Wędrowanie w Tatrach zimą z dziećmi, tylko pozornie może wydawać się niebezpieczne i trudne do zorganizowania. W rzeczywistości jest doskonałym pomysłem na ferie w górach, jeśli tylko zadba się o odpowiednie przygotowanie przed wyruszeniem w drogę i zachowa należytą ostrożność na trasie. Jakie szlaki wybrać, gdzie się zatrzymać i na co zwrócić uwagę, aby bezpiecznie spędzić czas?

Rusinowa Polana

Rusinowa Polana to doskonały wybór, jeśli dopiero zaczynacie ferie w górach z dziećmi.  Trasa jest bardzo malownicza i pozbawiona przewyższeń, przez co bez trudu pokonają ją nawet kilkulatki. Wiedzie szeroko przez las, a u jej celu rozciąga się bodaj najpiękniejszy widok na Tatry. Rodziny lubią ją także ze względu na bezpieczeństwo i niedługi dystans – od parkingu Wierch Poroniec szlak liczy zaledwie 3,5 km. Pomimo to, zimą i z dziećmi u boku, trzeba się nastawić na kilkugodzinną wędrówkę. Zwłaszcza że po drodze z pewnością nie obejdzie się bez przystanków na lepienie bałwana, rzucanie się śnieżkami czy robienie orłów na śniegu.
Gdzie na ferie z dzieckiem w góry

Dolina Chochołowska

Trudno wyobrazić sobie ferie z dziećmi w górach bez wizyty w dobrze znanej nawet mniej wytrawnym piechurom Dolinie Chochołowskiej. Trasa ma aż 10 km, ale jest przyjemna i nietrudna do pokonania. Podczas śnieżnej zimy możecie dodatkowo zabrać ze sobą sanki, szczególnie jeśli wasze dziecko nie przepada za długim chodzeniem. Wycieczkę najlepiej rozpocząć przy Siwej Polanie, skąd trzeba wyruszyć asfaltową drogą do Polany Huciska, a następnie drogą gruntową przez Wyżnię Brama Chochołowska aż do schroniska na Polanie Chochołowskiej.

Dolina Białego

Doliną Białego możecie podążyć, gdy zabraknie wam sił i ochoty na dłuższe wyprawy. Szlak ciągnie się na długości zaledwie 2,5 km i nie stawia przed wędrowcami przeszkód. Najbardziej malowniczy wydaje się właśnie zimą, gdy drzewa są otulone mieniącym się w słońcu śniegiem. W tym dziewiczym krajobrazie szybko zanurzycie się, idąc z centrum Zakopanego przez park miejski do Lasu Białego lub spod Wielkiej Krokwi do początkowego punktu Ścieżki pod Reglami.
Widok na Zakopane

Ząb na ferie w górach

Z Zakopanego prowadzi także wiele innych tras w różne rejony Tatr. Da się stamtąd dojść na przykład do pobliskiego Zębu – wioski będącej wymarzonym miejscem na rodzinne ferie w górach. Pozbawiona gwaru zimowej stolicy Tatr oferuje przepiękny krajobraz, ciekawe atrakcje dla turystów w każdym wieku i świetne obiekty noclegowe, które odpowiadają na potrzeby najmłodszych gości. Wśród tych ostatnich wyróżnia się zaprojektowany w zakopiańskim stylu hotel dla rodzin z dziećmi w górach Redyk. Jego położenie w sąsiedztwie tras pieszych i wyciągów narciarskich skutecznie motywuje do zimowych wędrówek i szusowania na stokach, a po ich zakończeniu przestronny pokój rodzinny z widokiem na górskie szczyty pozwala na długą chwilę zasłużonego lenistwa. Doskonale bawiliśmy się w ubiegłym roku w tych okolicach.

Ferie z dziećmi w górach

 Jak się przygotować do wyjazdu?

Jak widać Tatry przecina wiele łatwych tras, z jakimi powinny sobie poradzić nawet kilkulatki. Chcąc je przemierzyć, warto wybrać hotel dla rodzin z dziećmi w górach, który umożliwia wygodne dotarcie na szlaki i zapewnia bezpieczeństwo po powrocie z trasy. Później, tuż przed wyjściem, wystarczy tylko zadbać o ciepły ubiór chroniący przed wiatrem i wilgocią oraz odpowiednie obuwie z wyżłobioną podeszwą, sięgające powyżej kostki. Wszystkim przyda się ciepła czapka i rękawiczki.  Ma być sucho i ciepło. W przypadku wyjazdu z maluchami nie obędzie się także bez nosidła z kolei starsze dzieci warto wyposażyć w kijki, które ułatwią im wspinaczkę. Tak przygotowani bez obaw możecie ruszać na podbój Tatr!
Jakie macie plany na tegoroczne ferie? Narty, górskie szlaki, czy ciepłe kraje?

22 thoughts on “Ferie z dziećmi w górach. Które szlaki wybrać i jak się przygotować?”

  1. Ach te góry. Uwielbiam. To doskonałe miejsce dla każdego, małego i dużego. Świetnie napisany tekst. Widać, że Wy jesteście super przygotowani do takich wypraw.

  2. Ostatnie ferie spędzaliśmy niestety w mieście, chętnie bym wyruszyła gdzieś dalej, może w tym roku się uda 😉 tak jak napisałeś dobre przygottowanie wyprawy jest najważniejsze.

  3. Gosiu dziękuję za tą garść informacji 😁 właśnie kuszą mnie góry z moimi dziewczynami. Myślę że energia jaka jest w Adzie pomoże jej a Pola hop do nosidła 😁

  4. My w górach z dziećmi jeszcze nie byliśmy. Planujemy wyjazd, ale w wakacje. Ja jestem okroonym piecuchem i zima w górach nie wydaje się dla mnie pociągająca. : )

  5. Chcemy się wybrać na 4 dni gdzieś w góry w czasie ferii, ale ja szukam miejsc mniej turystycznych. Gdzie odpoczniemy, skorzystamy ze śniegu i odpoczniemy 🙂

  6. Cały czas gdzieś z tyłu głowy mam, że musiałabym już szukać jakiegoś noclegu na ferie w górach. Świetną kurtkę ma Jaś. Uwielbiam taki styl.

  7. Cały czas gdzieś z tyłu głowy mam, że musiałabym już szukać jakiegoś noclegu na ferie w górach. I nie mogę się za to wziąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *