Przeglądając informacje w Internecie, czy też oglądając wieczorne wiadomości możemy czasem usłyszeć o zaginięciu jakiejś osoby. Oczywiście nie wszystkie przypadki są nagłaśniane, gdyż jest ich zbyt dużo, ale wszystkie one sprowadzają się do jednego. Ktoś wyszedł z domu, biura, klubu i nie wrócił do domu. Martwi się o niego rodzina, przyjaciele nie mogą się z nim skontaktować, a ślad urywa się po tym jak ktoś widział go/ją w jakimś miejscu.

Czasem taka osoba była sama, czasem w towarzystwie. I tak po sznurku do kłębka zaczynają się poszukiwania. Jedne ślady prowadza do drugich, a one z kolei do następnych, aż do samego rozwiązania sprawy. Taki „kłębek” może mieć bardzo różną wielkość. Co jednak zrobić, by wprawić całą tę machinę w ruch, gdyż ktoś na kim nam zależy nagle znika bez śladu i słowa pożegnania. O tym poniżej.

Kiedy ogłasza się zaginięcie?

By stwierdzić, że dana osoba jest zaginiona potrzebne jest coś więcej niż fakt, że nie odbiera od nas telefonów. Do zaginięcia może dojść nawet podczas najbardziej trywialnych czynności, jak wyjście po zakupy. Ktoś mówi, że idzie na spacer, ale nie wraca po ustalonym czasie. Ktoś inny wraca w nocy do domu, ale nigdy do niego nie dociera. Przykładów może być tu naprawdę mnóstwo, ale sednem sprawy jest fakt, że nie możemy w żaden sposób ustalić miejsca pobytu takiego człowieka lub jak w przypadku dzieci dodatkowo następuje utrata możliwości zapewnienia im ochrony, zdrowia oraz wolności (tak precyzuje ten fakt zarządzenie wydane przez Komendanta Głównego Policji). Dopiero po wstępnym zbadaniu sprawy ogłasza się, czy poszukiwania dotyczą osoby żywej, czy też zwłok lub szczątków ludzkich.

Kto ma prawo zgłosić zaginięcie?

Osobami uprawnionymi do udania się na najbliższy komisariat policji w celu zgłoszenia zaginięcia są nie tylko członkowie najbliższej rodziny lub opiekunowie prawni, ale również przedstawiciele danego człowieka, którzy mianowani są na tę funkcję na mocy ustawy. Poza tym mogą to zrobić również:- kierownik instytucji opiekuńczej (np. medycznej, gdzie dana osoba była poddawana leczeniu i opiece),- upoważniona osoba z ramienia urzędu konsularnego (w przypadku obcokrajowców),- każda osoba mająca precyzyjne informacje na temat dokonania przestępstwa, uprowadzenia, czy też morderstwa.

Bariera 24-ech godzin

To, że zaginięcie można zgłosić dopiero po upływie 24 godzin to niebezpieczny mit, którego skutki komplikują często działanie poszukiwawcze oraz zebranie poszlak. Jeśli mamy uzasadnione obawy, że mogło stać się coś złego to powinniśmy zgłosić się z tym na policję jak najszybciej, niezależnie od pory dnia czy nocy. Radzi się również przeprowadzenie na własną rękę rozpoznania wśród znajomych i rodziny, a także przyjaciół zaginionej osoby w celu uzyskania dodatkowych informacji i potwierdzenia (lub nie) swoich obaw. Dodatkowym źródłem pomocy może być w takiej sprawie również Fundacja ITAKA, zajmująca się pomocą w poszukiwaniu osób zaginionych. Zawsze zaleca się również sprawdzenie listy przyjęć w szpitalach, ośrodkach pomocy społecznej oraz domach noclegowych. W wielu wypadkach korzystne może być również powiadomienie o całej sprawie lokalnych mediów, które mogą szybko ją nagłośnić.

Co po zgłoszeniu?

Jako osoba zgłaszająca zaginięcie otrzymuje się pisemne potwierdzenie przyjęcia sprawy oraz jest się uprawnionym do uzyskania informacji z toku prowadzonych czynności przez organy poszukiwawcze (najczęściej jest to możliwość kontaktu z policjantem, który zajmuje się wyjaśnieniem danego zaginięcia). Podczas prowadzonych czynności określa się również, czy osoba zaginiona posiada I czy II kategorię, a mówiąc krótko, czy zachodzi w jej przypadku uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa czy też możliwe jest, że nie wymaga ona ochrony, ani opieki. Przy zgłoszeniu ważne jest by: podać wszystkie istotne dane personalne, cechy szczególne, ubiór, wygląd, choroby oraz nałogi. Dobrze jest też również sporządzenie listy potencjalnych miejsc, gdzie dana osoba mogła się udać oraz posiadanie jej aktualnej fotografii.

Portal Świat-Detektywów.pl pomógł nam przy pisaniu  artykułu „Zgłoszenie zaginięcia – jak to zrobić i gdzie się udać?”

8 thoughts on “Zgłoszenie zaginięcia – jak to zrobić i gdzie się udać?”

  1. Co za czasy, że człowiek boi SIĘ wyjść z domu czy puścić dziecko samo.. za moich czasów tego nie było chociaż jestem młoda 😉 hihi ale to chyba najgorsze co może się przytrafić. Dobrze wiedzieć co robić w takiej sytuacji..oby tylko się nie przytrafiła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *