Kaski rowerowe są czymś, z czego wciąż wielu z nas nie chce korzystać mając w głowie stereotypowe myślenie. Zapominamy, że obecnie produkowane modele są lekkie, dobrze wentylują głowę, a przede wszystkim chronią ją przed urazami. Rowerzystów można spotkać już na praktycznie każdej ścieżce rowerowej i ulicy, ruch się zwiększa, a wraz z nim rośnie niebezpieczeństwo wypadku. Warto więc ponownie przemyśleć fakt korzystania z kasku rowerowego – dzisiaj podpowiadamy jak powinno się go dobrać i kupić.


Kaski rowerowe na miarę naszych głów

Ten element wyposażenia kolarskiego powinniśmy wybierać indywidualnie, najlepiej osobiście go przymierzając. Kask nie może być ani za duży, ani za mały – zły wymiar nie pozwoli dobrze ochronić naszej głowy lub będzie powodował nieznośny dyskomfort. Większość kasków rowerowych, z jakimi spotkamy się w specjalistycznych sklepach kolarskich posiada regulowany rozmiar, co jest dużym ułatwieniem, jednak sam obwód to nie wszystko. Każdy z nas posiada inny kształt głowy, niektóre są bardziej owalne, inne kwadratowe, a inne okrągłe. To jest główny powód tego, dlaczego warto przymierzyć kask przed zakupem. Nie każda skorupa będzie dla nas równie komfortowa, nawet jeśli pozornie wszystkie będą miały ten sam rozmiar.

Utrudniony wybór będą mieli miłośnicy kolarstwa ekstremalnego. Szukając zabudowanego kasku już definitywnie należy przymierzyć kilka modeli. Te są kształtowane tak, by w pełni osłaniać naszą głowę, a ich twarde skorupy najczęściej nie dają możliwości nawet minimalnego dopasowania. Wybierając kask rowerowy powinniśmy zawsze na pierwszym miejscu stawiać nasz komfort i bezpieczeństwo. Ważne jest więc, by model wybierać w specjalistycznym sklepie kolarskim, w którym uzyskamy profesjonalną poradę, a wszystkie oglądane przez nas modele będą posiadały odpowiednie atesty.

Funkcje, które każdemu przypadną do gustu

Kaski rowerowe w obecnych czasach są wyposażane w liczne technologie zwiększające nasze bezpieczeństwo i komfort. Warto wiedzieć o istnieniu niektórych z nich, by mieć świadomość czego oczekujemy od produktu, który planujemy zakupić.

Technologia MIPS wdrażana jest w coraz większą liczbę modeli, często istnieją ich wersje z tym systemem i bez niego. MIPS odpowiada za ochronę naszego mózgu podczas uderzeń i upadków obrotowych, jest więc najważniejszą technologią, za którą powinniśmy się rozglądać jeżeli faktycznie chcemy być w pełni bezpieczni.

W naszym nowym kasku rowerowym powinna nas również zainteresować zastosowana wentylacja. Większość modeli posiada duże, gęsto rozmieszczone otwory, które powinny być zabezpieczone siatką przeciwko wpadaniu owadów. Jednak w modelach przeznaczonych na miasto, a także dla dzieci większą część będzie stanowiła skorupa, a nie otwory. To, jak dużej wentylacji potrzebujemy zależne jest od tego, gdzie będziemy się przemieszczać, w jakich warunkach atmosferycznych, a także jak intensywny będzie nasz wysiłek fizyczny.

Źródło: Sklep i Serwis rowerowy BikeSalon.pl

Kaski rowerowe często wyposażane są także w daszek, dzięki któremu ochronimy od góry nasze oczy przed słońcem. Warto jest posiadać ten element, ponieważ na rowerze jedziemy pochyleni i nie zawsze okulary przeciwsłoneczne są wystarczającym zabezpieczeniem.

O swoje bezpieczeństwo warto zadbać także za pomocą poprawionej widoczności po zmroku. Kaski rowerowe często posiadają elementy odblaskowe, jeżeli jednak mamy pewność, że często będziemy poruszać się w trudnych warunkach, to powinniśmy rozejrzeć się za modelem z możliwością zamocowania na nim oświetlenia. Dodatkowa lampka na naszym kasku lepiej zwróci uwagę innych uczestników ruchu i pozwoli nam się łatwie wyróżnić na drodze.

Kaski rowerowe są niezbędne w wyposażeniu każdego kolarza – zarówno amatora, jak i zawodowca. Jeżeli chcemy uniknąć tragicznych skutków wypadków, potrąceń czy uderzeń, to powinniśmy postawić na sprawdzone konstrukcje znanych i cenionych producentów, które posiadają atest bezpieczeństwa i są doskonale dopasowane do naszej głowy.

Zainteresowany wyprzedażą rowerów? Kup online na -> BikeSalon.pl lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych:

Warszawa, ul. Wrocławska 25
Warszawa, ul. Ostrobramska 38b
Gdańsk, aleja Grunwaldzka 211

Źródło: Sklep i Serwis rowerowy BikeSalon.pl

10 thoughts on “Jaki kask rowerowy? Jak dobrać i kupić kask na rower?”

  1. Serdecznie polecam kaski orzeszki – wuważam że są najbezpieczniejsze szczególnie jeśli ktoś dużo jeździ po mieście tak jak ja. W mieście nie trudno o wywrotkę, kolizje czy inne pułapki takie jak krawężniki itp. Orzeszek najlepiej sie sprawdzi, bo ma bardzo twardą skorupę i chroni też bardzo ważna tylna część głowy. To bardzo ważne szczególnie przy uderzeniu tyłem głowy w krawężnik. Ja zainwestowałem w orzeszek marki XLC – nie jest to znana firma ale bardzo solidna https://www.rowertour.com/marka/xlc/c/373
    Orzeszek bh c-22 jest dla mnie idealny – kolor biały żeby latem odbijał promienie i sie nie nagrzewał. Ma wentylacje wystarczającą na gorące dni a zima daje uczucie ciepła i komfortu w połączeniu z czapką. Polecam serdecznie!

  2. Jestem mamą nastolatka i młody od małego nauczony jest jeździć po mieście w kasku. U nas bardzo ważna była odpowiednia wentylacja, bo zwłaszcza latem, strasznie poci mu się głowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *