Czym skorupka za młodu, tym na starość trąci – te słowa idealnie odwzorowują znaczenie pierwszej wizyty dziecka u dentysty. Uważa się, że najczęstszą przyczyną Dentofobii, czyli lęku przed stomatologiem są właśnie negatywne doświadczenia z dzieciństwa. Jak ich uniknąć i kiedy zaplanować pierwszą wizytę dziecka u dentysty?

Jak dbać o higienę jamy ustnej u noworodka?

Począwszy od pierwszych dni życia malucha, dbałość o higienę jamy ustnej jest kluczowa. W oczekiwaniu na pierwszy ząb pielęgnacja będzie polegała na delikatnym przemywaniu dziąseł i błon śluzowych niemowlęcia po każdym karmieniu lub wieczorem, a z czasem dołożymy do tego mycie języka czy delikatny masaż dziąseł. Pierwsze poważniejsze kroki związane z higieną jamy ustnej (w tym szczotkowanie), rozpoczniemy wraz z pojawieniem się pierwszych zębów, czyli ok. 6-8 miesiąca życia.

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?

Gdy dziecko będzie wkraczać w pierwszy rok życia, warto zaplanować jego pierwszą wizytę u dentysty. Zaleca się nie dopuszczać do sytuacji, gdy zęby zaatakowane są przez próchnicę i wymagają już leczenia. Idealnie jeśli, pierwsza wizyta u dentysty dziecka miała charakter kontrolny i edukacyjny, służąc zapoznaniu się z gabinetem stomatologicznym i oswojeniu się z tym jak może wyglądać leczenie. Pierwsza wizyta u dentysty to również czas dla rodzica na zadawanie pytań i rozwiania wątpliwości dotyczących pielęgnacji jamy ustnej u malucha.

Rola pierwszej wizyty u dentysty.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty z reguły ma charakter zapoznawczy – ma ona przyzwyczaić malucha do gabinetu stomatologicznego, dentysty, a także edukować rodzica, w jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej swojej pociechy. Opiekun jest nie tylko obecny w gabinecie, ale także często sam siada na fotelu i trzyma dziecko. Celem stomatologa jest nie tylko przekonać do siebie dziecko, ale także określić czy, w jego jamie ustnej nie są widoczne pierwsze oznaki próchnicy, a także inne problemy stomatologiczne.

Co robić, aby pierwsza wizyta u stomatologa była udana?

Zanim traficie na fotel dentystyczny, warto oswajać dziecko z widokiem stomatologa – np. pokazywać figurki lekarza, czy w zabawny sposób opowiadać, jak ulubiona maskotka dba o ząbki. Dobrym pomysłem jest zabranie do stomatologa misia, który doda otuchy malcowi. Przed umówieniem wizyty, warto spytać, czy stomatolog posiada doświadczenie we współpracy z maluchami – dziedzina ta zwana pododoncją nie ogranicza się jedynie do leczenia dziecięcej jamy ustnej, ale także skupia się na odpowiednim podejściu do małego pacjenta.

Wizyta adaptacyjna u stomatologa – czy jest konieczna?

Dzwoniąc do kliniki dentystycznej w celu umówienia dziecka na pierwszą wizytę, być może spotkasz się z pytaniem, o zorganizowanie wizyty adaptacyjnej. Ma ona na celu przygotować dziecko do dalszych czynności związanych z leczeniem, które będą wymagały od niego współpracy, zaufania i cierpliwości. Wbrew powszechnym opiniom, zęby mleczne często atakowane są przez próchnicę, zdarza się również, że u kilkulatków konieczne jest zastosowanie leczenia kanałowego. Bez wizyty adaptacyjnej, odpowiedniego podejścia do małego pacjenta, trudne będzie przeprowadzenie tak kompleksowego ratowania zębów. Rodzice często pytają, czy tego typu leczenie może być przeprowadzone pod narkozą – warto jednak pamiętać, że tak inwazyjne rozwiązania są ostatecznością, wiążą się one również z dodatkowymi kosztami, a także potencjalnym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych po tego typu znieczuleniu.

Wizyta adaptacyjna dziecka w gabinecie stomatologicznym – gdzie warto się na nią umówić?

Do zapisania na wizytę adaptacyjną małego pacjenta, który nigdy nie był u dentysty, zachęcają doświadczeni stomatolodzy z kliniki DentalSand z Gdyni, którzy stworzyli gabinet przyjazny dzieciom i ich rodzicom. Leczenie zębów u maluchów rządzi się tu swoimi prawami – wizyty zazwyczaj są dużo krótsze, a także dużo bardziej kreatywne niż w przypadku dorosłych pacjentów. Mali pacjenci w gabinecie DentalSand mogą liczyć na drobną nagrodę, a także czuć się zupełnie swobodnie.

Co mogą zrobić rodzice, aby uniknąć fobii dziecka przed dentystą?

Odpowiednia współpraca na linii rodzic — dziecko — stomatolog pozwoli uniknąć sytuacji, gdy dziecko będzie tak zestresowane, że leczenie nie będzie mogło być przeprowadzone, lub w konsekwencji przyczyni się do lęku zwanego Dentofobią. Warto pamiętać, że dzieci są świetnymi obserwatorami i łatwo odczytują niepokoje i lęki rodziców. Dlatego, zaleca się nie wyolbrzymiać problemów stomatologicznych dziecka, a także nie wspominać nic o tym, że również dorośli pacjenci często boją się wizyt u stomatologa. Dziecko, które nie będzie tego świadome, o wiele łatwiej poradzi sobie z potrzebą leczenia zębów.

Drogi Rodzicu – pamiętaj, że pozytywne doświadczenia podczas pierwszej wizyty mogą wpływać na stosunek dziecka do stomatologii w przyszłości. Dbanie o zdrowie jamy ustnej od najmłodszych lat jest kluczowe dla utrzymania zdrowych zębów i przyzwyczajenia dziecka do regularnych wizyt u dentysty, dlatego tak ważne jest, aby pierwsza wizyta u dentysty była odpowiednio zaplanowana, przemyślana i co najważniejsze – odbyła się w gabinecie przyjaznym dzieciom i ich rodzicom.

Pamiętacie pierwszą wizytę u dentysty Waszego maluszka? Jak sobie poradziliście?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *