Hulajnoga to zaraz po rowerze ulubiony pojazd mojego syna. Kiedy kilka tygodni temu przymierzaliśmy się do zmiany z hulajnogi z 3 kółkami mieliśmy nie lada wyzwanie. Bo to nie takie kolor nie odpowiedni, za duża, Aza mała, za dziewczyńska itp. Ostatecznie udało się spełnić oczekiwania naszego syna. Warto pamiętać, że opanowanie umiejętności jazdy na hulajnodze to doskonały wstęp do nauki jazdy na rowerze. Dzieci jeżdżące na hulajnogach i rowerkach biegowych szybciej opanowują tę umiejętność.

Odpowiednia dawka ruchu każdego dnia to klucz do dobrego samopoczucia i odporności organizmu. Jazda na hulajnodze to same plusy. Ma pozytywny wpływ na kondycję organizmu i usprawnia funkcjonowanie układu krążenia. Jazda na hulajnodze sama w sobie nie jest wyczerpująca, ale podczas treningu maluch wzmacnia mięśnie nóg, pleców i brzucha. To naprawdę fantastyczny trening ruchowy i angażowanie całego organizmu.

Przed zakupem warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych czynników? U nas ostatnio nie ma dnia by Jasiek nie szalał na 2 kółkach. Zdając sobie sprawę, że 8-letnie dziecko jest w fazie szybkiego wzrostu, pewnie po wakacjach wszystkie spodnie nieco się skurczą, uważam, że warto zainwestować w hulajnogę z regulowaną rączką. Dzięki temu posłuży zdecydowanie dłużej.  Ja kupując hulajnogę dla ośmiolatka, brałam pod uwagę, że sprzęt ten będzie mu służył przez następnych kilka sezonów. Ostatecznie kolor i model w porozumieniu z nami Jasiek wybrał sobie sam. Wiecie – gusta dzieci w tym wieku bardzo szybko się zmieniają, więc chciałam by to on dokonał wyboru. Żeby potem nie było na mnie.

hulajnoga z regulowaną rączką

Wybieramy hulajnogę dla 8-latka?

Szukając hulajnogi dla naszego syna rozważaliśmy kilka innych modeli i marek. Ostatecznie wybraliśmy model marki  Globber z dużymi kółkami i regulowaną rączką.   Zazwyczaj producenci określają wiek użytkowników, ale wiadomo, dzieci są różne. Ich rozwój fizyczny i ruchowy może być naprawdę różny. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić jej parametry. Jeżeli chodzi o hulajnogi dla dzieci to do wyboru mamy hulajnogi:

  • Hulajnogi trójkołowe tzw. rekreacyjne– przeznaczone dla młodszych dzieci. Mają 2 koła z przodu i jedno z tyłu, lub dwa koła z tyłu i jedno z przodu.  Konstrukcja taka zapewnia dodatkowy punkt podparcia i zwiększa stabilność oraz bezpieczeństwo. To tak zwane modele balansowe.  Z takiej hulajnogi Jaś korzystał wcześniej. Myślę, że dzieciom, które wcześniej nie jeździły na hulajnodze, warto zaproponować takie rozwiązanie. Hulajnogi rekreacyjne, przeznaczone są głównie do zabawy, ewentualnie do spokojnej jazdy do szkoły, przedszkola.
  • Hulajnogi klasyczne z dwoma dużymi kołami– nasza ma koła o średnicy 205 mm. Zapewnia komfort i płynność jazdy nawet po niezbyt równym terenie. Hulajnoga ta jest o wiele bardziej zwrotna i pozwala osiągnąć większą prędkość, ułatwia również wykonanie trudniejszych manewrów. Hulajnoga dla 8-latka
  • Z pompowanymi kołami– to modele z dużymi kołami, z tym, że zamiast kauczuku czy innego tworzywa, koła są pompowane. Ten typ hulajnóg poleca się raczej do jazdy terenowej.
  • Hulajnogi miejskie – przeznaczone do codziennej jazd rekreacyjnej. Są one stosunkowo szybkie, zwinne, idealne do przemieszczania się po mieście. Zazwyczaj modele te mają regulowaną kierownicę, dość często wyposażone są w hamulec ręczny. Najlepsza hulajnoga miejska
  • Hulajnogi wyczynowe – te zostały stworzone z myślą o jeździe wyczynowej i szaleństwach oraz wykonywaniu różnorodnych trików. Modele wyczynowe charakteryzują sie niewielkimi kółkami (ich średnica wynosi od 100 do 120 mm), małą kierownicę oraz są lżejsze od hulajnóg klasycznych. Przeznaczone do Freestyle. Z pewnością są dużo wytrzymalsze – niestety też trochę droższe. Hulajnogi te pozbawione są amortyzacji, dlatego też nie sprawdzą się podczas dłuższych wycieczek.
  • Hulajnogi elektryczne– zdecydowanie podbijają ostatnio rynek i są coraz bardziej popularne. Jesteśmy posiadaczami takiej hulajnogi. Zdecydowaliśmy się na model. Jednak dla Jasia wybraliśmy model klasyczny. Za jakiś czas może pomyślimy o hulajnodze elektrycznej dla niego, na razie zrobił kilka kółek na naszej i jest ok. Hulajnogi te działają dzięki pracy akumulatora i silnika, nie wymagają wysiłku przy jeździe. A mi w sumie najbardziej chodzi o to by dzięki hulajnodze spalał trochę kalorii i miał zapewnioną odpowiednią ilość aktywności każdego dnia. Nam z kolei hulajnoga elektryczna służy, jako szybki i ekologiczny środek transportu po mieście. Serio, w Łodzi dużo szybciej dojadę do centrum hulajnoga niż rowerem.

Na co zwracaliśmy uwagę wybierając hulajnogę?

Zanim wybraliśmy te konkretny model, zrobiliśmy całkiem duży research. Szczególną uwagę zwracaliśmy na pewne kwestie, które pozwoliły na wybrać najlepszą hulajnogę dopasowaną do potrzeb naszej rodziny. W naszym przypadku znaleźliśmy hulajnogę idealną dla 8-latka, ale również dla pozostałych członków rodziny.

  • Ilość kółek – tu nie było zastanawiania się. Jasiek właśnie przesiadał się z hulajnogi 3-kołowej. Więc przed wyborem sprawdziliśmy czy wielkościowo będzie dla niego odpowiednia. A jednocześnie czy i my będziemy mogli z niej skorzystać.
  • Materiał kółek – Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kółek dedykowanych do hulajnóg. Są kółka plastikowe, kauczukowe i piankowe. Materiał, z jakiego zostały wykonane kółka do hulajnogi odgrywają znaczącą rolę w użytkowaniu. Najmniej polecane są kółka plastikowe, te niestety bardzo szybko się zużywają.  Jeżeli chodzi o kółka piankowe te są ok., ale sprawdzą się tylko dla hulajnóg i rowerków dla dzieci.  W przypadku hulajnóg dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych poleca się koła odlewane z gumy. Jeżeli chodzi o hulajnogi miejskie Globber mają koła z poliuretanu, są one twarde, z dobrą przyczepnością, do szybkiej jazdy po twardym. Te genialnie sprawdzają się w jeździe po każdym równym podłożu. 
  • Waga i wzrost mają znaczenie – zbyt ciężka hulajnoga może powodować brak stabilności podczas jazdy oraz częste wywrotki, które zniechęcą dziecko do korzystania z niej. Podczas wyboru odpowiedniego modelu, kierujmy się przede wszystkim regulacją kierownicy, która pozwoli dopasować się do naszej pociechy. Dobrze także byłoby, aby uchwyty kierownicy pokryte były pianką bądź innym materiałem, gdyż będzie to chroniło ją przed obtarciami. 
  • Możliwość składania – niestety im więcej gadżetów posiadamy, tym bardziej zastanawiamy się nad sposobem przechowywania i transportu. W naszym przypadku, wiedząc, że hulajnoga będzie z nami wyruszała na weekendy i wakacje możliwość składania była jednym z ważniejszych elementów. Dzięki temu możemy zaoszczędzić miejsce w bagażniku. Złożona zajmie niewiele miejsca w bagażniku, jeżeli do tego dołożymy wózek i inne sprzęty to trochę się tego uzbiera. nawet najmniejszego auta.

Hulajnoga miejska Globber L 205 684-120-2 black-grey – idealna hulajnoga dla 8-latka i całej rodziny

Zdecydowaliśmy się na wybór hulajnogi miejskiej, ponieważ jest szansa, że posłuży nam naprawdę długo. To hulajnoga z dużymi kołami dla dzieci 8 lat. Jednak my również z niej korzystamy.

Krótka charakterystyka sprzętu:

  • Hulajnoga ta ma dość duże odlewane z PU koła o średnicy 205 mm, zamontowane na łożyskach ABEC 7. Zapewniają one komfortową jazdę w terenie.
  • Przednie zawieszenie zapewnia maksymalny komfort i amortyzację na wszystkich nawierzchniach chodnikowych podczas jazdy.
  • Hulajnoga miejska Globber NL 205 684-120-2 black-grey to model składany, co jest istotne przy transporcie. Nasza hulajnoga podróżuje z nami już dłuższy czas. A zazwyczaj zabieramy ze sobą jeszcze wózek i inne akcesoria dziecięce.
  • Posiada aż 3 stopniową regulację wysokości oraz szeroką, profilowaną, składaną kierownicę z ergonomicznymi uchwytami TPR.
  • Zastosowano w niej solidny aluminiowy deck z antypoślizgową taśmą.
  • W tym modelu zastosowano nóżkę – podpórka. Choć szczerze mówiąc Jasiek z niej praktycznie nie korzysta. Niestety większość dzieci ma pewnie podobnie.
  • Długi, metalowy hamulec – błotnik zapewnia wysoką skuteczność hamowania oraz bezpieczną jazdą na hulajnodze.
  • Hulajnoga waży 4.78 kg. Maksymalne obciążenie do 100 kg

 Jakie aktywności wybierają najczęściej Wasze dzieci?

Dla zainteresowanych zakupem sprzętu dla dziecka lub siebie mam kod rabatowy na hasło „jaśkoweklimaty” zakup tu-klik  otrzymacie aż 15% rabatu na markę Globber.

*Wpis powstał przy współpracy z marką Globber

3 thoughts on “Jaka hulajnoga dla 8-latka?”

  1. Fajny podział na hulajnogi ze względu na koła, typ itp. Nawet nie wiedziałam, że jest aż tak duży wybór hulajnóg elektrycznych! Jest w czym wybierać, więc biorę swojego syna na zakupy w weekend i będziemy na pewno korzystać z Twoich rad. Pozdrawiam. 😀

  2. fajne rady, a ja polecę coś od siebie, nie dla 8 latka co prawda, ale moją MES1001H od Manta , hulajnoga na której wygodnie siadam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *