podkurczem nóżek. Zazwyczaj kolki ustępują po ukończeniu przez dziecko 4. miesiąca życia.
  • Alergia pokarmowa – Oprócz bólu brzucha często występuje biegunka, wysypka, ulewanie się. U niemowląt najpowszechniejsza jest alergia na mleko, jajka i orzeszki.
  • Zaparcia – Symptomem jest zmniejszenie częstotliwości wypróżnień u dziecka. Stolec jest twardy, wysuszony, zbity. Przyczyną może być niewłaściwa dieta matki karmiącej, a w przypadku karmienia butelką – zbyt gęsty pokarm.
  • Infekcja – Ból brzucha u niemowlaka może być wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. W takim przypadku również często występują biegunki i wymioty, należy więc zadbać o odpowiednią podaż płynów, aby nie doszło do odwodnienia.
  • Stres – Już u niemowląt mogą pojawiać się bóle psychogenne, wynikające ze zdenerwowania spowodowanego jakąś sytuacją. Mogą być one związane np. z wyjazdem mamy, która w pierwszych dniach życia jest najbliższą dziecku osobą.
  • Niestrawność – Może być powiązana z rozszerzeniem diety niemowlaka. Dlatego specjaliści zalecają, aby nowe potrawy do menu wprowadzać stopniowo. W ten sposób szybciej uda się ustalić, co powoduje ewentualne dolegliwości.

Większość przyczyn bólu brzucha u dziecka jest łagodnych i można je szybko wyleczyć, stosując odpowiednie środki zaradcze. W przypadku biegunek należy zadbać o to, aby nie doszło do odwodnienia, a gdy dziecko cierpi z powodu problemów trawiennych, zazwyczaj wystarczy zmienić mu dietę lub wspomóc łagodnymi środkami ziołowymi na trawienie.

Są z nami rodzice dzieci, które w okresie niemowlęcym cierpiały na bóle brzuszka. Jak sobie radziliście, co było przyczyną?

6 thoughts on “Ból brzucha u niemowlaka – jak rozpoznać, że dziecko boli brzuch?”

  1. Moja córka miała alergię i bardzo płakała. Długo karmiłam piersią więc nie jadłam nic prawie trzy lata! makaron ryzowy, pieczywo bezglutenowe (za moich czasów było naprawdę niesmaczne), żadnego mleka, glutenu….ale czego się nie robi dla dzieci 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *