Uwielbiam klasykę baśnie i bajki czytałam jako dziecko. Przypominają mi one lata mojego dzieciństwa, beztroski i cudownych wspomnień. Wspomnień o domku na drzewie, na którym przesiadywałam godzinami z książką w ręku. Dziś na blogu zarówno bajki te prawdziwe, literackie, ale w zestawieniu również znalazło się kilak bajek teraźniejszych tzw. nowoczesnych. Jednak dla mnie to zdecydowanie klasyka ma siłę i moc przekazu. Choć muszę powiedzieć, że nowoczesne wydania klasyki, nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. Po co zmieniać coś, z czym osłuchaliśmy się jako dzieci i interpretować je na swój sposób. A może jednak warto? Nie  zawsze takie wydania baśni i bajek trafią w nasz gusty, ale często okazuje się być  równie dobre co orginalne ich wersje.

Bajki i baśnie dla dzieci-Klasyka w różnych wydaniach

Bajki i baśnie dla dzieci-Klasyka w różnych wydaniach

W nasze ręce ostatnio trafiły dwie z tych opowieści. I dziś opowiem Wam co nieco o tych wyjątkowych książkach. Choć takie wydania książek nie przypadły do gustu mojemu niespełna 4-latkowi poprzez swoje zmienione teksty i ilustracje, ja po głębszym zastanowieniu stwierdzam, że coś w nich jest. Zapewne nie byłoby w nich nic dziwnego i nadzwyczajnego, ot zwykłe bajki, które wszyscy znamy po raz kolejny opowiedziane przez kogoś, gdyby nie sposób opowieści, jaki zastosowałam Gabriela Mistral.

Czerwony Kapturek-Gabriela Mistral

IMG_0452

Tak właśnie było z książką „Czerwony Kapturek” w interpretacji Gabrieli Mistral, chilijskiej poetki i noblistki, która opowiedziała ją prawie sto lat temu. Baśnie takie jak „Czerwony Kapturek”, „Śpiąca Królewna”, doczekały się bardzo nowoczesnych ilustracji, które zostały wykonane przez młodych artystów a przełożone przez Krystynę Rodowską, wybitną tłumaczkę i poetkę.

IMG_0453

IMG_0454

IMG_0455

Książka z  serii retro, „Czerwony Kapturek”,  jest wierna wersji Charlesa Perraulta z 1697 roku której ja do te pory nie znałam. Jak widzicie moża uczyć się przez całe życie. Bajka została napisana z przesłaniem wychowawczym dla francuskiej arystokracji. Nie znajdziesz tam szczęśliwego zakończenia i postaci myśliwego, która została wprowadzona dopiero w XIX wieku przez Braci Grimm. Zakończenie książki wielu z Was może zaskoczyć, mnie również zaskoczyło, ponieważ jest ono inne niż w wersji Braci Grimm, która jest bardziej znana. Myślę, że za jakiś czas wrócę do nich wspólnie z Jasiem. Teraz nie był on nimi zbytnio zainteresowany.

Śpiąca Królewna

Gabriela Mistral, Carmen Cardemil

IMG_0449

„Śpiąca Królewna” to opowieść napisana z ogromnym wyczuciem, ale bez łagodzenia oryginału opowiedziana w spoaób nietypowy jednocześnie przystępny dla młodego czytelnika. Świetnym posunięciem jest to, że nie jest za długa, i dziecko spokojnie wysłucha jej do końca. A jej nietypowa zarazem niesamowita oprawa graficzna sprawia, że jest ona inna, wyjątkowa, unikalna. Okładki serii bajek wydanych przez Naszą Księgarnię, są wykonane z  bardzo grubego sztywnego kartonu. Na pewno wśród innych książek w księgarni wyróżnia się i zachęca, by po nią sięgnąć.

IMG_0451

Obie te książki zdobyły szereg prestiżowych nagród literackich. Są to The White Revers 2013, Nagroda Miasta Santiago 2013, Bologna Ragazzi Award 2014, a także nagroda Best Book Design 2014 za najpiękniejszą książkę. Na Polskim rynku literackim dostępne są dzięki Wydawnictwu Nasza Księgarnia. Do kupienia w dobrych księgarniach.

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Stron:32
Okładka: twarda tektura
Cena rynkowa: 29,99 zł
Cena w Aros.pl: 19,44

Najpiękniejsze baśnie Charles’a Perrault

Francesca Rossi

IMG_0483-crop

Jest to zestaw ulubionych baśni z mojego dzieciństwa opowiedziane przez Charles’a Perrault w troszkę innym opracowaniu graficznym w pięknej twardej oprawie. Piękne bajecznie kolorowe ilustracje włoskiej artystki Franceski Rossi zachwycają od samego początku.

IMG_0484

IMG_0485

W książce znajdziecie takie bajki jak: Kopciuszek, Knyps z czubkiem, Czerwony Kapturek, Ośla Skórka, Wróżki, Sinobrody, Kot w butach, Tomcio Paluch, Śpiąca królewna.  Każda z bajek zaliczana jest do kanonu literatury dziecięcej. Przyznam, że aż z 3 utoworami z tej książki nigdy się nie spotkałam. Fantastycznie jest ze wraz z moim przedszkolakiem mogę odkrywać coś nowego. Cieszy fakt, że we wszystkich tych utworach dobro zwycięża zło. Co bardzo dobrze wpływa na morale naszych dzieci.

IMG_0486

IMG_0487

Wydawnictwo: Olesiejuk
Stron:96
Okładka: twarda wypełniona gąbką
Cena rynkowa: 29,99 zł
Cena w Aros.pl: 20,29

Opowieści ze złotą wstążką. Najpiękniejsze Baśnie Andersena

Hans Christian Andersen

IMG_0456-crop

To kolejna niesamowita książka, skrywająca wewnątrz mnóstwo przepięknych ilustracji i niezapomnianych opowieści. Opowieści, dzięki którym możemy zabrać dzieci, którego   nie znają. W świat marzeń i magi. To zbiór przepięknych, ponadczasowych baśni Hansa Christiana Andersena, Braci Grimm oraz bajek Ezopa. Fantastyczne zestawienie dla małego czytelnika. Książka w grubej wypełnionej gąbką okładce, z pięknymi ilustracjami. Obrazki w stylu postaci z Disneya. Skierowana do dzieci w kategorii wiekowej 4+, choć spokojnie można ją czytać mniejszym dzieciom. Dużym plusem tego wydania jest różnorodność czcionki. Bardzo dobrze się czyta takie pozycje.

IMG_0458

IMG_0460

To kolejna interesująca pozycja dla dzieci. Jak pewnie wiecie, baśnie Hansa Christiana Andersena znane są na całym świecie. A dzieci wręcz uwielbiają te historie. Dlatego dziś pokazuję je w wydaniu Zielonej Sowy z serii książek: Opowieści ze złotą wstążką. W książce znajdziecie aż 13 znanych baśni: Dzielny ołowiany żołnierzyk, Dzikie Łabędzie, Brzydkie kaczątko, Krzesiwo, Mała syrenka, Calineczka, Królowa Śniegu, Dziewczynka z zapałkami, Latający kufer, Nowe szaty cesarza, Księżniczka na ziarnku grochu, Bałwan i Słowik.

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Stron: 128
Okładka: twarda wypełniona gąbką
Cena rynkowa: 39,90 zł
Cena w aros.pl: 23,94 zł

Bajki i baśnie dla dzieci-Klasyka w różnych wydaniach

Piękna i Bestia po-uszająca historia miłosna
Francesca Rossi

IMG_0471

To kolejna przeróbka znanej Wam pewnie bajki Piękna i Bestia. Choć na samym początku podchodziłam do tego wydania bardzo sceptycznie to po otworzeniu książki i przeczytaniu historii zmieniłam zdanie. Początkowo  groźnie wyglądająca Bestia nie zrobiłą na Jasiu dobrego wrażenia, to zdecydowanie po przeczytaniu książka urzekła zarówno mnie jak i mojego synka swoją historią. Opowiada o tym, że dobro zawsze zwycięży i ż ewarto pomagać.

IMG_0473-crop

IMG_0474

IMG_0475

To utalentowana Francesca Rossi nadała historii o Pięknej i Bestii zupełnie nowy wymiar. Sprawiając to, że książka stała się przyjemniejsza w odbiorze dla małego czytelnika. Mój 4-latek wysłuchał jej już kilka razy i czasem każe mi ją czytać, po raz kolejny. Piękne zakończenie, wspaniałej historii, oprawione nieco ostrymi jak dla malucha ilustracami Bestii  pięknie się uzupełnia.

Wydawnictwo: Olesiejuk
Stron: 34
Okładka: twarda wypełniona gąbką
Cena rynkowa: 24,99 zł
Cena w aros.pl: 18,24 zł

Kurka Śnieżka i siedem sówek

Francesca Rossi

IMG_0476

Ta kolejna przeróbka znanej nam „Śpiącej królewny” i muszę o tym napisać, że bardzo mi ona się spodobała. Napisana językiem zrozumiałym dla przedszkolaka. Niezwykla zabawna historia z morałem.

IMG_0479

IMG_0481

Wszystko dzieje się w małym gospodarstwie gdzie właścicielka wybiera i faworyzuje jedną z kur. Czy jest to dobry wybór i zachowanie, raczej nie! Niestety spośród całego stada wybrała sobie ona, niezwykle zarozumiałą i leniwą kurę. Jak to i w życiu różnie bywa. Jest ona tak okrutna, że ciągle dokucza innym kurom.

IMG_0477

Życie z nią to udręka dla pozostałych. Jednak cała ta sytuacja potrwa do czasu, aż na świat przychodzi śliczna mała kura. Jest ona śnieżnobiała i wyróżnia się w tłumie. I jak się pewnie domyślacie to ona, zostaje ulubienicą na podwórku. Historia jednak tak skończyć się nie może a tego, co wymyśli zła kura oraz dalszych ich losów Wam nie mogę zdradzić. Zapraszam do przeczytania tej historii!

Wydawnictwo: Olesiejuk
Stron: 34
Okładka: twarda wypełniona gąbką
Cena rynkowa: 24,99 zł
Cena w aros.pl: 18,24 zł

We wszystkich tych książkach zachwyca treść, jak i ilustracje, które w okazanych przeze mnie pozycjach mogą różnić się od tych, które my oglądaliśmy, będąc dziećmi. Jeśli szukacie klasycznych bajek dla dzieci, to mam nadzieję, że wśród  pokazanych w tym wpisie znajdziecie coś dla Waszych pociech do domowej biblioteczki malucha.

Bajki i baśnie dla dzieci-Klasyka w różnych wydaniach

Po raz pierwszy pokazuję Wam różnorodne wydania baśni, choć pewnie nie ostatni, ponieważ na rynku książek powstają coraz to nowe wydania, przekłady, dzięki którym każdy może znaleźć coś dla siebie.  Bajki i baśnie dla dzieci-Klasyka w różnych wydaniach  a Tobie, która z pokazanych ksiazek spodobała się najbardziej?

Dostępne w różnych formatach, opracowaniach graficznych, i ze zmienioną treścią. Czasem warto sięgnąć po nowe wydania i porównać z tym, co się zna. Świetne zestawienie książek znajdziecie u nas na blogu w tym ostatnią serię opisanych książek dla przedszkolaka tu-klik.

14 thoughts on “Bajki i baśnie dla dzieci-Klasyka w różnych wydaniach”

  1. O matko! Dla mnie zdecydowanie Baśnie Andersena… Chciałabym ją mieć, czytać synkowi i wspominać czas, jak mama czytała je mi i rodzeństwu przed snem. Zdecydowanie jestem na TAK!

  2. Moje dziecko dostało od prababci baśnie ze swiata w wybitnej oprawie. Z obawy przed zniszczeniem, to poki co nie dajemy ich małej. W środku wlasnie miedzy innymi basnie Andersena czy braci Grimm. Rewelacja. Baśnie są super!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *