Kompresja to stopniowany ucisk na tkanki i naczynia krwionośne. Warto zatem zastanowić się nad tym, czy kompresja rzeczywiście działa, czy jest w pełni skuteczna oraz dla kogo się sprawdzi. Oczywiście kompresja od lat znajduje zastosowanie w medycynie.

Skarpety kompresyjne mogą zostać zastosowane, gdy dojdzie do obrzęku przepływu limfy w kończynach dolnych. Skarpety te sprawdzają się też w sporcie, szczególnie wśród miłośników biegania, ponieważ pozwalają na lepszy przepływ krwi w żyłach, a także pomagają uniknąć odkładania się kwasu mlekowego powodującego znaną nam wszystkim dolegliwość, czyli zakwasy. Odzież kompresyjna pozwala na stabilizację mięśni. Mimo to, jeśli nie jesteśmy pewni, przed założeniem skarpet warto najpierw zapytać lekarza rodzinnego o poradę.

W jaki sposób należy dobrać właściwe skarpety kompresyjne? Co mieć na uwadze? 

Przed wyborem skarpet pamiętajmy, by wybierać je nie na rozmiar buta, lecz na obwód łydki. Na tym właśnie polega różnica między wyborem getrów i zwykłych skarpet, a skarpetami służącymi do kompresji. Wyboru skarpet kompresyjnych warto dokonywać w sklepach sportowych, gdzie kadra doradców odpowie na najważniejsze pytania związane z produktem i pomoże dobrać rozmiar do parametrów ciała klienta. Raczej mało kto zastanawia się nad rozmiarem własnej łydki, dlatego pytanie o jej rozmiar będzie jednym z pierwszych pytań, jakie padną przy wyborze skarpet kompresyjnych. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że proces właściwego doboru skarpety kompresyjnej jest związany z prawidłowym stopniem ucisku materiału na tkanki ciała.

Skarpeta kompresyjna czy opaska? Który wybór okaże się tym właściwszym? 

Z racji, że stopy ciężko pracują, dźwigając ciężar ciała człowieka, nic dziwnego, że potrzebują odpowiedniej opieki. Powinniśmy zadbać o w miarę jak najlepszy przepływ krwi i limfy. Wydaje się zatem, że dobrym rozwiązaniem okaże się skarpeta kompresyjna, która zapewni stopie lepszą regenerację aniżeli tylko opaska. Mimo to pamiętajmy, że w razie jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy zapytać lekarza o pomoc w rozstrzygnięciu tej kwestii – zwykła opaska czy skarpety?

O czym należy pamiętać przed zakupem skarpet kompresyjnych? 

Skarpety kompresyjne mają wiele atutów, szczególnie u biegaczy, gdyż pomagają osiągać zdecydowanie lepsze wyniki na zawodach. Okazuje się jednak, że dla niektórych osób noszenie takich skarpet nie jest wskazane. Mowa o tych, które borykają się z pronującą stopą. Pronująca stopa to taka, gdzie przyśrodkowa krawędź stopy przenosi się do wewnątrz, a więc ma większy kontakt z podłożem niż część zewnętrzna. U biegaczy po założeniu skarpet kompresyjnych paradoksalnie może dojść do nasilenia stanów bólowych, co jest skutkiem wytworzenia się jeszcze większego ciśnienia.

Wybór właściwych dobrej jakości skarpet kompresyjnych nie jest łatwym zadaniem, dlatego ważne, by zakupu dokonywać w sprawdzonych sklepach sportowych, a nie u przypadkowych sprzedawców. Źle dobrana skarpeta nie spełni swych zadań, co więcej może doprowadzić do takiej sytuacji, że obrzęki się nasilą.

Przede wszystkim należy jednak ustalić, czy stopy są pronujące. Bardzo istotne jest, by słuchać się swojego ciała, mieć jego świadomość. W innym przypadku nie uda się osiągnąć zamierzonych celów. Zachęcam, by udać się do podologa profilaktycznie, nawet jeśli ze stopami nie dzieje się nic niepokojącego. To specjalista oceni stan zdrowia skóry, paznokci, sprawdzi, czy wszystko jest w porządku ze stopami.

*Artykuł sponsorowany

3 thoughts on “Jaki jest pożytek ze skarpet kompresyjnych? Dlaczego się na nie zdecydować? Co dają?”

  1. Nigdy nie zdawałam sobie sprawy, że skarpety kompresyjne mogą mieć tak szerokie zastosowanie. Szczególnie interesujące są informacje o wpływie na przepływ krwi i limfy, co z pewnością jest istotne dla wielu osób, zwłaszcza aktywnych fizycznie. Twoje porównanie skarpet do opaski również dodaje do tematu głębi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *