Trudno chyba wyobrazić sobie dzieciństwo bez zabawek.

To właśnie one są atrybutem, który dostarcza maluchom niebanalną rozrywkę. Co ciekawe, zabawki już dawno przestały spełniać swoją główną rolę, czyli zabawianie.Dzisiaj gadżety tego rodzaju pełnią także wiele innych funkcji, w tym poznawczą, wychowawczą, edukacyjną, usprawniającą czy inspirującą.
Jednym słowem można śmiało rzec, że zabawki mają dziś wpływać pozytywnie na rozwój naszego dziecka.

Wydawałoby się, że zakup nowej zabawki jest sprawą prosta. Wystarczy jednak pójść do najbliższego sklepu z akcesoriami dla dzieci, by przekonać się, jak ciężkie jest to zadanie. Sklepowe półki uginają się od rozmaitych atrybutów. Niektóre mienią się całą paleta barw, niektóre świecą a jeszcze inne wydają z siebie rozmaite dźwięki. Jakie więc zabawki wybrać, by rzeczywiście spełniały swoją rolę? Już spieszymy z odpowiedzią.

Zabawka dobrana do potrzeb dziecka

Przede wszystkim zabawki powinny być dobrane odpowiednio do wieku i etapu rozwoju dziecka. Tutaj szczególnie można wyróżnić te typowo edukacyjne, które rodzice bardzo często kupują „na przyszłość”. Okazuje się, że 3-latek nie będzie zadowolony z gadżetu przeznaczonego dla 7-latka, ponieważ zwyczajnie nie będzie rozumiał jego obsługi. Zabawki, które rzeczywiście mają aktywizować dziecko muszą być więc właściwe dla jego umiejętności i predyspozycji w czasie teraźniejszym. Dlatego nie kupujmy dzieciom zabawek na wyrost, a te dostosowane do jego wieku.

Bezpieczeństwo

To kolejny czynnik, jaki musi spełniać każda zabawka. Zauważmy, że nie każda świecąca czy grająca zabawka spełnia wszelkie wymogi. Sprawdzajmy, czy produkt spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa, czy posiada właściwe certyfikaty. Można o nich przeczytać na opakowaniu. Wystrzegajmy się raczej zabawek sprowadzanych z Chin. Lepszą inwestycją będą wyroby rodzimej produkcji, na przykład drewniane klocki, które będą idealnie wpływać na koncentrację uwagi malca i jego kreatywność. Zabawki, które wymagają od dziecka jedynie powtarzalnych czynności, z całą pewnością nie zasługują na miano tych edukacyjnych. Bierzmy to pod uwagę przy wyborze zabawki.

Nauka poprzez zabawki edukacyjne

Zabawki edukacyjne to takie, za sprawą których dziecko powinno rozwijać:

 • zdolność logicznego myślenia,
 • koncentrację uwagi,
 • zdolności manualne,
 • myślenie przyczynowo – skutkowe,
 • kreatywność,
 • zaradność,
 • odpowiedzialność,
 • ciekawość świata.

Nie jest powiedziane, że zabawki edukacyjne to tylko te elektroniczne, które świecą i mówią do dziecka. To również rozmaite gry planszowe i układanki, puzzle, klocki i inne zabawki zręcznościowe. Edukacyjna może być również zabawa z rodzicami przy wykorzystaniu przedmiotów domowego użytku bądź takich, które zostaną stworzone przez całą rodzinę właśnie na potrzeby spędzania wolnego czasu we wspólnym gronie.

Przy tym wszystkim należy pamiętać, by zabawka nie zatraciła swojej głównej funkcji. Nadal ma bawić, sprawiać przyjemność i powodować, że czas spędzony przy jej użytkowaniu będzie swobodny, relaksujący. Warto, by przedmioty tego rodzaju dobierać zgodnie z zainteresowaniami dziecka bowiem właśnie wtedy będzie sięgało ono po nią znacznie częściej.

Artykuł napisany w oparciu o materiały na stronie Kabum.pl – sklepie z zabawkami edukacyjnymi.


7 thoughts on “Zabawki edukacyjne”

 1. U nas jedynie puzzle i klocki wchodziły w grę 🙂 Żadne zabawki nie bawiły mojej córki 🙁 Tak jest do dziś, ale teraz kiedy czyta samodzielnie NIC nie wygra z ksiażkami 🙂

 2. Zgadzam się ze wszystkim, należy dobierać zabawki odpowiednie do wieku i zainteresowań dziecka.
  My nie kupujemy synkowi zabawek, może zdarzy się raz w roku i jest to taka zabawka, którą ciągle się bawi.
  Sami również bawimy się i tworzymy zabawki z tzw. „niczego” dzięki czemu jest jeszcze większa frajda 😊

 3. U nas, co bym nie chciała wymyślić, to od długiego już czasu na topie są Transformersy i wszystko z nimi związane. Jak coś nie jest związane z Transformersami, ostatecznie z pojazdami, to mojego syna kompletnie nie interesuje 😉

 4. A propos bezpieczeństwa dziecka. Strasznie mnie denerwuja zabawki grajace, ktore są strasznie głośne, nie da sie wyciszyć. A jest takich od groma! Nawet oryginalną karuzelkę musielismy podklejać (głośnik) tasmą, bo dziecko było wystraszone…
  Z doborem do wieku jak najbardziej sie zgadzam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *