Jak prawidłowo przechowywać żywność, by nie wyrzucać jej i nie marnować, oraz by produkty spożywcze były jak najdłużej świeże i zdatne do spożycia? Na to pytanie postanowiłam odpowiedzieć poprzez przyłączenie się do akcji #PrzechowujeNieMarnuje. Od dziś będę zwracała większą uwagę na przechowywanie jedzenia w lodówce. Po to, by go nie wyrzucać i nie marnować. Odpowiednie przechowywanie żywności jest istotne dla jego walorów smakowych i odżywczych.

Przechowuję, nie marnuję. Jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówce?
Jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówce?

A może wspólnie ze mną zrobicie przegląd własnych lodówek. Zobaczcie sami czy odpowiednio układacie i przechowujecie żywność, by zagwarantować jej jak najdłuższą przydatność do spożycia. Sama złapałam się na tym, że wcześniej układałam zakupy byle jak, nie zwracając uwagi na półki i pojemniki. Nie było to istotne, na której półce leży ketchup, masło, mleko lub inne produkty. Niestety prawdą jest, że duże ilości jedzenia psują się, ponieważ jest ona źle przechowywana i kupujemy jej za dużo. O tym, jak przechowywać jedzenie, jak zamrażać i przerabiać to, co nam zalega na półkach w lodówce, przeczytacie w dalszej części wpisu.

Kilka kroków, by nie wyrzucać jedzenia

To naprawdę proste, wystarczy tylko pamiętać o kilku kwestiach już podczas planowania zakupów.
1. Przemyślane i racjonalne zakupy.
2. Prawidłowe przechowywanie produktów spożywczych w lodówce.
3.  Zamrażanie jako idealny sposób na przechowywanie jedzenia.
4. Zjadanie według kolejności robienia zakupów i dat przydatności do spożycia na opakowaniach.
5. Raz w tygodniu danie dnia z tego, co dłuższy czas leży w lodówce.

Jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówce?

Po to, by żywność w lodówce była zabezpieczona przed zepsuciem, warto nauczyć się ją odpowiednio układać na półkach. Pamiętajmy o tym, że nie wszystkie warzywa i owoce muszą być przechowywane w lodówce, niektórym owocom niskie temperatury wręcz szkodzą, a nie pomagają.

Prawidłowa kolejność układania artykułów spożywczych w lodówce

Półka na samej górze

To miejsce idealne do przechowywania dżemów, mleka, kefirów i jogurtów. Górne półki w lodówce mają wyższą temperaturę niż te położone na samym środku. Temperatura tu zazwyczaj wynosi około 8 stopni Celsjusza. Ja otwarte mleko zazwyczaj jednak trzymam na drzwiczkach.  Ze względu, że położone na płasko, czasem może wyciekać.

Półka środkowa w lodówce

Tu warto przechowywać produkty o krótkiej trwałości takie jak: biały ser, różnego rodzaju twarożki, pokrojoną wędlinę. To również idealne miejsce na przechowywanie obiadu na następny dzień. Warto pamiętać o przykryciu przygotowanych dań, by zapachy z lodówki nie przenikały. Temperatura na tych półkach waha się od 4 do 6 stopni Celsjusza.

Półka ponad szufladą  na warzywa i owoce

Panująca tu temperatura wynosi około (2°C), co zdecydowanie zmniejsza możliwość rozwoju drobnoustrojów i zabezpiecza jedzenie przed psuciem. To idealne miejsce do przechowywania mięsa i ryb. Przed włożeniem do lodówki mięso i ryby dobrze jest umyć, posolić i przyprawić. Można też natrzeć je ziołami, co dodatkowo zabezpieczy je przed zepsuciem.

Dolna szuflada w lodówce

Zazwyczaj temperatura w lodówce na tej wysokości wynosi około (8-10°C). Panuje tu też wyższa wilgotność, dlatego to miejsce jest wręcz idealne do przechowywania owoców i warzyw. Sałatę, szczypiorek i inne warzywa lub owoce, które często są zapakowane w folię, z foli należy wyjąć, gdyż na skutek braku dostępu powietrza, azotany (których może być sporo np. w młodej sałacie) przekształcają się w niebezpieczne dla ludzi azotyny.

W najnowszych lodówkach Amica zastosowano nową funkcję, czyli pojemnik z filtrem FreshOn, dzięki któremu, przechowywanie warzyw i owoców staje się łatwiejsze. Zapewni on takie środowisko dla warzyw i owoców, z dużej możemy cieszyć się ich świeżością.  Filtr FreshOn, pochłania szkodliwy gaz, który wytwarzają niektóre świerze warzywa przechowywane w lodówce. My ze względu na wbudowany pojemnik na wodę zrezygnowaliśmy z takiej opcji.

Boczne półki na drzwiach lodówki

To miejsce, które nadaje się do trzymania słoików z przetworami, typu dżem, soki w kartonach, butelki z sosami, chrzan, majonez, ketchup, musztarda itp. Na drzwiach lodówki zazwyczaj znajdują się również pojemniczki na jajka, które można przechowywać nawet 2-3 tygodnie od zakupu.   Choć są też zdania, że jajek na drzwiczkach trzymać się nie powinno. Ja przechowuje je do szybkiego zużycia. Zazwyczaj pozostałe jajka trzymam na środkowej półce w pojemniku plastikowym.

Gadżety przydatne do przechowywania jedzenia w lodówce

Do prawidłowego przechowywania jedzenia w lodówce, mogą się przydać wszelkiego rodzaju pojemniki do przechowywania żywności, aby zabezpieczyć je przed nadmiernym wysuszaniem. Idealna do przechowywania jest folia aluminiowa lub spożywcza, ewentualnie papier pergaminowy. Warto jednak pamiętać, że zwykła folia słabo przepuszcza parę wodną, powietrze oraz substancje zapachowe, dlatego artykuły spożywcze można w niej przechowywać dość krótko.

Zamrażanie – idealny sposób na przechowanie jedzenia

Najważniejsze jest pytanie, jak mrozić, by robić to dobrze? Oto kilka wskazówek dla Was:

  •  Mrozimy tylko i wyłącznie świeże produkty spożywcze.
  • Nie powinno wkładać się do lodówki, jak i zamrażarki, gorących dań. Można tym sposobem uszkodzić lodówkę.
  • Owoce i produkty sezonowe, najlepiej jest zamrażać zaraz po zakupie, najświeższe.
  • Produkty powinno się zapakować na płasko, ponieważ taki sposób zamrażania gwarantuje szybkie zamrożenie i łatwe przechowywanie.
  • Podczas zamrażania w torebce należy usunąć nadmiar powietrza z jej wnętrza.
  • Produkty można zamrażać w plastikowych torebkach lub pojemnikach wykonanych z plastiku.

W czym zamrażać?

Idealne jak dla mnie są woreczki do zamrażania z tzw. suwakiem. Są wykonane z grubszej foli i można je myć. Doskonale sprawdzą się również plastikowe pojemniki, można kupić takie specjalne pojemniki do zamrażania. Pewnie każdy z Was ma swoje nawyki przechowywania artykułów spożywczych. Jednak czy zawsze trafiają one w odpowiednie miejsce. Myślę, że w trosce o swoje zdrowie i zawartość portfela warto zastanowić się, czy na pewno przechowujemy je w prawidłowo?

Jak przechowywać jedzenie w zamrażalce?

Na początku najważniejsza sprawa, niczego nie wolno nam zamrażać dwukrotnie! Produkty rozmrażane należy zjeść najlepiej w tym samym dniu. W zamrażarkach najbezpieczniej jest zamrażać i przechowywać artykuły spożywcze przez okres od 3 do 12 miesięcy. Rozpiskę co i jaki czas można przechowywać w zamrażarce ja znalazłam  w instrukcji obsługi lodówki którą posiadam. W zamrażalniku minimalna temperatura zamrażania powinna wynosić minimum -18 stopni Celsjusza lub jeszcze niższą. W mojej chłodziarko-zamrażarce Amica maksymalnie mogę ją zmniejszyć do – 32 stopni Celsjusza.

Jakich produktów nie należy trzymać w lodówce?

  1. Nie powinniśmy przechowywać w lodówce produktów suchych i sypkich, typu kasza, cukier, ryż, płatki, gdyż mogą zawilgotnieć.
  2. Nie należy trzymać w lodówce miodu, bo niestety pod wpływem niskiej temperatury stwardnieje.
  3. Nie powinno się przechowywać w lodówce pieczywa, nadmiar lepiej jest zamrozić. Po rozmrożeniu będzie bardzo miękkie.
  4. Nie przechowujemy również w lodówce nieotwartych produktów w puszkach, słoikach i butelkach, konserw mięsnych czy rybnych, gotowych sosów i potraw, napojów. Olej i oliwa z oliwek doskonale przechowają się w suchym i ciemnym miejscu.
  5. Nie wszystkie warzywa i owoce lubią zimno. Poniżej lista warzyw i owoców, które lubią zimno i tych, które nie lubią przechowywania  w lodówce.

Czy wiesz, że kawa  doskonale pochłania zapachy z lodówki!Kiedy chcemy pozbyć się zbyt intensywnego zapachu z lodówki, wystarczy wsypać na spodeczek świeżo zmieloną kawę

Warzywa i owoce które lubią być przechowywanie w lodówce

  1. Zielone warzywa liściaste
  2. Warzywa strączkowe
  3. Brokuły, kalafiory
  4. Papryka
  5. Winogrona
  6. Jabłka
  7. Bakłażany
  8. Jabłka
  9. Seler naciowy
  10. Warzywa strączkowe typu zielona i żółta fasola
  11. Marchew
  12. Owoce jagodowe, maliny, jagody, borówki
  13. Czereśnie

Warzywa i owoce, które powinniśmy przechowywać w temperaturze pokojowej

  1. Cytrusy (kiwi, cytryny, owoce tropikalne, ananasy)
  2. Świeże zioła
  3. Czosnek
  4. Gruszki
  5. Avocado
  6. Brzoskwinie, morele , ogólnie owoce wielkopestkowe
  7. Melon, arbuz
  8. Banany, w lodówce  niestety zbyt szybko ciemnieją
  9. Cebula
  10. Pomidor
AMICA #PrzechowujeNieMarnuje
AMICA #PrzechowujeNieMarnuje

A tymczasem zachęcam do wypróbowania mojego sprawdzonego przepisu na zupę krem z dyni-klik i zupę krem z porów-klik.

zupa krem z porów sposób podania

Warto pamiętać, że prawidłowe przechowywanie żywności w lodówce pozwala zmniejszyć ilość wyrzucanego jedzenia.  Mnie zwyczajnie nie stać na jej wyrzucanie. A bardzo dużo pomysłów jak wykorzystywać  żywność znalazłam w książce „Gotuję, nie marnuję”    autorstwa Sylwi Majcher. 

Czy do tej pory zwracaliście uwagę na to, jak układacie produkty spożywcze w lodówce?

51 thoughts on “Przechowuję, nie marnuję. Jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówce?”

  1. Przyznaję, że nie zwracam zbytniej uwagi na to, na której półce powinny leżeć dane produkty, często wrzucam jak popadnie. Jednak warto bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu

  2. My kupujemy w zasadzie na bieżąco. Nie robimy dużych zapasów, mroze warzywa na zupę, a z pozostałości robimy jakieś zapiekanki czy coś w tym stylu

  3. Cenne wskazówki! Przyznam szczerze, że ja często wrzucam do lodówki „jak leci” tłumaczę to sobie brakiem czasu… 😉 A ostatnio zrobiliśmy ogromny postęp niczego nie wyrzucamy! To było moją największą bolączką…

  4. Ostatnio bardzo pilnuję, by nic się nie marnowało. Przemyślane zakupy to pierwszy krok, ważny też jest porządek w lodówce – dzięki za wskazówki w tym zakresie. Do zero waste mi daleko, ale znam i stosuje coraz więcej przepisów, które pomagają mi przerobić to co nam zostaje z obiadu, czy śniadania na kolejne smaczne danie ?

  5. A ja praktycznie wszystkie owoce i warzywa zawsze do lodówki.. lubimy wszystko zimne ale dosc czesto nie ktore z owoc bardzo szybko sie psuje, prawdopodobnie szkodzi temperatura.

  6. W dzisiejszych czasach rzeczywiście marnujemy mnóstwo jedzenia, które – niestety – ląduje w koszu. A przecież tak niewiele trzeba, aby zapobiec takiemu marnotrawstwu. Poza wspomnianymi patentami na odpowiednie przechowywanie produktów w lodówce, można wydłużyć trwałość produktów na drodze ich mrożenia, pakowania próżniowego, pasteryzowania czy kiszenia. Kisić można niemal każde warzywo – mowa o popularnym w kuchni koreańskiej kimchi. I oczywiście warto z wyprzedzeniem planować dietę i robić zakupy z głową.

  7. o nawet nie wiedziałem, że o tym jest książka, a ja np. kupiłem super zgrzewarkę prózniową Food Saver – to jest wygodne tez do przenoszenia nie tylko utrzymania świeżości

  8. z marnowaniem to jest własnie jeden z powodów dla którego kupiłam zgrzewarkę próżniową, pakuje resztki i bez porównania mniej się teraz wyrzuca, kupiłam nie drogi Food Saver

  9. Ja od dłuższego czasu używam zgrzewarki próżniowej FOOD SAVER, nie muszę się martwić że coś przejdzie zapachem czy cokolwiek.

  10. Nie lubię marnować jedzenia więc co zostaje z obiadu lub niewykorzystane z lodówki przechowuje za pomocą zgrzewarki Food Sover, świetne rozwiązanie

    1. Ja też mam i to jest Food Saver. Chociaż good też pasuje, bo pakuje dobrze, szczelnie! No i już nie marnuję jedzonka. Polecam!

  11. Kiedyś marnowałam mnóstwo jedzenia przez to, że nie znałam się na przechowywaniu. Dziś razem ze zgrzewarką próżniową FoodSaver przechowywanie stało się czystą przyjemnością.

  12. Doskonały sprzęt to zgrzewarka próżniowa Food Saver. Lepszej nie miałam, świetnie radzi sobie w kuchni.

  13. Food saver bardzo polecam. Żadna zgrzewarka mi się jeszcze tak nie sprawdziła. Szczelnie pakuje i jedzenie dzięki temu dłużej się trzyma

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *