Mieszkanie z alergikiem wymaga od nas wprowadzenia w życie wielu zmian. Bardzo często zastanawiamy się, jak prać ubrania małego alergika, jak żyć i co zmienić w naszym otoczeniu, aby ułatwić mu funkcjonowanie i poprawić komfort życia. Te zmiany poza sposobami prania ubrań, mogą również dotyczyć sprzątania, gotowania i wielu innych codziennych czynności w życiu. To, w jaki sposób i w jakich środkach prać ubrania dzieci borykających się z nadwrażliwą skórą i alergią, zastanawia się każda mama, która na co dzień boryka się z problemem alergii u swojego dziecka. Zdajemy sobie sprawę, że źle dobrane środki do prania, proszek lub płyn do płukania mogą wywołać alergię i podrażnienie skóry.

Jak prać dziecięce ubrania?

Dlatego bardzo ważnym elementem prania dziecięcych ubranek jest na pewno wybór delikatnych detergentów, które będą radziły sobie plamami. Chodzi przede wszystkim o ochronę bardzo delikatnej skóry dziecka w tym małego alergika, warto zapobiegać jej podrażnieniom. Jesteśmy rodzicami małego alergika, dziecka z nadwrażliwą skórą, borykającego się z od co najmniej 4,5 roku z AZS-em, to właśnie dobór środków do prania w pewnym momencie stał się nie lada wyzwaniem. W tym czasie próbowałam naprawdę różnych środków do prania, w różnym skutkiem.

W dzisiejszym wpisie poruszę takie tematy jak:

• Jak radzić sobie np. z uciążliwymi plamami po owocach i sokach?
• Jak reagować w przypadku reakcji alergicznej?
• Czy płyn do płukania tkanin jest konieczny?
• Ubrania dzieci i dorosłych prać razem czy osobno?
• Co warto wiedzieć, wybierając proszek do prania?
• Czy warto korzystać z pralek z programem antyalergicznym?

Dziecięce ubrania prać razem czy osobno?

Zgodnie z zaleceniami Instytutu Matki i Dziecka zaleca pranie ubrań dzieci oddzielnie w specjalnych środkach przeznaczonych dla niemowląt. Z reguły, ubrania noworodka lub niemowlaka zazwyczaj pierzemy oddzielnie. I według zaleceń lekarzy tak właśnie powinno się robić. W pierwszych latach życia, dbałość o higienę dziecięcych ubranek powinna być na pierwszym miejscu. Praniu razem urań dzieci i dorosłych nie sprzyja również dobór środków piorących, które zazwyczaj różnią się od tych, jakich się używa, piorąc ubrania małego dziecka. W naszym przypadku swoje ubrania i męża również piorę w delikatnych środkach piorących ze względu na dość wrażliwą i alergiczną skórę.

Jak prać dziecięce ubrania?

Jak prać ubrania małego alergika?

Według zaleceń pediatrów, ubrania dzieci do lat 3 należy prać w łagodnych środkach piorących, zupełnie innych niż ubrania dorosłych? W przypadku małych dzieci w pierwszych latach ich życia zaleca się stosowanie delikatnych hipoalergicznych detergentów. W przypadku dzieci i dorosłych, z dużym ryzykiem występowania alergii, łagodne środki piorące poleca się cały czas. Jak wiadomo skóra małego dziecka, jest bardzo delikatna i dużo cieńsza niż skóra dorosłego człowieka. Tym samym wymaga specjalnego traktowanie i odpowiedniej ochrony. W przypadku naprawdę silnych detergentów jak odplamiacze bardzo łatwo o jej podrażnienie. Choć warto pamiętać, że są specjalne odplamiacze hipoalergiczne do odplamiania ubrań, środki te są przebadane dermatologicznie i są łagodne dla wrażliwej skóry alergika.

Łagodne detergenty do prania dziecięcych ubrań
Wybór delikatnych detergentów do prania

Wybór odpowiedniego płynu lub proszku do prania to nie lada wyzwanie dla rodziców dzieci z alergiami i skłonnością do podrażnień oraz różnego rodzaju wysypek. Czasem trzeba przetestować ich całkiem sporo, by znależć ten który sie sprawdzi i będzie bezpieczny.

Uzupełnianie detergentu płynnego w pralkach Amica
Uzupełnianie detergentu płynnego w pralkach Amica raz na 20 prań

W jakich detergentach prać  ubrania alergika?

Na rynku środków czystości dostępnych jest naprawdę dużo środków do prania dziecięcych ubrań. Te specjalnie przeznaczone dla dzieci są przebadane dermatologicznie i posiadają specjalne oznaczenia i certyfikaty. Do wyboru mamy: proszki, płyny, kapsułki do prania, płatki mydlane, kulki odświeżające(zapachowe) i wiele innych. Jednak warto się zastanowić, czy naprawdę potrzebujemy aż tyle produktów do prania?

Łagodne odplamiacze do prania

Mnie jako mamę przedszkolaka bardzo cieszy fakt, że w ostatnich latach, pojawiły się przebadane dermatologicznie łagodne produkty do odplamiania ubrań. Tak naprawdę jest w czym wybierać,  i to właśnie odplamianie  dla mnie było największym problemem.

Jak świadomie wybierać łagodne dla alergika detergenty? Co wybrać?

Dla nas rodziców najważniejsze jest zdrowie, dobro, komfort życia i bezpieczeństwo naszych dzieci. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Matki i Dziecka należy obserwować skórę dziecka i w razie wystąpienia reakcji alergicznej, zaprzestać stosowania substancji, która je uczula, a co najważniejsze skontaktować się z alergologiem. Źródłem zmian skórnych i alergii, nie muszą być od razu detergenty, alergię może wywołać zupełnie coś innego.  W dużej mierze to jednak detergenty wywołują całkiem sporo alergii skórnych.

Podczas wybierania   proszków lub płynów  do prania dziecięcych ubranek warto zwrócić uwagę na certyfikaty i skład produktu. Im delikatniejszy środek do prania, tym zdrowiej dla nadwrażliwej skóry. Pranie ubranek małego alergika to nie lada wyczyn, dzieci z alergią i dzieci z AZS-em to dość spora grupa dzieci z bardzo często występującymi reakcjami alergicznymi właśnie po środkach do prania i bardzo wysokiego ryzyka wystąpienia problemów skórnych.

 detergensty do prania ubrań alergika z atestami
Łagodne detergenty do prania ubrań alergika z atestami

Na co zwracać szczególną uwagę, wybierając łagodne środki do prania dla alergika?

1.  Certyfikaty i atesty – tu zdecydowanie prym wiedzie Instytut Matki i Dziecka oraz atest Państwowego Zakładu Higieny, poleca się też produkty, które otrzymały uznanie Centrum Zdrowia Dziecka. Takie informacje zazwyczaj są zamieszczone na opakowaniach. Oznaczenia te informują o pozytywnej opinii na temat ich bezpieczeństwa dla dzieci.

2. Zawartość enzymów – które mają za zadanie rozkładanie trudne do usunięcia plam, niestety niosą też ze sobą możliwość wywołania i wystąpienia alergii.

3. Wybielacze, sztuczne barwniki, rozjaśniacze chemiczne to bardzo silne substancje chemiczne, które mogą wywołać podrażnienia skóry.

4. Kompozycje zapachowe – i tu mamy największy chyba problem, bo chyb każdy z nas lubi zapach świeżo wypranego prania. Ja mimo to zdecydowanie staram się ich unikać, piorąc Jasia ubrania, ponieważ mogą działać bardzo drażniąco. Nie trzeba jednak rezygnować z ładnego zapachu, warto wybierać te z naturalnymi olejkami eterycznymi, które tez pachną.

Certyfikaty i atesty
Certyfikaty i atesty InstytutU Matki i Dziecka

Wybór pralki – program pranie antyalergiczne

Program antyalergicznych w pralkach to program przeznaczony do prania ubrań dla dzieci oraz osób o wrażliwej skórze. Podczas trwania cyklu prania, uruchamiane są dodatkowe płukania, dzięki któremu pralka dokładniej wypłukuje z ubrań resztki detergentów i płynów do płukania. Niestety niewypłukane do końca, mogą doprowadzać do podrażnień wrażliwej skóry dziecka (alergika).

Program antyalergiczny w pralce Amica Dream Wash TAW8143DCiBTO
Amica program pranie antyalergiczne

Czy warto korzystać z pralek z programem antyalergicznym?

Mając dziecko, warto zainwestować w pralkę z programem antyalergicznym. By zminimalizować ryzyko podrażnień, wysypek i alergii oraz dyskomfortu u dziecka, dobrze jest zakupić pralkę z programem antyalergicznym, który to zagwarantuje dokładniejsze wypłukanie detergentu. Małe dziecko, szczególnie te z bardzo wrażliwą skórą, wymagają innej opieki i stosowania innych środków do prania. W przypadku dzieci, chorujących na AZS oraz skłonnych do alergii, zaleca się stosowanie łagodnych detergentów do ukończenia minimum 3 roku życia. Jeżeli sytuacja tego wymaga, należy prać ubrania w łagodniejszych detergentach tak długo, jak to konieczne.

Dream Wash TAW8143DCiBTOPralka z programem antyalergicznym  zapewnia komfort użytowania. Dzięki temu, że cykl płukania powtarzany jest czterokrotnie – możemy mieć pewność, że ubranie po praniu nie będzie podrażniało dziecięcej skóry. W nowoczesnych pralkach, dzięki zastosowaniu programu antyalergicznego, dzięki dodatkowym płukaniom, możemy wypłukać 99,99 procent bakterii i detergentów z pranych ubrań.

Im wyższa temperatura, tym lepsza?

Nie tak do końca, choć jeżeli chodzi o roztocza kurzu domowego, to zdecydowanie wyższa jest bardziej wskazana. Nie wszystko możemy prać w temperaturze 90 stopni, więc warto wtedy np. korzystać z programu antyalergicznego, w który producenci coraz częściej wyposażają swoje pralki. Ja do prania Jasia ubrań używam programu anntyalergicznego, temperatura wody podczas  prania wynosi 60  stopni.  Z tym ze ma on kilka ckli płukania w temperaturze 30 stopni.

Amica z programem antyalergicznym
Amica Dream Wash TAW8143DCiBTO

Bezpieczny program prania antyalergicznego. Dzięki intensywnemu praniu z dodatkowym cyklem płukania w podgrzanej do 30 stopni wodzie sprawia, że pranie zostanie dokładnie wypłukane a alergeny, roztocza i bakterie usunięte. Wszystko w trosce nawet o najdelikatniejszą skórę dziecka.

Jak radzić sobie np. z uciążliwymi plamami po owocach i sokach?

Jak mając alergika radzić sobie z uporczywymi plamami? To jest chyba najtrudniejsze, jeżeli chodzi o dziecięce ubranka. Jako podwójna mama dwóch chłopaków miałam do czynienia chyba już z każdym rodzajem plam. Niestety nie każdą z nich udało mi się wybawić. Najgorzej szło mi z radzeniem sobie z plamami z soków i owoców, szczególnie latem, kiedy owoce są na wyciągnięcie ręki. Niestety, nie każdą plamę i zabrudzenie uda się usunąć podczas prania, o tym wie chyba każda mama, która na co dzień się z tym zmaga. Choć muszę stwierdzić, że to chyba plamy po jabłkach i marchwi, spierają się dużo gorzej niż te po jagodach, malinach i truskawkach. Te wystarczy przelać wrzątkiem i gotowe. Sprawdzałam i testowałam już kilkadziesiąt razy.

Jak prać i zadbać o bezpieczeństwo dziecka wie chyba każdy rodzić. Skóra małych dzieci jest niezwykle delikatna i bardzo podatna na wszelkiego rodzaju substancje drażniące w tym środki piorące, drobnoustroje i alergeny. Dlatego wybór detergentu do ni powinien być przypadkowy. Najważniejsze, by taki środek nie miał w składzie np. (związków chemicznych), substancji zapachowych oraz sztuczych barwników. Niestety warto pamiętać o tym, o czym mówił mi jakiś czas temu dermatolog, że zbyt duża ilość środków piorących, może nie zostać dokładnie wypłukana, co może być powodem alergii i podrażnienia delikatnej skóry dziecka. Dlatego też staram się nie używać za dużo detergentu, a dzięki dodatkowym płukaniom, pranie jest dobrze wypłukane.

Jak się objawia alergia skórna na detergenty?

Uczulenie (alergia) na proszek do prania może wystąpić u każdego, jednak najczęściej pojawia się u dzieci i niemowląt. Alergia na proszek do prania zwykle powoduje jedynie dokuczliwe objawy skórne, jednak w niektórych przypadkach może zagrażać życiu. (Źródło)

Alergia (uczulenie) na proszek do prania — objawy

W wyniku reakcji alergicznej dochodzi do stanu zapalnego skóry inaczej zwane alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Najczęściej jednak uczulają konserwanty i środki zapachowe. Im bardziej pachnący proszek, tym niestety większe ryzyko wystąpienia alergii u dzieci.

Jakie objawy uczulenia na proszek do prania?

  • Często  pojawia się świąd, pieczenie i zmiany na skórze w postaci wysypki,
  • Zazwyczaj jest o zaczerwienienie skóry (jak w przebiegu pokrzywki), inaczej rumień,
  • Na skórze mogą pojawić się liczne pęcherzyki wypełnione płynem,
  • Sóra staje się sucha, często się łuszczy, tak też działo się u nas przy AZS-ie.

Dlatego zaleca się używać wyłącznie proszków hipoalergicznych oraz korzystać ze specjalnych programów antyalergicznych w pralkach. Zaleca się również prasowanie ubrań. Ja mam swoje dwie, trzy sprawdzone marki, jeżeli chodzi o środki piorące i jestem im wierna od dłuższego czasu.

Pralka Amica Dream Wash
Pralka Amica Dream Wash ładowana od frontu na 8 kg

Proszki i płyny hipoalergiczne?

Zarówno wybór proszków, jak i płynów hipoalergicznych do prania dziecięcych ubrań jest coraz więcej. W swojej ofercie takie środki piorące mają; Jelp, Dzidziuś, Lovela, oraz inne marki. Te środki minimalizują podrażnienia, niestety nie możemy mieć pewności, że całkiem je wyeliminują. Niestety niektóre z nich również wywołać alergię. Warto pamiętać o tym, że proszki zdecydowanie gorzej wypłukują się z ubrań niż płyny. Ja ostatnimi czasy stałam się fanką hipoalergicznych płynów do prania, które stosuję od bardzo długiego czasu. Warto jednak pamiętać, że „nawet środek do prania przeznaczony specjalnie dla alergików może wywołać alergię„.

Dream Wash TAW8143DCiBTO
Amica z programem antyalergicznym, łagodne detergenty w plynie łatwe uzupełnianie

Przed narodzinami Jasia korzystałam z różnych środków do prania, od czasu jego narodzin pozostaje wierna dwóm, choć ostatnio odkryłam niemiecki produkt, który u nas też się sprawdził. Jak na razie nie mam swojego faworyta. Od czasu kiedy wymieniliśmy pralkę na nową, moimi faworytami stały się płyny żele do prania. Płyn i żel są praktyczne, tym bardziej że teraz mam możliwość uzupełnienia zbiornika na płyn do prania raz na około 20 prań.

Czym różnią produkty hipoalergiczne od tradycyjnych środków piorących?

Osoby, które borykają się z problemem alergii, muszą z rozwagą wybierać i sprawdzać skład detergentów. Detergenty i kosmetyki  hipoalergiczne  oznaczają, że formuła produktu została przygotowana w ten sposób, by zminimalizować ryzyko powstawania alergii. Nie oznacza to jednak, że ryzyko podrażnienia skóry zostało wyeliminowane w 100%. Podczas wybierania detergentu, warto zwrócić uwagę na jak najmniejszą ilość fosforanów w proszku lub płynie, mleczku do prania.

 łagodne detergenty w plynie
Amica z programem antyalergicznym, łagodne detergenty w plynie

6 zasad bezpiecznego prania ubrań alergika?

Wszechobecna chemia jest róweż w środkach do prania dla alergia.  Alergicy i atopicy zazwyczaj są bardzo wrażliwi na chemię.

Amica z programem antyalergicznym, łagodne detergenty w plynie
Amica – program antyalergiczny

6 zasad bezpiecznego prania ubrań alergika?

1. Odstawiłam płyny do płukania.
2. Nie używam wybielaczy, sporadycznie delikatyny wybielacz dla alergików.
3. Piorę w wysokiej temperaturze.
4. Używam programu antyalergicznego, większość nowoczesnych pralek już go ma.
5. Używajcie do prania środków hipoalergicznych.
6. Prasuję dziecięce ubranka, choć za tym nie przepadam.

Jak prać ubrania małego alergika? Pranie ubrań alergików to wyzwanie dla rodziców. Dlatego mając małe dziecko lub dziecko skłonne do alergii, warto sięgać po łagodne proszki, bez substancji chemicznych i fosforanów.

Jesteś alergikiem? A może ktoś z twojej rodziny boryka się z tym problemem? Jak sobie radzicie?

25 thoughts on “Jak prać ubrania małego alergika?”

  1. Ze wszystkich proszków do prania dla dzieci najbardziej lubię Lovela. Głównie dlatego, że pięknie pachnie. Bardzo rzadko używam pływów do płukania tkanin, jedynie do ręczników. Jeśli będę miała jakieś wątpliwości co do prania na pewno wrócę do Twojego wpisu. Przyda się na pewno. Pozdrawiam.

  2. Ciesze sie, ze moje dzieci nie sa alergikami. Ja po prostu wrzucam wszystko do pralki i piore od zawsze, czyli od urodzenia dzieci w normalnym proszku, odplamiaczu i plynie do plukania. Zawsze wlączam opcje podwojnego plukania i jeszcze nje zdarzylo sie zadne podraznienie. Piore swoje i dziewczyn razem. A robocze ciuchy meza osobno, bo one sa zazwyczaj uwalone smarami czy silikonami.

  3. Bardzo ważny temat poruszyłaś w tym artykule. Moje dziecko alergikiem nie jest, ale w wieku niemowlęcym używaliśmy pewien płyn przeznaczony właśnie do prania rzeczy alergików. To jeden z ulubionych produktów jakie kiedykolwiek używałam w UK.

  4. My cały czas pierzemy ubrania dzieciaków osobno w płynach dla dzieci. Nawet Karoliny która raczej problemów alergicznych nie ma. Dziecięca skóra jest delikatna wiec wole kupować dla niej płyn do prania ubrań niemowlęcych. A pralka super. Moja póki co chodzi ale tez ma już 8 lat, wiec pewnie niedługo przyjdzie jej czas. My chcemy zmienić na pralko-suszarkę.

  5. Problem mnie nie dotyczy, ale wskazówki bardzo cenne – podsyłam przyjaciółce, która boryka się z problemem alergii.

  6. Gdy moje córeczki miały alergię, bo na szczęście z wiekiem im minęła. To ich rzeczy prałam w orzechach piorących a co się nie doprało to ręcznie w szarym mydle. Ciekawy post, na pewno przyda się wielu mamom.

  7. u NAS LOVELLA POWODUJE I POWODOWALA wlasnie alergie kontaktowe uporczywie swedzace glownie na plecach jak sie corka polozy spac i skora sie rozgrzewa oraz na pupie tak samo jak pamperys lidla czy dada, rano tak samo skarzy sie na swedzenie
    nie wiem jak to jest mozliwe bo to niby srodek do prania dla alergikow
    szukam ok produktow
    zbieramy rzeczy corki osobno i probujemy jelp potem frosch moze dzidzius potem prasowanie

    1. U nas podobnie. Po niby hipoalergicznym proszku do kolorów Lovela tak mega swędząca wysypka u dziecka na plecach i brzuchu, że szok ???? Jedynie Dzidziuś płyn do prania się sprawdza, jednak trudniej dostępny stacjonarnie. Niestety z płynów do płukania też musieliśmy zrezygnować w ogóle, choć przydałoby się czymś zmiękczyć czasem niektóre ubrania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *