Kartonowe książeczki to zazwyczaj pierwsze książki, jakie kupujemy naszym maluszkom. Są twarde, bardzo wytrzymałe i odporne na zniszczenia, idealne dla małych rączek. Dla nas na początku były idealną formą rozrywki, oglądania ilustracji i poznawania świata. Do dziś mamy kartonowe książki, przy których wspólnie siadamy, książek nigdy za wiele. Warto wprowadzać malucha w świat magii czytelnictwa i poznawania świata warto już od samego początku. Książki dostosowane do wieku dziecka na pewno zaciekawią niemowlęta, jak i kilkulatki.

Dziś chciałabym pokazać Wam książki, którymi cieszyliśmy się przez minione 3 lata wspólnego odkrywania świata z Jasiem. Chciałabym pokazać Wam kilka pozycji, które z pewnością skradną serce niejednego małego czytelnika i Was jako rodziców. Dużym plusem książeczek kartonowych jest fakt, że są kartonowe i nie tak łatko je zniszczyć. Uwielbiamy ja na co dzień, ale są również idealne w podróży. Co w nich takiego jest, że dzieci tak bardzo do nich ciągnie? Na pewno są to piękne kolorowe obrazki, które przykuwają dziecięcy wzrok. Oraz to, że dziecko ma rodzica na wyciągnięcie ręki, rodzica, który wspólnie z nimi odkrywa tajemnice książek i poświęca dziecku swój cenny czas. I tworzy się wtedy, między nierozerwalna więź.

Książki kartonowe dla najmłodszych-nasze hity

Książki sztywno kartonowe-Przedział wiekowy 0-3 lata

„Obrazki dla maluchów”, wydawnictwo Olesiejuk. W serii książek: znajdziecie między innymi te, które posiadamy my, czyli „Kolory”, „Cyfry”, „Przyroda”, „Las”, oraz wiele innych ciekawych pozycji dla najmłodszych. Obie pozycje i Las i Przyroda są do siebie bardzo zbliżone tematycznie, mogę napisać, że doskonale się uzupełniają. Dzięki przystępnym tekstom i wspaniałym obrazkom dziecko odkryje fascynujący świat przyrody oraz lasu. Nauczy się nazywać drzewa i kwiaty, pozna ciekawostki na temat zwierząt. Dowie się również, jak cenna jest otaczająca nas przyroda dla nas ludzi i dla naszego życia. Oraz jakie zależności w niej występują. Doskonale nauczy się rozróżniać pór roku oraz zjawisk pogodowych i warunków atmosferycznych. Las i Przyroda do zobaczenia (tu-klik).

IMG_3797

Doskonałym uzupełnieniem są tu Kolory i Cyfry, dzięki którym my jako rodzice możemy od samego początku poprzez zabawę uczyć dziecko z pojęciami odróżniania barw i poznawaniem cyferek. U nas jest to absolutny HIT, który jak do tej pory nie znudził się Jasiowi. Często do nich wracamy, to absolutny hit dla każdego rodzica. Wystarczy otworzyć książeczkę, a tam proste obrazki, które możemy nazwać, opisać i pokazać dziecku. Zabawa w pokazywanie nazywanie to jedne z naszych pierwszych zabaw z książkami dla najmłodszych. Czasem można je kupić za kilka złotych. Cała seria Olesiejuka to książeczki dla dociekliwych maluchów, czyli mnóstwo szczegółów z naszego otoczenia. Format i ciężar bardziej odpowiedni dla półtoraroczniaków.

IMG_4188

„Kim jesteś” to kartonowa książeczka dla dzieci 1+, to seria książeczek niezwykle kolorowych z rymowankami i ruchomymi elementami na licencji znanej firmy Fisher Price, która ma uczyć najmłodsze dzieci przez zabawę. Manipulując puzlem, dopasowując i nazywając obrazek, maluch poznaje nazwy otaczających je przedmiotów, zwierząt, kolorów, kształtów. W serii: Kolory, Liczby, Zabawki, Zwierzaki, Kim jesteś?, Poznajemy zwierzątka-Wydawnictwo Olesiejuk. 

IMG_4197

IMG_4198

Kolejna seria książeczek „Byłem taki…” to książki dla maluszków. Byłem taki miły, grzeczny, dobry i dzielny to seria czterech uroczych książeczek, które w przystępny sposób pokazują najmłodszym dzieciom, jak zachowywać się w codziennych sytuacjach, w jaki sposób odnosić się do otaczających je osób i jak radzić sobie z emocjami. Fantastyczna pozycja dla maluchów z Wydawnictwa Olesiejuk.

IMG_4185

Tullet dla najmłodszych poleca serię schodkową. Przez niektórych znany i uwielbiamy Herv Tullet, stworzył serię specjalnie dla najmłodszych.  Cała seria to cztery książeczki (Duży czy mały?, Ufo kuku!, Super tata, Już jadę), które mają schodkową formę, dzięki czemu widać tylko marginesy stron, a środek pozostaje niespodzianką dla małego czytelnika. Książki te wciągają do zabawy i nauki oraz tworzenia wyrazów dźwiękonaśladowczych. Takie książki ciekawią zarówno niemowlęta, jak i kilkulatki. Co w nich takiego jest, że dzieci tak je lubią? Ja sama nie wiem, mnie one nie porwały, ale Jaś je bardzo lubi. Książki z Wydawnictwa Babaryba. 

IMG_4187

„Jeden, dwa, trzy…” z wydawnictwa Egmont to książeczka, przy pomocy której możemy z dzieckiem zaczynać naukę cyferek na wesoło. Wspominałam ją przy okazji wpisu z nauczania cyferek „Wesoła nauka z przedszkolakiem-poznajemy cyfry i liczby” zapraszam (tu-klik).

IMG_4200

Świetny pomysł na książeczki dla najmłodszych. Wyżłobienia wewnątrz książki sprawiają, że staje się ona jeszcze bardziej interesująca dla małego czytelnika.

IMG_4199

„Poznaję kształty” z wydawnictwa Zielona Sowa to bardzo ciekawa pomoc dydaktyczna dla maluchów. Dzięki niej możemy dziecku pokazać figury geometryczne oraz nauczyć go kolorów. Recenzja i nasze wykorzystanie tej książeczki możecie zobaczyć (tu-klik). Wpis z filmikiem, jak na wesoło można uczuć już nawet 2,5 roczne dziecko.

IMG_4782

Książki sztywno kartonowe-Przedział wiekowy 3-5 lat

Pierwsze „słowniki” dla najmłodszych

„W domu, w dziczy, na ulicy” to także rodzaj słownika. Książkę stworzyła Fiep Westendorp – holenderska ilustratorka. Książki składają się z rozkładówek, a każda z nich pokazuje inny temat: miasto, przedszkole, owady, rodzinę. Ksiażkę wydało Wydawnictwo Dwie Siostry

IMG_4191

Tak rozkładówki wyglądają w środku.

IMG_4193

„Zakątki” to kolejna pozycja wydawnictwa Dwie Siostry dla najmłodszych. Dzięki niej dzieci poznają różne zakątki świata i ich mieszkańców oraz ich narodowość. To kartonowa książeczka dla maluchów bardzo ciekawych świata. Zmieściło się tu aż dwadzieścia tradycyjnych domów z różnych zakątków świata. Jest tu Ingrid z Norwegii, Ami z Japonii, Abeba z Etiopii, i wielu innych. Mieszkańcy pokazani są w tradycyjnych strojach. A wszystko po to, by nasze dzieci mogły zobaczyć, jak róże są domy i stroje różnych kultur świata.

IMG_4201

„Moja pierwsza encyklopedia obrazkowa” z Wydawnictwa Nasza Księgarnia-Jana Kallwejta dla małych dzieci to kolejna perełka wśród książek sztywno kartonowych w naszej kolekcji. Książka do pokazywania i opowiadania. Czternaście kolorowych rozkładówek wprowadza dzieci w świat – ten najbliższy i ten bardziej odległy. Każda strona prowokuje do wielu pytań. Jaki to jest kolor?, Co się wkłada na stopy?, Gdzie jest nos?, Gdzie jest odkurzacz? Jej recenzję możecie znaleźć (tu-klik). Książek całokartonowych nigdy za wiele.

IMG_4206

Seria książek kartonowych dla starszaków z Wydawnictwa Nasza Księgarnia min: „Rok w przedszkolu”, nowość w naszej biblioteczce malucha, Jasiek bardzo ją polubił, kolejne to, Co robią koty, Skąd się bierze miód, Co robią samoloty i ostatnia pozycja w naszej biblioteczce, o której chciałam napisać to „Rok w lesie”. Jak dla mnie to perełka wśród wszystkich tytułów, jakie mamy u siebie. Mamy ją od roku i wciąż do niej wracamy. Przepięknie wydana-naprawdę wujątkowa pozycja, dla małego i dla dużego czytelnika. Odpowiednia dla każdego. Zapraszam na recenzję tek pozycji (tu-klik).

Rok w przedszkolu-Nasza księgarnia

IMG_4202

Jak tylko zobaczyłam zapowiedź książki „Rok w przedszkolu”, bardzo chciałam ją mieć. „Rok w przedszkolu” to aż dwanaście rozkładówek wprowadzających dziecko w życie przedszkolne. W jego obowiązki i przywileje. Miesiąc po miesiącu i strona po stronie wraz z przedszkolakiem towarzyszymy bohaterom książki w czasie najważniejszych świąt i uroczystości. Jest czas na codzienne zabawy i naukę.

IMG_7811

Rok w przedszkolu, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich tytułów, rozpoczyna się nie od stycznia, ale od września-czyli od miesiąca, w którym dzieci często po raz pierwszy idą w nowe miejsce i środowisko.

IMG_7812

IMG_7813

Dzięki szczegółowym obrazkom małe dziecko ćwiczy swoją spostrzegawczość oraz umiejętność opowiadania. Rok w przedszkolu to kolejna już po Roku w mieście i Roku w lesie ilustrowana, pięknie i pomysłowo wydana opowieść kierowana do najmłodszych czytelników. Cała Seria Rok w…… w to bardzo ciekawy i niebanalny sposób opisywania cyklu życia oraz wydarzeń dostosowany dla najmłodszych odbiorców.

Książki kartonowe z dźwiękiem

Na koniec jeszcze małe przypomnienie kartonówek z dźwiękiem z Wydawnictwa Olesiejuk pt: „Jak tu gwarno-Czyj to odgłos?” i „Mały chłopiec” seria naciśnij i posłuchaj (część 1 i 2), Olesiejuk.

IMG_4515

Recenzję tych sympatycznych książeczek do oglądania, czytania i słuchania znajdziecie (tu-klik) i (tu-klik). U nas swego czasu to był hit. Jeszcze czasem Jaś je odgrzebuje w swoich zbiorach i chętnie po nie sięga. Książki te świetnie sprawdzają się w podróży.

IMG_4753

Wszystkie pokazane przeze mnie książki znajdziecie w księgarniach, sklepach internetowych i marketach na wyprzedażach.

49 thoughts on “Książki kartonowe dla najmłodszych-nasze hity”

 1. Właśnie ostatnio zastanawiałam się nad zakupem tych książeczek Fisher Price 😉 Wybór w księgarniach jest tak ogromny, że nigdy nie wiem na co się zdecydować… Dzięki za podpowiedzi!

  1. Jeżeli chodzi o treść w książce to nie ma tam jej dużo. Ale za to są to książki budujące w dziecku poczucie własnej wartości i pokazujące ze warto być dobrym i miłym.

 2. Oj cudne te książki. Dzięki obazkowym książeczka można tworzyć z dzieckiem własne, ciekawe historyjki. W naszej domowej biblioteczce nie ma zadnej z powyższych. Bardzo zaciekawily mnie Moja Pierwsza Obrazkowa Encyklopedia oraz Pierwszy rok w lesie, Pierwszy rok w przedszkolu. Uwielbiam książki od małego. Moje dzieci zostały zarazone ta pasją. Czytamy codziennie. To taka magiczna chwila i naprawdę powstaje dzieki temu wiez między dziecmi a rodzicem. Lubię gdy dzieci przychodzą i pytają ” Poczytasz z nami?”

 3. Pięknie opisane że chyba się skuszę na zakup kilku nowych pozycji. Zaciekawily mnie Encyklopiedia i Rok w lesie i w przedszkolu. Jak zwykle zaskakujesz kobieto. ☺

  1. Ok no ja lubię zaskakiwać, oby tylko pozytywnie. A rok w lesie jest genialny. zerknij sobie na jego recenzję. Piękna książka. Rok w przedszkolu również ciekawa. Ale nie tak wciągająca jak las.

 4. Uwielbiamy książki- cała nasza mała rodzinka. Synkowi staram się w prezencie dawać własnie książki. Ostatnio zaczytujemy się w tych z mojego dzieciństwa. Marzy nam się „Rok w lesie”- niesamowite ilustracje! Mój Synek nie odchodziłby od niej przez tydzień!

 5. Dziękuję za przydatny artykuł 🙂 aktualnie moje córeczki mają 4 miesiące, ale już czytam im proste bajeczki, a same korzystają z książeczek kontrastowych. Aktualnie zastanawiam się nad kolejnymi zakupami książeczek dla nich w niedalekiej przyszłości. Kraina książek, do której zamierzam wprowadzać moje dzieci to jak, Pani wspomniała, droga do zbudowania nierozerwalnej więzi i oczarowywania dziecka światem obrazu, dźwięku i wyobraźni. Mnie osobiście urzekły serie „Obrazki dla maluchów” i „Byłem taki..” – z pewnością zasilą naszą domową biblioteczkę 🙂

 6. Natrafiłam na Twój blog niedawno i musze przyznać, że jestem zachwycona! Świetny kawał roboty widać w każdym poście. Są one szczegółowe, przekazują wiele cennych informacji i porad z fajnie zaznaczonym przedzialem wiekowym 🙂 póki co zdążyłam skorzystać z jednego Twojego polecenia – książki z serii Tappi, jako prezent dla 5-letniego siostrzenca, był zachwycony! Mój szkrab jest jeszcze za mały, bo skoczył dopiero miesiąc, ale z uwagą będę śledzić Twojego bloga, bo mam wrażenie, że znajdę tu wiele ciekawych informacji;) Gratuluję pomysłów i szacun za pracę i pasję jakie wkładasz w każdy wpis. Pozdrawiam!

 7. Na ten moment kiedy synek sam chce przeglądać książki w sam raz przydadzą się kartonowe. Ciekawe tytuły, na pewno cześć zakupie 🙂

 8. Świetne zestawy książek. Kilku pierwszych nie mamy, ale nowa czytelniczka w domu rosnie yo będę miała na uwadze. Także dzięki za podpowiedzi! Od Zakątków w dół podpisuję się pod każdą:) dodalabym jeszcze cykl na ulicy Czereśniowej oraz Auta i Na budowie Babaryby. Ostatnio wpadliśmy też na serię Opowiedz mi mamo. Co robią… Mieliśmy akurat z biblioteki Co robią auta i był problemu z rozstanien się z nią.

 9. Pamiętam okres „książeczkowy” u moich maluchów, teraz są już duzi i głównie wypożyczamy z biblioteki. Pamiętam, że moje dzieciaki miałay swoje ulubione pozycje właśnie z tej serii „obrazki dla maluchów”.

 10. Świetny pomysł na zebranie w jednym wpisie kilku książeczek 🙂 Wybór jest ogromny i przy zakupie ciężko się zdecydować , a takie kilku zdaniowe opisy ze zdjęciami bardzo pomagają i odnośnik do recenzji w razie potrzeby – super sprawa 😉

 11. Znam wiele pozycji z tych przez Ciebie proponowanych. A wszystko dzięki mojej Chrześnicy. 🙂 Jednak z tego co pamiętam to jej do gustu najbardziej przypadka ta książeczka z żabką na okładce z Akademii Mądrego Dziecka „Jeden, dwa, trzy…”, bo od małego uwielbiała cyferki i liczby. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *