Komoda stanowi niezwykle uniwersalny mebel. Pojemne zamykane szuflady pozwalają na posegregowanie ubrań lub naczyń. O funkcjonalności komody decyduje zarówno układ szuflad, jak i ich liczba. Jak wybrać uniwersalną i ponadczasową szafkę? Na co warto zwracać uwagę?

Historia mebla

Komoda to mebel z historią. Pierwszy element wyposażenia wnętrza, wyglądem przypominającym współczesną komodę, został opisany w kronikach jako dzieło Andre’a Charlesa Boulle’a. Artysta tworzył w duchu baroku, a wśród jego klientów znajdował się m.in. król Ludwik XIV. Według relacji historycznych, mebel posiadał wszystkie cechy sztuki baroku, w tym bogate zdobienia i masywne kształty. Wraz z nadejściem epoki oświecenia i rozpowszechnieniem się stylu francuskiego, forma mebla stała się popularna w całej Europie. Pomimo że komoda pierwotnie była umieszczania głównie w sypialniach, z czasem, dzięki swojej uniwersalności, zaczęła być stosowana w większości komnat, niezależnie od ich przeznaczenia. W Polsce mebel ten znajdował się w bogatych domach szlacheckich, figurując pod nazwą „praska”.

Wraz z upływem lat, popularność komody nie słabnie, a jej formę możemy zaobserwować w każdym domu. Klasyczna bryła na dobre zagościła w domach i mieszkaniach Polaków. Na rynku dostępnych jest wiele kolorów i odcieni komód, jednakże wśród bestsellerów znajdują się produkty utrzymane w jasnej kolorystyce.

Jaka komoda do sypialni?

Komoda to bardzo uniwersalny mebel, a więc może być aranżowany dosłownie w każdej przestrzeni. O tym, czy mebel będzie odpowiedni do danego wnętrza i aranżacji, decydują przede wszystkim zastosowane materiały. Duże znaczenie ma również kolorystyka produktów. Warto więc zdecydować się na uniwersalny design i ponadczasową kolorystykę. Idealnym rozwiązaniem do sypialni, bądź pozostałych pomieszczeń domowych, będzie komoda w kolorze dąb sonoma. Jasny kolor uczyni wnętrze przestronniejszym. Tego typu komody dąb sonoma będą pasowały do wnętrz w stylu skandynawskim, minimalistycznym oraz klasycznym. Dostępne tutaj komody, są z kolei jednymi z najpopularniejszych w Polsce- na pewno znajdziesz dla siebie odpowiedni mebel.

Komoda – zakup na lata

Komoda jest produktem, który posłuży w domu przez długie lata. Podczas wybierania komody, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na dane elementy:

  1. Prowadnice, które warunkują mechanizm otwierania i zamykania. Na rynku istnieją produkty meblarskie z pełnym lub ograniczonym wysuwem.
  2. Udźwig. Niewiele osób sprawdza dokładne parametry, w tym pakowność. Jeżeli jednak chcemy przechowywać w komodzie coś więcej, niż tylko drobne akcesoria, należy zweryfikować pakowność mebla.
  3. Zawiasy. Najlepiej wybrać ciche zawiasy, które nie generują niepotrzebnego hałasu podczas otwierania i zamykania. Zawiasy z cichym domykiem zabezpieczą szklane fronty.

Komoda to uniwersalny mebel, który uczyni każde wnętrze funkcjonalnym. Element wystroju pełni również funkcję ozdobną, estetycznie uzupełniając pomieszczenie. Warto zdecydować się na wybór wysokiej jakości produktu meblarskiego.

Lubicie zmiany w mieszkaniu? Kto u Was zazwyczaj aranżuje mieszkanie i ogarnia remonty?

*Partnerem wpisu jest Edinos.pl 

10 thoughts on “Jak wybrać funkcjonalną komodę do mieszkania?”

  1. Komoda to faktycznie bardzo praktyczny i długoletni mebel, wszystko jest w nim schowane, i nie trudno utrzymać porządek. Moja służy mi już lata, długo jeszcze zapewne posłuży, więc nie szukam nowej, ale Twój post na pewno bardzo by w tej materii pomógł 🙂

  2. Bardzo dobre rady, sama osttanio urządzałam sypialnię i zdecydować się na odpowiednią komodę nie było mi łatwo 🙂

  3. wiem, że pisałaś o komodach, ale mi niesamowicie podoba się lampka z ostatniego zdjęcia ;-). W tym roku zaczynamy ogarniać dom, także prędzej, czy później wrócę do tego wpisu 🙂

  4. Kiedyś dawno temu, jeszcze do wynajmowanego mieszkania kupiliśmy strasznie drogą komodę, była piękna, nasz pierwszy wspólny mebel… Załadowaliśmy ją bielizną, dokumentami i pewnego dnia znalazłam wszystko leżące na podłodze, bo jakiś ekspert zrobił dna szuflad z plecówki 😀 Także sprawdzajcie solidność wykonania 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *