Wyposażenie całej rodziny w niezbędne produkty pielęgnacyjne to naprawdę trudne zadanie. Gdzie szukać kosmetyków, które są bezpieczne zarówno dla maluchów, jak i dla dorosłych? Czy istnieją w ogóle rozwiązania uniwersalne?

Mogłoby się wydawać, że nie ma rozwiązań idealnych. Jednak niemal idealne już są – można do nich zaliczyć olejki roślinne. Pielęgnacja olejami staje się coraz popularniejsza i wcale nie jest to bezsensowna moda z Zachodu. Olejowanie włosów czy też skóry to zabieg pielęgnacyjny, który od wieków wykorzystują rdzenni mieszkańcy Azji lub Afryki.

Zainspirowani tym coraz częściej wracamy do dawnych metod pielęgnacji i zamieniamy konserwanty na naturalne olejki, ponieważ:

– nie zawierają konserwantów, barwników, sztucznych zapachów,
– można zastąpić nimi większość kosmetyków,
– sprawdzają się na różnych typach skóry i włosów,
– działają kompleksowo i rozwiązują wiele problemów,
– nie mają działania drażniącego (o ile nie mamy uczulenia na daną roślinę).

Długo można byłoby wymieniać zalety olejków i ich właściwości kosmetyczne. Warto wiedzieć, że są one dobrym rozwiązaniem dla całej rodziny – naturalne oleje (nie drogeryjne mieszanki z całym arsenałem konserwantów) można stosować nawet u niemowlaków np. aby pozbyć się ciemieniuchy. Nadają się zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Niezależnie od wieku.

Uniwersalność to przede wszystkim zasługa ogromnego wyboru olejów. Tak naprawdę oleje wytłacza się z setek różnych roślin. Wykorzystuje się do tego ich owoce, pestki, nasiona, kwiaty, a nawet kiełki. W kosmetyce wykorzystuje się przeszło setkę różnych olejków. Choć najpopularniejszy jest olej kokosowy, arganowy, słonecznikowy lub masło shea.

Do czego można wykorzystać olejki w kosmetyce?

Naturalne oleje to skarbnica witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Można je nakładać zarówno na skórę, jak i włosy, paznokcie. Z powodzeniem zastępują wiele kosmetyków. Oto najpopularniejsze sposoby ich wykorzystania.

  1.  Olejowanie włosów  olejki można nakładać na włosy wieloma metodami (na mokro, na sucho, na gorąco, na mgiełkę), a wszystko po to, aby zregenerować, odżywić, nawilżyć, zmiękczyć, uelastycznić, nabłyszczyć i ochronić pasma. Więcej na ten temat możecie przeczytać na dziesiątkach stron poświęconych wyłącznie temu, jak dbać o włosy za pomocą olejków.
  2. Pielęgnacja skóry – skórze również przyda się olejek, który zapobiegnie utracie nawilżenia, nada miękkość, gładkość i elastyczność, zapobiegnie podrażnieniom itp.
  3. Wzmocnienie paznokci – regularne wcieranie olejków w paznokcie to sposób na zregenerowanie, wzmocnienie, wygładzenie i nabłyszczenie płytki, a także nawilżenie skóry wokół niej i zapobiegnięcie suchym skórkom.
  4. Oczyszczanie twarzy – niewiele osób wie, że olejki doskonale sprawdzają się do oczyszczania twarzy. Można za ich pomocą wykonać tzw. OCM, czyli użyć oleju zamiast płynu do demakijażu i żelu do mycia twarzy; to zdecydowanie bezpieczniejsza metoda, bo olejki doskonale usuwają zanieczyszczenia, a przy tym nie wysuszają i nie podrażniają skóry.
  5. Olejowanie skóry głowy – skoro można olejować włosy i da się olejami pielęgnować również skórę… to czemu by nie nałożyć oleju na skalp? Naturalne olejki to doskonałe wsparcie w pielęgnacji skóry głowy, ponieważ nie tylko nawilżają i dodają miękkości, ale również eliminują łupież, łagodzą podrażnienia, zapobiegają wypadaniu włosów i przyspieszają ich wzrost.

A Wy używacie olejków, macie  swoje ulubione   olejki?  Ja uwielbiam arganowy i olejek różany.

22 thoughts on “Naturalne olejki – idealny kosmetyk dla całej rodziny”

  1. Wszyscy ostatnio piszą o olejach. Niestety moja skóra twarzy ani wsłocsy ich nie tolerują. Ale mam problem z suchymi łokciami i tam sprawdzają się świetnie. Jedynie nie jestem przekonana do stosowania tak tłystego kosmetymu u córki która ma 10 miesięcy. Myślę że to chyba za wcześnie. Jak sądzisz

    1. Ja u swoich dzieci stosuję olej kokosowy i olej z wiesiołka. Moje dzieci są już teraz duże, ale pielęgnuje je tak od dawna. Syn choruje na AZS i od kiedy przestaliśmy używać Oliatum itp na rzecz oleju kokosowego, dziecko nie ma problemów skórnych! U córeczki stosowaliśmy od urodzenia (wcześniak) i efekty super.
      Łyżka oleju kokosowego nierafinowanego, tłoczonego na zimno dodajemy do kąpieli lub smarujemy bezpośrednio ciało (zazwyczaj wybieramy kąpiel). Wiesiołkiem smarujemy zazwyczaj.

  2. Ja używałam różnych olejków na włosy i dużo czytałam o olejowaniu włosów, teraz to nie stosuję bo nie mam na to czasu. Ale jak tylko będę miała więcej czasu to wrócę do olejowania a co za tym idzie wzmocnienia moich włosów.

  3. Uwielbiam zarówno kosmetyki z dodatkiem naturalnych olejów jak i samodzielnie występujących kosmetyków. U mnie sprawdzają się idealnie, ale to pewnie też kwestia przyzwyczajenia skóry, a ja lubię „na tłusto”. Jak to moja dawna nauczycielka mawiała „lepiej się świecić niż starzeć” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *