Jak smog wpływa na skórę i czym jest smog?  Jak pielęgnować skórę by zminimalizować wspływ smogu na skórę.  Problem zanieczyszczeń powietrza jest powszechny i bardzo poważny dla naszego zdrowia i samopoczucia. O smogu i wysokich stężeniach pyłów i gazów zaczynamy słyszeć na początku września, kiedy zaczyna się sezon grzewczy. Niestety przy utrzymującym się przez kilka, kilkanaście czasem dni, bardzo wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza. Cierpi na tym nasz cały organizm,  cierpi na tym również nasza skóra. Niestety powietrze, którym ostatnio oddychamy, jest bardzo kiepskiej jakości. Ten problem nasila się szczególnie zimą, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy.

Smog — jak pielęgnować skórę i chronić się przed jego skutkami?

Jak chronić się przed skutkami smogu? ANTI-POLLUTION,  w tłumaczeniu z języka angielskiego to nic innego jak przeciwdziałanie zanieczyszczeniu środowiska i zatruwania naszych organizmów. Warto o tym pomyśleć już teraz i wprowadzić to do naszego życia. Przecież od nas zależy jakim powietrzem będą oddychały za kilka, kilkadziesiąt lat nasze dzieci i wnuki.

Zanieczyszczenia powietrza i środowiska bardzo źle wpływają na cały organizm, a także na kondycję naszej skóry. Głównymi zanieczyszczeniami, z którymi stykamy się na co dzień są : kurz, spaliny, pyły, ekstrakty węglowe oraz gazy. Bardzo groźne dla nas są cząstki pyłu, które mogą mieć aż 150 różnych substancji chemicznych. Jak wiadomo wszelkie zanieczyszczenia bardzo negatywnie wpływają na stan naszej skóry. Smog także wpływa rakotwórczo, jest czynnikiem zwiększającym ryzyko występowania astmy. Niestety z roku na rok przybywa ludzi zmagających się z tą chorobą. Do tych problemów możemy dopisać jeszcze problemy związane z układem krążenia. I jak wpływ smogu na cały organizm można zauważyć po dłuższym czasie, to wpływ smogu na skórę jest zauważalny dużo szybciej.

Czym jest smog?

W skrócie smog to bardzo niekorzystne zjawisko atmosferyczne, które powstaje, kiedy powietrze zostanie wymieszane z dużą ilością dymu, spalin i innych zanieczyszczeń. Smog to inaczej „chmura pyłu”. To  nic innego jak bardzo  szkodliwy i groźny pył. Długotrwała ekspozycja na te toksyczne substancje nie tylko powoduje znaczne problemy z układem oddechowym, ale przyczynia się także do rozwoju wielu nowotworów. Więcej o smogu i sposobach zapobiegania jego skutkom pisałam kiedyś na blogu.

Czy smog ma wpływ na kondycję naszej skóry?

Smog ma negatywny wpływ na nasze życie, zdrowie i  kondycję skóry. Zanieczyszczone powietrze szkodzi naszej skórze. Odpowiadając na pytanie muszę to niestety potwierdzić. Skóra osób narażonych na długotrwały kontakt z zanieczyszczonym powietrzem (smogiem) , szczególnie w dużych miastach jest w dużo gorszej kondycji niż w przypadku osób mieszkających np. na wsi. Głównym czynnikiem i oznaką złego wpływu smogu na skórę jest jej szybsze starzenie. Poprzez smog zwiększa się w ostatnich latach ilość alergii skórnych co ostatnio usłyszałam od naszego zaufanego alergologa. A wszystko dlatego, że zwiększona ilość pyłu i zanieczyszczeń w powietrzu sprawia, że jesteśmy narażeni na większy kontakt z alergenami.

Jak chronić skórę

Wpływ smogu na skórę:

  • Smog sprawia, że skóra staje się sucha. Kurz i pył mają bardzo negatywny wpływ na jej kondycję. Skóra jest wysuszona i zazwyczaj ma zniszczoną jej barierę ochronną.
  • Uszkodzona zostaje bariera ochronna (lipidowa) naskórka. To sprawia, że silniej reaguje na niekorzystne warunki atmosferyczne w tym (wiatr, mróz).
  • Skóra jest bardziej wrażliwa i skłonna do alergii. Szczególnie  u ludzi na co dzień pracujących na zewnątrz. Występuje wtedy bardzo duże ryzyko pojawiania  się na skórze przebarwień.
  • Smog jest również odpowiedzialny za przedwczesne starzenie się skóry.Wpływ smogu na skórę jest naprawdę duży! Kurz i pył, czyli główne składniki smogu  wysuszają naskórek, co prowadzi do znacznego osłabienia naturalnej bariery ochronnej skóry (płaszcza hydrolipidowego). Skóra narażona na zanieczyszczenia, źle pielęgnowana i wystawiana na długotrwałe działanie smogu, staje się szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Jest bardziej podatna na wszelkie podrażnienia i uszkodzenia i  dużo gorzej się regeneruje.

Jak chronić skórę przed smogiem?

Jak chronić skórę przed smogiem?

Chcąc chronić skórę przed smogiem warto unikać ekspozycji na zanieczyszczone powietrze. Szczególnie w dni, kiedy słyszymy w telewizji, że zawartość pyłów w miejscu naszego zamieszkania została przekroczona. Jeżeli przekracza ona bezpieczne dla zdrowia normy, pobyt na świeżym powietrzu warto zminimalizować na tyle na ile się da. Z pewnością dobrą ochroną będą maski antysmogowe, ale tylko te z certyfikowanymi filtrami. Warto również przyjrzeć się ofercie kosmetyków antysmogowych i wyposażyć w nie swoją kosmetyczkę. Jak regenerować i pielęgnować skórę na co dzień?

  • Po pierwsze bardzo ważne jest delikatne oczyszczanie skóry, (nie koniecznie tylko na wieczór przed snem), ale również. po powrocie z pracy. Im wcześniej zmyjemy  zanieczyszczenia z całego dnia tym lepiej.
  • Drugim bardzo ważnym elementem w pielęgnacji skóry jest stosowanie antyoksydantów, które są dla naszego organizmu ratunkiem. Antyoksydanty, to przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki. Niestety tych wraz z zanieczyszczonym powietrzem jest ich coraz więcej. Wolne rodniki niszczą strukturę skóry na wszystkich jej poziomach. Warto  w swojej diecie zwiększyć dawki antyoksydantów po to, by wzmocnić cały organizm.
  • Załatanie płaszcza lipidowego skóry i poprawienie jego szczelności. Sucha skóra twarzy potrzebuje silnego nawilżenia w postaci m.in. kwasu hialuronowego, dlatego dla zmęczonej i zanieczyszczonej cery z pewnością godne polecenia jest dobre serum nawilżające oraz krem antysmogowy, który wzmocni barierę ochronną, dotleni i zabezpieczy skórę przed działaniem szkodliwych substancji. Dobrym wyborem do pielęgnacji skóry będzie z pewnością krem antysmogowy.
  • Wieczorem dobrze jest na skórę nałożyć kosmetyk o działaniu antyoksydacyjnym. W ten sposób zabezpieczy my skórę przed wolnymi rodnikami.

Vichy Slow Age NOC   świetny krem  antysmogowy

Vichy Slow Age NOC   krem  antysmogowy   w składzie zawiera resweratol, który jest cenionym w tradycyjnej medycynie chińskiej polifenolem o silnych właściwościach przeciwutleniających. „Dla maksymalnej skuteczności laboratoria Vichy skoncentrowały jego czysty i naturalny ekstrakt o stężeniu 0.25%. W składzie pojawia się również antyoksydant bajkalina współdziałająca z resweratrolem, wzmacniającym bifidusem i łagodzącym LHA”. Doskonałym antyoksydantem jest równie to witamina E (która uszczelnia płaszcz hydrolipidowy). Polecam również zielona herbata (nawilża oraz łagodzi uczucie pieczenia).

Bardzo ważnym krokiem w pielęgnacji antysmogowej jest wzmocnienie płaszcza hydrolipidowego i regeneracja skóry. I tu z propozycją wyszła nam marka L’Oréal Paris z kosmetykami z serii Vichy Slow Âge Noc, która pomaga chronić skórę przed smogiem i zanieczyszczeniami oraz zachować młody wygląd na dłużej. Sama ostatnio skusiłam się na krem  Vichy    Slow Âge NOC.

 Slow Âge NOC – krem do zadań specjalnych

Krem przeciwsmogowy

Slow Âge NOC to krem, maska regeneracyjna  — dzięki aktywnym składnikom zapewnia skórze wysoki poziom dotlenienia i regeneracji. Dlaczego na noc? Noc to idealny czas na regenerację całego organizmu w tym cery warto wykorzystać ten czas na wzmocnienie i ochronę skóry.  A wszystko dzięki temu, że podczas snu wzrasta mikrokrążenie w komórkach skóry  co ułatwia przenikanie kosmetyku do komórek skóry. Skóra po dobrze przespanej nocy jest wypoczęta, zregenerowana i przede wszystkim odpowiednio dotleniona.

Slow Âge NOC kompleksowa pięlęgnacja 3w1. To nawilżenie, dotlenienie i regeneracja skóry na co dzień. Moja kosmetyczka podczas ostatniej wizyty poleciła mi go na co dzień stosować go jako krem na noc, a dwa razy w tygodniu użyć w formie maski. Czyli nakładamy wtedy grubszą warstwę na skórę i pozostawiamy na około 10-15 minut. Po upływie tego czasu całość wystarczy delikatnie wmasować w skórę. Taka maska nawilżająca z dawką antyoksydantów jest świetnym SOS dla skóry, szczególnie polecana np. po długim przebywaniu w zanieczyszczonych terenach i kontakcie ze smogiem.

Slow Âge NOC dobrze się wchłania i pozostawia na skórze delikatny jakby roślinny zapach. Producent pisze, że, regularne stosowanie kremu zapewnia skórze regenerację oraz poprawę sprężystości i jędrności. Za jakiś czas z pewnością podzielę się, szerszą opinią na jego temat. Jednak już po kilku dniach używania zauważyłam, że skóra jest lepiej nawilżona, bardziej promienna i zdecydowanie lepiej wygląda.

Skuteczność kremu Slow Âge NOC została potwierdzona w testach klinicznych przeprowadzonych przez markę Vichy. Po 9 latach badań nad tym, jak na skórę wpływa środowisko miejskie (promieniowanie UV, zanieczyszczenie powietrza), zmęczenie, silne emocje i szybkie tempo życia, Laboratoria Vichy opracowały pielęgnację Slow Âge, która pomaga chronić skórę przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych oraz zachować młody wygląd skóry.

Pielęgnacja jest ważna nie nie tylko od zewnątrz. By chronić organizm w walce z zanieczyszczeniami, warto wspomóc się kilkoma prostymi sposobami. Nie tylko pielęgnacja z zewnątrz jest istotna, ważne jest również to jak żyjemy, jak się odżywiamy, ile czasu spędzamy na „świeżym powietrzu”. Aby chronić swoje zdrowie, warto o nie dbać na co dzień. Z pewnością raz na jakiś czas przyda się również kuracja oczyszczając organizm z toksyn.

Jak powinna wyglądać profilaktyka antysmogowa?

Co może pomóc chronić się przed smogiem w domu i na zewnątrz? Oto kilka porad jak zapobiegać szkodliwemu działaniu SMOGU i oczyścić organizm z toksyn na własną rękę w domu:

  1. Starajmy się nie przebywać na zewnątrz, kiedy jest największe zanieczyszczenie powietrza.
  2. Jeżeli już musimy wyjść na zewnątrz a sytuacja na zewnątrz nie wygląda ciekawie warto sięgnąć po maseczki antysmogowe. Powinna posiadać otwór wentylacyjnym być dopasowana do twarzy  i zawierać dobrej jakości filtr.
  3. Na spacer wybierajmy raczej godziny poranne. A wybierając miejsce rekreacyjne, staramy się wybierać takie gdzie panuje niewielkie zanieczyszczenie powietrza. Zdecydowanie spacer po lesie lub parku przyniesie więcej korzyści niż spacer po mieści.
  4. Warto pamiętać o nawilżaniu, oczyszczaniu i jonizacji powietrza. Warto korzystać z urządzeń oczyszczających powietrze, czy to w domu, pracy lub na spacerze.
  5. W walce z toksycznymi związkami warto sięgnąć po pomocne rośliny. Warto wybrać  rośliny zielone, które pomagają w walce ze smogiem. Ostatnio zaopatrzyłam się w dwie nowe roślinki, wybrałam bluszcz pospolityoraz skrzydłokwiat. W planach mam zakup kolejnych roślin.
  6.  W profilaktyce antysmogowej bardzo ważna jest odpowiednia dieta, dzięki której dostarczymy odpowiedniej ilości świeżych warzyw i owoców. Staram się wybierać warzywa z dużą zawartością witaminy c, która uszczelnia naczynia krwionośne w ten sposób zabezpieczamy się przed przedostawaniem się do organizmu toksyn.
  7. Fantastycznie sprawdzą się koktajle i soki oczyszczające. Sama uwielbiam koktajl z jarmużem i sok ze świeżych buraków i marchwi lub detoksykujące smoothie ze szpinakiem, jabłkiem, limonką i bananem.
  8. Przez cały powinno się dzień popijać wodę. Polecam również  zieloną herbatę lub yerba mate. Obie zawierają substancje detoksykujące. Zielona zaś popularność zdobyła również jako środek odchudzający i dobrze oczyszczający organizm z toksyn.
  9. Warto wzbogać swoją dietę w probiotyki, które mają bardzo pozytywny wpływ na regenerację i właściwości obronne organizmu.
  10. Po spacerze w mieście starajmy się jak najszybciej zmyć z siebie zanieczyszczenia, najlepiej za pomocą delikatnych środków myjących.

Jak dbacie o siebie i swoją rodzinę? Czy staracie chronić się przed smogiem? Co takiego robicie, by zapobiegać jego skutkom? Niestety powietrze, którym oddychamy od jakiegoś czasu, truje nas zarówno od środka, jak i z zewnątrz i ma bardzo negatywny wpływ na naszą skórę. Warto zrobić wszystko by temu zapobiegać. W zgodzie z hasłem   ANTI-POLLUTION, czyli  przeciwdziałanie zanieczyszczeniu środowiska, warto zrobić wszystkoby  chronić środowisko,  siebie i swoje dzieci?

Jak Wy dbacie o swoją cerę zimą? 
Miałyście okazję stosować serię Slow Age z Vichy?

*Produkty Vichy z gamy Slow Age są dostępne  w  aptekach, punktach aptecznych, drogeriach i perfumeriach.

23 thoughts on “Smog — jak pielęgnować skórę i chronić się przed jego skutkami?”

  1. Wow! Ile informacji! CO prawda z dbaniem o skórę w formie „zewnętrznej” u mnie krucho;) Nakładam krem jak mi się przypomni;) , a nie jest to codziennie.. Ale resztę stosuję! Mam to szczęście, że w moim rejonie smog dotyczy głównie dzielnic położonych nisko, a my mieszkamy i funkcjonujemy na wzgórzach, wśród drzew i krzewów.

  2. Wow! Ile informacji! Co prawda o skórę „zewnetrznie” dbam od przypadku do przypadku;) Zawsze mam coś lepszego do roboty;) Ale pozostałe rzeczy stosuję! NA szczęście u nas smogu mniej..

  3. Odkąd przeprowadziłam się na osiedle domków, wieczorami nie jestem w stanie wyjść z domu, bo smog wchodzi w nozdrza i usta! 🙁 Wczoraj wracając z zumby, wręcz nie można było oddychać. Nie wiem, czym ci ludzie palą w piecach, ale to lekka przesada.

  4. Mam szczęście, że mieszkam w takiej części Niemiec, gdzie smogu w ogóle nie ma. Teraz jestem u mamy w Polsce i szczerze mówiąc jestem dość przerażona poziomem zanieczyszczenia powietrza. Kosmetyki Vichy bardzo lubię i używam 🙂 Fajny wpis.

  5. Wiem o czym mówisz… mieszkam w małym mieście, ale zimą, zwłaszcza wieczorami, nie da się wyjść z domu, bo ludzie palą w piecach czym popadnie… :/

  6. Smog najbardziej przeszkadza mi jak ląduje na moich oknach. na twarz nie lubie nic nakłądać, ale przydatny post, wiem komu takie cos by sie przydało, jesli jest tak dobry jak twierdzisz, osoba bliska mojemu sercu bedzie zadowolona.

  7. Smog jest naprawdę tragiczny i wszyscy mówią, że dotyczy tylko miast ale to nie prawda. Mieszkam na wsi i to co się tu dzieje jest straszne. Wieczorem nie da się wyjść z domu, a wioska wygląda jakby ciągle tkwiła w wielkiej chmurze mgły.
    Co do kosmetyków Vichy nie miałam do tej pory nic tej firmy.

  8. U mnie, na wsi raczej smogowych problemów nie mamy. Szybciej odczuwam ten problem, kiedy wybiorę się do miasta. Natomiast zaskoczyłaś mnie tą informacją, że jest krem antysmogowy! I znów dowiedziałam się czegoś ciekawego. A tak z ciekawości – czy ten krem jest od jakiegoś tam wieku dla kobiet? Czy mogą go stosować już choćby i 18-19 latki?

  9. Tak naprawdę jedynym wyjściem, aby się efektywnie chronić przed smogiem jest wyprowadzka na wieś, tylko rzadko jest to możliwe do zrealizowania, my czekamy na to aż dzieci ruszą w swoją drogę. A w międzyczasie próbować produkt Vichy…

  10. wow, jestem w szoku ile możemy dla siebie zrobić, aby przeciwdziałać smogowi. Dziękuję za te cenne informacje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *