Ferie zimowe w innych województwach już się zakończyły. Od dziś ferie zaczyna między innymi Łódź i bardzo mnie to cieszy. Nie tylko mnie ale równiez moje dzieci, bo już dosłownie za kilka dni wyruszymy na narty. Jednak dla tych, którzy nie wyjeżdżają  zima w mieście też wcale nie musi być nudna! Jak spędzić ferie zimowe w mieście w ciekawy sposób. Co zaproponować maluchom, kiedy nie możemy pozwolić sobie na wspólny wyjazd na ferie?

Dziś  podpowiadam o możliwościach  zagospodarowania dzieciakom wolnego czasu w ferie na własną rękę. Wiem, że nie wszyscy rodzice mogą sobie pozwolić na wspólny wyjazd lub na wysłanie dziecka na zimowisko. Są osoby, które w czasie ferii nie mają możliwości wzięcia urlopu i muszą pracować. Co zrobić z dziećmi, jeśli nigdzie nie wyjeżdżają? Przecież 2 tygodnie trzeba dzieciakom,  zagospodarować tak,  by nie nudziły się w domu.

Myślę, że w okresie ferii w każdym mieście organizowane są jakieś zajęcia dla dzieci i młodzieży. Czy to warsztaty, półkolonie, lub zajęcia sportowe organizowane przez MOSIR. Sprawdźcie, jak my spędzamy zimowe popołudnia i jakie atrakcje proponujemy Wam w Łodzi na własną rękę! Poznajcie nasze propozycje na to, by wyciągnąć dzieciaki z domu!

Aktywny wypoczynek w mieście, czemu nie?

Chyba wszystkie dzieciaki kochają zimę i zimowe szaleństwa na dworze. Muszę Wam napisać, że z niecierpliwością czekaliśmy, na to by zawitał do nas śnieg. Śnieg, który poleży, choć kilka dni i od razu się nie roztopi. Zobaczcie, za co my kochamy tę porę roku. Kochamy zimę za jazdę na sankach, kuligi, szaloną jazdę na byle czym, akrobacje na lodowisku, spacery po lesie, bitwy na śnieżki, dokarmianie ptaków i wiewiórek i wiele innych ciekawych atrakcji dla dzieci, które znajdują się na wyciągnięcie ręki. Z pewnością aktywności na świeżym powietrzu nam nie brakuje.

Śnieżne zabawy i wyścigi na „Olechowskiej górce”

Śnieżne zabawy i wyścigi na górce

Mieszkamy na osiedlu, z którego na dwie bardzo fajne górki mamy dosłownie kawałek. Są one wprost idealne na saneczkowe szaleństwo. Tak faktycznie zjeżdżać można na wszystkim. Do dziś wspominam swoje własne dzieciństwo, kiedy zjeżdżało się na grubym worku wypełnionym sianem. Uwielbiam rozkoszować się widokiem małych szkrabów wdrapujących się na jak dla nich dość stromą górkę, by za chwilę, piszczeć z radości zjeżdżając na dół.

Ja też zawsze mam zawsze niesamowitą frajdę z jazdy na ślizgu. To naprawdę fantastyczne uczucie. Uwielbiam tak spędzać czas z moim przedszkolakiem. Uśmiech z buzi mojego syna nie schodził mu nawet na chwilę. Można zjeżdżać z górki na sankach jabłuszkach lub dmuchanych kołach. Czemu, by nie?

Ferie w Łodzi

Lodowisko i jazda na łyżwach

Lodowisko i jazda na łyżwach

Dla nas od lat to obowiązkowy punkt w zimę. Na łyżwy w mieście można pójść na lodowisko. My bardzo często chodzimy na Bombonierkę. Jazda na łyżwach sprawia nam mnóstwo przyjemności. I  bardzo się cieszę, kiedy widzę, że Jasiek powoli przekonuje się do jazdy na nich, cierpliwie ćiczy i pokonuje swoje słabości. Jazda na łyżwach to  ruch, dużo śmiechu całe mnóstwo wspaniałej zabawy. Po łyżwach zawsze obowiązkowo gorąca czekolada na rozgrzewkę.

Jazda na łyżwach, zima w miście Łodzi

Wspólne spacery i dokarmianie zwierząt

Spacery na świeżym powietrzu hartują organizm. A ferie zimowe to świetny moment, by spędzać z dzieckiem więcej czasu na dworze i wspomagać organizm w walce o większą odporność. U nas każde wyjście na spacer do pobliskiego lasu to nie lada atrakcja. A to wiewiórka, a to ptaki, ogromniaste zaspy ze śniegu, w których można się wytarzać. Zimowe spacery mają swój urok. Uwielbiamy podglądać ptaki, które przysiadają na rozwieszonych kulach z ziarnem i wyjadają co smaczniejsze kąski. Moje dziecko stoi wtedy jak zaczarowane!

Ulepimy bałwana

Na śnieg maluchy wyczekują już od listopada. Niestety zima do nas przychodzi z roku na rok coraz później. Więc gdy już spadnie go wystarczająco dużo i w dodatku dobrze się lepi, nie ma na co czekać. Dziecięca radość będzie najlepszą zapłatą za zmarznięte dłonie. Zimowe zabawy na śniegu w tym lepienie ogromniastego bałwana to bezcenne chwile dla naszych pociech. Piękne wspomnienia z dzieciństwa.

 Jak zorganizować ferie w mieście?

Zimą w mieście Łódż na dzieci z pewnością czeka Łódzka Palmiarnia, Łódzki Ogród Zoologiczny lub w odległości 60 km od Łodzi, Zoo Safari Borysew lub Termy Uniejów. To idealny pomysł na to, by pobyć wśród zwierząt i zieleni nawet w zimę. Pobyt w palmiarni, nam bardzo pomaga w dniach, kiedy brakuje słońca. Nic tak pozytywnie nie wpływa, jak spacer wśród zieleni krzewów, palm, cytrusów itp.

Ciekawą alternatywą dla aktywnego spędzania ferii w mieście jest Aqapark Fala. Szaleństwa w wodzie zawsze wskazane.  Poza tym, co sami możemy zorganizować dla dzieci na dworze, jest mnóstwo propozycji ciekawego spędzania czasu z dziećmi na mieście. Ja zazwyczaj informacji o tym, co ciekawego dzieje się w naszym mieście szukam w Internecie. I zazwyczaj znajduję tam mnóstwo podpowiedzi o atrakcjach dla dzieci i młodzieży.

W tym roku też zachęcam Was, byście zerknęli, co Łódź przygotowała dla ptrzedszkolaków i starszych dzieciaków. Możliwości jest naprawdę wiele, wystarczy poszukać, poczytać i wybrać to, co dla naszych pociech będzie najlepszym rozwiązaniem. Miejsc przyjaznych dzieciom w Łodzi jest całkiem sporo z pewnością znajdziecie na stronie https://miastodzieci.pl/lodz.

Poznaliście nasze sprawdzone pomysły na kreatywne białe szaleństwo w domu i na dworze. Tak naprawdę wystarczy ciepłe nieprzemakalne ubranie, czapka, szalik i rękawice. Termos z gorącą herbatą i można szaleć do upadłego. Po takich wspólnych szaleństwach Wasze dzieci z pewnością będą bardzo szczęśliwe.

Miejsc przyjaznych dzieciom w Łodzi

Jeżeli Wasze dzieci z jakiegoś powodu nie mogą przebywać na dworze, alternatywą dla aktywnego wypoczynku na dworze może być basen, kręgle, ścianka wspinaczkowa, tenis lub inne aktywności pod dachem. Można też dzieciakom zaproponować wspólne układanie klocków, puzzli oraz gry w planszówki. Zapisać je na półkolonie lub inne zajęcia dla  szkolaniaków.

Lubicie zimę? Jeździcie na łyżwach, sankach? Jak spędzacie wolny czas z dziećmi, rodziną?

Odzież termiczną, kombinezony, ciepłe rękawicie i inne ubrania dla aktywnych maluchów znajdziecie  na   Reima-klik>>.

11 thoughts on “Zima w mieście. Jak zorganizować ferie dla dzieci?”

  1. Wbrew pozorom zima w mieście może być naprawdę aktywna i ciekawa 🙂 My ferie spędziliśmy na łyżwach i sankach, a w drugim tygodniu, gdy śniegu zabrakło postawiliśmy na spacery, basen i sale zabaw 🙂 Było co robić 😀

  2. Jak jest śnieg to nie ma problemu, ale jak pada deszcz tak jak dziś to może brakować pomysłów. Mieszkam w mieście wojewódzkim w którym nie ma lodowiska sztucznego. Dobrze, że ja mam już dorosłe towarzystwo bo dla tych mam jest nie lada wyzwanie

  3. W Łodzi nie idzie się nudzić, zresztą jak w każdym dużym mieście. Oby tylko śnieg dopisał, wtedy pojawia się mnóstwo możliwości. W tym roku w Poznaniu to w zasadzie jeden dzień mieliśmy ze śniegiem. Bałwan powstał pod oknem i przeżył jeden dzień. Młody był rozczarowany.

  4. Ja pracowałam, córka była w domu. Śniegu u nas nie było, więc nawet nie kupowałam odpowiedniej odzieży! Jasiek ma świetny kombinezon!

  5. Łatwo popaść w rutynę, a to naprawdę fajne sposoby na zabicie nudy i aktywny czas z dzieckiem! Mój mały szkrab jeszcze za mały na takie atrakcje, ma ferie cały rok 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *