Zakup roweru dziecięcego to poważne wydarzenie w życiu dziecka. Decyzja ta nie powinna być przypadkowa i podejmowana na szybko. Dobrze jest wcześniej zastanowić się nad tym zakupem, tym bardziej, że to spory wydatek dla rodziców. Warto z dzieckiem wybrać się do sklepu, przymierzyć dziecko do roweru, a jak już będziemy wiedzieli jaki rozmiar będzie idealny dla naszego smyka, wtedy na spokojnie możemy wybierać spośród ofert różnych marek rowerowych.

W przypadku pierwszego czy drugiego roweru dla dziecka najważniejszy powinien być odpowiednio dobrany rozmiar ramy i kółek, dopasowany do dziecka wzrostu, wagi i umiejętności dziecka. Znając takie parametry jak: wielkość kółek i rozmiar ramy będziemy wiedzieć z jakich modeli i marek możemy wbierać. Nie powinniśmy kupować roweru na wyrost, z myślą, że maluch kiedyś dorośnie. Taka sytuacja może sprawić, że dziecko mając za duży rower zniechęci się do jazdy.

U nas dwa kółka 3 lata temu stały się niezastąpionym towarzyszem wspólnych wypraw. Jasiek z biegówki w ciągu 5 minut przesiadł się na klasyczny rower z pedałami. Nauka jazdy trwała u nas dołowienie chwilę. Teraz po dwóch latach od ostatniego zakupu, przyszła pora wymienić jego pierwszy klasyczny rower na większy. Dziś chciałam się z Wami napisać, na co zwracaliśmy uwagę.  We wpisie znajdziecie odpowiedzi na takie pytania jak: jak wybrać rower idealny dla dziecka? Na co zwracać szczególną uwagę.

jak wybrać rower idealny dla dziecka? Na co zwracać szczególną uwagę.

Jaki rower na początek?

Jaki rower kupić dziecku na początkui przygody z jednośladem? Wiem, że ainteresowanych tym tematem jest wielu rodziców.  Pokazując nasz nowy rower na instagramie otrzymałam masę zapytać o nasz nowy rower, na co zwracaliśmy uwagę przy jego zakupie. Czy polecamy ten konkretny model np. dla  6-latka?  Okazało się, że z wyborem kolejnego roweru dla Jasia wcale nie było tak łatwo.

Jaki jednoślad na początek?

Na początek przygody z jednośladem idealnie sprawdzają się jeździki i rowerki biegowe. U nas też zdecydowanym hitem w nauce jazdy i ćwiczenia koordynacji ruchowej była biegówka, czyli pierwszy rowerek bez pedałów. Rowerki te stały się hitem wśród rodziców i dzieci. Zdecydowanie polecam te jednoślady dla aktywnych smyków. Dzięki nim, mały cyklista uczy się łapania równowagi i koordynacji ruchowej. Ta nauka jest bardzo cenna w momencie przesiadki na klasyczny rower z pedałami. Niektórzy decydują się na rowerki z kółkami bocznymi, choć my chcieliśmy tego uniknąć.

Na przykładzie naszego syna i dzieci znajomych wiem, że 3-4 latek jest w stanie opanować zdolność pedałowania i koordynacji. Przed skończeniem 4 urodzin stwierdziliśmy, że przyszedł czas na pierwszy klasyczny rower. Od początku mieliśmy świadomość, że ten rower niestety nie będzie rósł wraz ze swoim właścicielem i za jakiś czas trzeba będzie go wymienić na większy. W  przypadku dzieci rower trzeba wymieniać, co kilka lat.

Jak wybrać rower dla dziecka
Najlepszy rower dla dziecka

Odpowiednio dopasowany rower to podstawa w rozwijaniu rowerowej pasji. Kupiony na wyrost może skutecznie zniechęcić dziecko do jazdy na dwóch kółkach. Podobnie sprawa się ma z za małym rowerem.  Z doświadczenie wiem, ze dziecku jest po prostu niewygodnie i szybko się męczy, szczególnie na dłuższych trasach.

Jak dobrać rower do wzrostu dziecka?

Wybierając rower dla dziecka powinniśmy wziąć pod uwagę wzrost, długość rąk i nóg i co bardzo istotne umiejętności i możliwości fizyczne.  Jako pierwszy klasyczny rower w naszym przypadku sprawdził się dość lekki rower bez przerzutek marki TREK. To było dwa lata temu, niestety rowerek zaczął być za mały. Jaś za bardzo się męczył podczas dalszych wypraw rowerowych na małych kółkach. Do tej pory jeździł na 16, aktualnie przesiadł się, na 20, bo w sklepie ostatecznie okazało się, że kółko 24 będzie jeszcze dla niego za duże dlatego zdecydowaliśmy się na wersję roweru z przerzutkami marki Orbea.  Dla nas to nowość, nigdy wcześniej nie miałam styczności z tą marką. I to był bardzo dobry wybór, Jasiek jest zachwycony.

rOWER DLA DZIECI ORBEA mx recenzja

Na co zwracać uwagę wybierając rower dla dziecka?

  • Przekrok
  • Rozmiar kół i ramy
  • Waga roweru, dość istotna szczególnie w przypadku pierwszego roweru dla dziecka

Jak i po co zmierzyć dziecku przekrok?

Zmierzenie dziecku przekroku to była pierwsza prośba, jaką otrzymaliśmy od doradcy w sklepie sportowym. To podobno jedna z podstawowych i nie zawodnych metod doboru odpowiedniej wielkości roweru dla dziecka. To nic innego jak zmierzenie długości wewnętrznej strony jego nóg i obliczenie przekroku. Jak to zrobić prawidłowo?Dziecko staje oparte o ścianę (najlepiej boso) i odmierzamy odległość między kroczem a podłogą.

Rozmiar kół i rozmiar ramy

Tak naprawdę nie ma sztywnych wytycznych, co do wzrostu i wieku dziecka. Tak naprawdę dzieci z jednego rocznika mogą bardzo różnić się od siebie. Dlatego przed zakupem roweru dobrze jest by maluch przymierzył się do 2 kółek. Przymiarka do roweru to najlepszy sposób by wybrać idealny rower dla dziecka. Jeżeli macie wątpliwości, na jaki wzrost będzie odpowiedni rower zerknijcie na poniższą tabelę. My też początkowo się nią sugerowaliśmy. Jako, że Jasiek nie należy do najwyższych dzieci, pomogła nam ona orientacyjnie dobrać rozmiar kół i ramy do jego wzrostu i umiejętności.  Ostatecznie jednak wizyta w sklepie rozwiała wszelkie nasze wątpliwości.

Na co zwracać szczególną uwagę wybierając rower dla dziecka

Rozmiary kółek w rowerach dla dzieci

Przy wyborze roweru dla dziecka kółka maja całkiem spore znaczenie. W przypadku rowerów dla dzieci zaczynają się one od 12, a kończą na 24 calach. Zazwyczaj pierwsze rowerki tzw. biegowe są to rowerki z 12-calowymi kołami.  Pierwsze rowerki z pedałami zazwyczaj mają 14 lub 16 cali. Są to modele polecane dla 4-6 latków. Kolejnym rowerem, na który aktualnie przesiadł się nasz 7-latek to rower z 20-calowymi kółkami. Myślę, że ten spokojnie posłuży nam kolejne 2-3 lata.

Źródło: https://www.centrumrowerowe.pl/blog/jak-wybrac-rower-dzieciecy

Podane wymiary mają charakter szacunkowy, a wybór konkretnego modelu powinien być indywidualnie dostosowany do umiejętności, wzrostu i wagi dziecka.

Na co zwracać szczególną uwagę wybierając rower dla dziecka?

Wybierając rower dla dziecka nie powinniśmy się sugerować tylko wiekiem, ale również jego wzrostem i wewnętrzną długością nogi – mierzonej od podłoża do krocza. Rower powinien posiadać dobry hamulec. Nam na początek polecono model z hamulcem typu “torpedo”, czyli z hamulcem w pedałach. Na początek rowerowej przygody ułatwiał hamowanie. Przy kolejnej wymianie roweru, zdecydowaliśmy się na zakup roweru z przerzutkami. Rowery te posiadają hamulec w manetkach. I tu nauka hamowania zaczęła się od nowa.

Wybierając rower warto zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonany. Rowery z aluminium są zdecydowanie lżejsze niż te ze stali. Na wagę roweru wpływają wszystkie dodatkowe gadżety, czyli koszyki, bagażnik itp. Podstawą powinno być wygodne siodełko i odpowiednio dobrany rozmiar kółek.  I tak jak wcześniej wspomniałam, pierwszy rower dla dziecka nie powinien mieć przerzutek. Początkowo dziecko jest skupione na tym by wsiąść i utrzymać równowagę, a przerzutki mogą go tylko rozpraszać. W naszym przypadku rower ORBEA MX 20 XC z przerzutkami i amortyzatorem to był dobry wybór.

Po krótkim szkoleniu, Jasiek jest nimi zachwycony. Udało się nam znaleźć najlepszą cenę na rynku w sklepie Centrumrowerowe.pl Przerzutki ułatwiają mu poruszanie się, poprawiają komfort jazdy w niezbyt równym terenie, podjazdy pod górkę itp. Wybierając jednoślad warto też zwrócić uwagę na możliwość regulowania kierownicy i siodełka. Im większy mamy zakres regulacji, tym na rower dłużej posłuży dziecku.

Jaki rozmiar kół i rozmiar ramy dla 7 - latka

Będziemy mieli pewność, że wybraliśmy odpowiedni rower dla naszej pociechy, jeśli jest w stanie usiąść na siodełku i dosięgnąć obiema stopami do podłogi (zazwyczaj stojąc na tzw. przodostopiu), jest w stanie stanąć rozkrokiem nad ramą (z zapasem 3-5 cm). Jest w stanie usiąść na siedząc na siodełku i jednocześnie dosięgać kierownicy obiema rękoma.

Czy waga roweru jest aż tak ważna?

Waga roweru jest ważna, ale nie jest najważniejsza. Jednak w przypadku zakupu pierwszego roweru dla dziecka warto na nią zwrócić uwagę. Im lżejszy rower, tym łatwiej dziecku będzie opanować jazdę na nim.  Dziecko, które dopiero opanowuje jazdę na dwóch kółkach z pewnością będzie miało łatwiej jeżdżąc na lżejszym rowerze.  Nasza pociecha w razie upadku powinna samodzielnie go oraz podnieść i musi nad nim panować. Jest sporo marek rowerów dla dzieci, które ważą poniżej 10 kg, te, które ważą ponad 10 kilogramów, zazwyczaj są wykonane ze stali. Nasz poprzedni rower, ważył nieco ponad 7 kilogramów, był to zwykły rower bez przerzutek, amortyzatorów i wszystkich gadżetów. Swoją drogą żal było się z nim rozstawać.

Jaki rower dla siedmiolatka

 Dlaczego nie warto kupować roweru na wyrost?

Z własnego doświadczenia wiem, że kupowanie dziecku roweru na wyrost może skończyć się tym, że dziecko mając problemy z wsiadaniem i zsiadaniem z roweru zrazi się do jazdy i ciężko mu będzie złapać rowerowego bakcyla. Przerobiliśmy to na zbyt dużej biegówce. Jaś nie należy do najwyższych dzieci ze swojego rocznika i pierwszy rowerowy zakup dla niego to był porażka. Dopiero po wymianie na niższy rowerek, chciał się na nim przemieszczać. Wiadomo argumenty ekonomiczne przemawiają za tym, by wybierać rzeczy dobrej, jakości i takie, które będą służyły dłuższy czas.  Wierzcie mi, że zakup odpowiedniego roweru to klucz do rozwijania rowerowej pasji. Wybierając rower warto pomyśleć o zakupie dobrej, jakości kasku oświetlenia do roweru i odblasków, choć te najczęściej są na wyposażeniu. Dzięki tym gadżetom maluch będzie bardziej widoczny na trasie.

Rodziców zainteresowanych nauką jazdy na rowerze odsyłam do tego wpisu. Jako aktywna rodzinka, uwielbiamy rowerowe eskapady i Was również zachęcamy do tej aktywności. Jazda na rowerze sprawia nam dużo frajdy i jest świetnym sposobem na aktywny wypoczynek w terenie. Od samego początku chcieliśmy też, zarażać nią Jasia. I mamy sukces. Jasiek uwielbia jazdę na rowerze. Za chwilę do naszego rowerowego teamu, dołączy Ania, ją tez mamy zamiar zarazić tą pasją.

Na co zwracaliście uwagę wybierając rower dla siebie lub dziecka?

15 thoughts on “Jak dobrać rower do wzrostu dziecka?”

  1. Śliczny rowerek ma Jasiu, u nas w tym roku przeszliśmy na 24 cale u starszej i mówi ze komfort jazdy całkowicie inny. Młodsza w tym roku nauczyła sie jeżdzić więc mamy mały póki co ale za rok wystartujemy z 16 cali .

  2. Ale macie świetny rower 🙂 Wybierając rower jestem za tym, by iść z dzieckiem do sklepu i go przymierzyć. Zresztą u nas sprawa ułatwiona, bo dziadek ma sklep, więc Janek ma w czym wybierać 🙂

  3. Mnie z kolei zastanawia co innego: dlaczego rodzice kupują małym dzieciom rower bez pedałów? Coraz częściej widzę takie na ulicach i zawsze drapię sie po głowie, o co w tym chodzi…

  4. My następny rower będziemy wymieniać dopiero na komunię. Ale moim dzieciom trudno przychodzi przekonanie się do większego egzemplarza.

  5. Nie kupowałam dziecku roweru, bo nie mam pociech. Niemniej wspaniałe rady, które być może okażą się przydatne w dalekiej przyszłości – kto wie?

  6. Nie do końca znam się na rowerach i zawsze, od samego początku przygody starszego synka z rowerami, to mąż je kupował naszemu dziecku. On zna się na tym lepiej niż ja. Na razie syn jeździ na czterech kółkach bo boi się jeszcze jazdy bez kol bocznych.

  7. Rok temu szukaliśmy roweru dla córki. Wszyscy znajomi mówili, że lepiej kupić 24″, bo starczy na dłużej. Córce do 135 cm jeszcze sporo brakowało, a na rowerach 24″ wyglądała nieszczęśliwie. Kupiliśmy 20″ i nie żałujemy. Za rok dostanie nowy.

    1. U nas też było kilka rowerów zanim dzieciaki dojrzały do tych docelowych, zw względów bezpieczeństwa, ale też po to, aby wyciagały maksymalną korzyść z jazdy dwuśladem. 🙂

  8. Na razie u nas jeszcze biegowy, ale w przyszłym roku będziemy już zmieniać na taki z pedałami. Wybór dobrego roweru wcale nie jest prosty, pamiętam ile czytałam przy biegówce. Na pewno wrócę do Twojego tekstu na wiosnę 🙂

  9. Dobór właściwego rozmiaru rowerka, zwłaszcza gdy jest to pierwszy jednoślad, jest bardzo ważny. W końcu to do tego pierwszego rowerka dziecięcego nie raz zaczyna się prawdziwa pasja! A dziecko, które dzięki lekkiemu, łatwemu w prowadzeniu pojazdowi szybko opanuje umiejętność poruszania się na rowerze, z pewnością będzie chciało spędzać na nim każdą wolną chwilę. Z korzyścią dla swojego zdrowia i rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *