Wybór miejsca na wyjazd w góry na narty z dzieckiem, to nie lada wyzwanie. Jak wybrać najlepszy stok dla dziecka? Czym się kierować a przede wszystkim gdzie można poszusować w pobliżu Zakopanego? Dla rodziców z małymi dziećmi, które dopiero rozpoczynają naukę jazdy na nartach, wyszperałam kilka atrakcyjnych miejsc idealnych do szusowania z dziećmi.  Polska z roku na rok oferuje coraz większy wybór dobrze przygotowanych tras narciarskich. Dla fanów białego szaleństwa to z pewnością powód do radości.

nauka jazdy na nartach

Poniżej znajdziecie opis kilku stoków na które warto zwrócić uwagę będąc w okolicy Zakopanego.  My drugi rok z rzędu ze znajomymi wybieramy się do Poronina, blisko stolicy gór ale nie w samym jej centrum. Tu możecie obejrzeć relację z ubiegłorocznych ferii (zobaczcie). Były nie tylko narty ale i piesze wycieczki, wyjścia na termy i inne atrakcje. Ogromnym plusem dla nas jest położenie tej miejscowości w pobliżu Zakopanego, ale nie w samym centrum. Mając na pokładzie babcię jej też musimy zapewnić jakieś atrakcje a stąd blisko do świetnych stoków narciarskich, basenów termalnych i do stolicy Tatr.  W ubiegłym roku odkryliśmy bardzo fajny stok, jest to stacja SUCHE, który skradł nasze serca. Tak naprawdę Jaś tu zaczynał swoją przygodę z jazdy na nartach. Szkolił się pod okiem cudownej i bardzo cierpliwej Pani instruktor.

Najlepsze stoki w okolicach Zakopanego

Dla tych którzy zaczynają ferie na samym początku to ostatni moment, by wybrać stok narciarski i kierunek zimowego wypoczynku. My na swoim koncie mamy kilka stoków które udało się nam odwiedzić w ciągu 10 lat jazd na nartach. Czasem przywiązujemy się do miejsca, ale lubimy też poznawać nowe miejsca i odkrywać nowe ośrodki narciarskie. W przyszłym roku planujemy wybrać się do Wisły lub do Szczyrku, w tym roku podobnie jak w ubiegłym zatrzymamy się w Poroninie.  Relację z ubiegłego roku możecie zobaczyć tu. Zapraszam na przegląd stoków narciarskich na których mieliśmy okazję szusować lub które mamy w planach odwiedzić.

Najlepsze stoki w okolicach Zakopanego

Stacja Narciarska Suche

To nasze ubiegłoroczne odkrycie. Stacja Narciarska Suche to ośrodek narciarski położony w Suchem koło Poronina. Usytuowany na północnym zboczu Rafaczańskiej Grapy. Z samej góry rozpościera się przepiękny widok na Tatry. Po prostu bajka.

widok na Tatry

Na terenie ośrodka znajdują się, kasy, wypożyczalnia\ serwis sprzętu narciarskiego, szkoła narciarska, rewelacyjna kadra instruktorów narciarstwa, karczma, WC i parkingi. Co istotne, nie stoi się tu prawie wcale w kolejkach. To ogromny plus dla tej stacji.

Stacja narciarska SUCHE SKI
Nauka pod okiem instruktora
JAK JEST NA Stacji Narciarskiej  SkiSuche.
najlepsze stoki w okolicach Zakopanego

Stacja ta dysponuje 2 wyciągami. Do dyspozycji jest 4-osobowy wyciąg krzesełkowy o długości 950 m oraz wyciąg orczykowy o długości 400 m. Wzdłuż każdego z wyciągów przebiega trasa narciarska wzdłuż wyciągu 4-osobowego wyznaczona jest niebieska trasa, w górnej części przebiega ona w 3 wariantach natomiast wzdłuż wyciągu orczykowego – trasa zielona oznaczona jako (łatwa). Mapkę ośrodka znajdziecie  tutaj.

Z tras można kożystaj wykupując karnety Tatry Super Ski (Karnety Tatry Super Ski są to skippasy dostępne w ramach współpracy stacji narciarskich stowarzyszonych lub karnety tylko na Suche. Ośrodek ten wchodzi w skład Tatry Super Ski. Świetny stok dla mniej i bardziej zawansowanych narciarzy.

Białka Tatrzańska – Kotelnica

Kotelnica to ośrodek położony w centrum Białki Tatrzańskiej, gdzie znajdują się ośrodki takie jak Bania i Kaniówka. Obydwa ośrodku mają specjalnymi trasami do nauki jazdy, tzw.„ogródki” dla dzieci oraz przedszkole narciarskie, w którym można pozostawić malucha na ustaloną ilość godzin.  Białka to największy ośrodek narciarski na całym Podhalu. Stok jest idealny zarówno dla zawodowców, jak i amatorów białego szaleństwa. Dysponuje aż czternastoma kilometrami tras. Szaleliśmy tu w ubiegłym roku.

Kotelnica dla dzieci
Białka Tatrzańska – Kotelnica

Jest gdzie jeździć. Wiadomo czasami trzeba postać w kolejce przy wyciągu, wynagradza to ogromy teren do zjazdów. Świetną opcją jest fantastyczna trasa dla biegaczy. Ośrodek wchodzi w skład Tatry Super Ski. Na terenie ośrodka znajdziecie punkty gastronomiczne, szkołę narciarską, wypożyczalnię sprzętu, basen termalny i wiele innych atrakcji. Ośrodek posiada 8 wyciągów orczykowych, 3 wyciągi taśmowe oraz aż 9 kolei krzesełkowych. Od sezonu 2017/2018 ośrodek połączony jest z wyciągiem narciarskim Kaniówka.

Kaniówka – Białka Tatrzańska 

Kaniówka to ośrodek który łączy się z Kotelnicą, zdecydowanie mniejszy niż Kotelnica, ale również bardzo fajny. Dzięki połączeniu za pomocą wyciągów w łatwy sposób można dostać się na drugi stok. Do Dyspozycji narciarze mają jeden wyciąg krzesełkowy, z którego trasa zjazdu wynosi 450 metrów, 3 wyciągi orczykowe i jeden taśmowy. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia, punkty gastronomiczne i szkoła narciarska. Między wyciągami kursuje darmowy SkiBus. Przynajmniej tak było jeszcze w ub. roku. Ośrodek wchodzi w skład Tatry Super Ski. Odwiedzony przez nas w ubiegłym roku, fajne miejsce na wypoczynek.

BANIA SKI & FUN / Białka Tatrzańska

Stacja należąca do Hotelu Bania, została przygotowana z myślą o najmłodszych i tych, którzy na nartach lub deskach stawiają pierwsze kroki. Dla maluchów, dla których kolej i wyciąg orczykowy są dużym wyzwaniem, polecamy dwa wyciągi taśmowe, świetna sprawa tu też uczyliśmy się jeździć w ub. roku.  Z tego miejsca można skorzystać z 4-osobowej kolei krzesełkowej. Ośrodek wchodzi w skład Tatry Super Ski. Jaś bardzo dobrze się bawił w ubiegłym roku w części dla dzieci.
Ośrodek wchodzi w skład Tatry Super Ski, BANIA SKI & FUN / Białka Tatrzańska

Harenda w Zakopanem

Ośrodek ten posiada aż 6 wyciągów narciarskich. Jeden krzesełkowy, jeden taśmowy dla najmłodszych i 4 orczykowe. Najdłuższa najtrudniejsza trasa ma długość 800 metrów. Jest naprawdę trudna. Przy ośrodku działa Szkoła Narciarska dla dzieci, na ternie ośrodka znajduje się lodowisko, punkty gastronomiczne i wypożyczalnie sprzętu Trasa dość trudna  z duży różnicą nachylenia. Na początek dla amatorów zdecydowanie odradzam. Stok dla zaawansowanych narciarzy. Ośrodek wchodzi w skład Tatry Super Ski.

Wyciąg Narciarski Gigant Zakopane

Wyciąg Gigant Zakopane usytuowany jest pod Wielką Krokwią niemal w centrum Zakopanego. Posiada wyciągi orczykowe i teleskopowe. Długość trasy narciarskiej to 181 metrów. Ten stok będzie wręcz idealny dla początkujących i małych dzieci. Na miejscu działa szkoła narciarska, wypożyczalnia sprzętu i punkt gastronomiczny. Znajduje się tu też świetna atrakcja w postaci snow tubbing, czyli specjalnej rynny do jazdy na pontonach. Może pod koniec turnusu uda się nam wybrać się na szaloną jazdę pontonami.

Stacja- Kasprowy Wierch

To zdecydowanie nie jest góra dla początkujących narciarz i snowboardzistów.  Znajdują się dwie szerokie trasy narciarskie, które tylko w niektórych miejscach równane są ratrakiem. Do Kuźnic możecie zjechać przez Halę Goryczkową i Gąsienicową. Na terenie są dwa wyciągi krzesełkowe. Dostępne są punkty gastronomiczne, schronisko i wypożyczalnia. Ta atrakcja chyb jeszcze nie dla nas. 

Polana Szymoszkowa

To jedna z większych gór zjazdowych usytuowanych w Zakopanem. Długość trasy ze szczytu to aż 1342 metry, czyli można już pojechać nieco dalej. Jak dla mnie całkiem konkretna trasa. Narciarze do dyspozycji mają małą i dużą kolej oraz taśmę dla początkujących narciarzy. Świetne rozwiązanie dla dzieciaków. Na terenie znajdują się wypożyczalnie, szkoła narciarska oraz punkty gastronomiczne. Trasa jest bardzo ładna i dość szeroka:) Ośrodek wchodzi w skład Tatry Super Ski.

Centrum Narciarskie Nosal

Na terenie Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal znajduje się 5 wyciągów orczykowych. Najdłuższa trasa zjazdu liczy 250 metrów, czyli dość mało jak dla nas.  Choć na początek w sam raz, kilka lat temu uczyliśmy się na podobnym stoku. Myślę, że jest to góra idealna dla dzieci i amatorów do nauki. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia, punkty gastronomiczne i licencjonowana szkoła narciarska ze specjalnymi kursami przygotowującymi do jazdy dla najmłodszych

Rodzinna Stacja Narciarska Rusiń-SKI

Stacja ta znajduje się w Bukowinie Tat­rzań­skiej.  RUSIŃ-SKI to miejsce idealne na aktywny wypoczynek dla rodzin.  Z góry jest wspaniały widok na Tatry, Gorce i Babią Górę. Do dyspozycji oddane są trasy o zróżnicowanym stopniu trudności.  Na górę możn awjechać sześcioosobową koleą krzesełkową lub czteroosobową koleją krzesełkową. Do dyspozycji są też dwa wyciągi orczykowe, babylift, czyli wyciąg taśmowy dla najmłodszych uczestników białego szaleństwa. Jest też tor do snowtubingu czyli jazdy na oponkach.  Świetne miejsce na rodzinny wypoczynek.

Małe Ciche

Obiekt ten znajduje się pod Zakopanem. Znajdziecie tu specjalny wyciąg Baby Lift, przedszkole narciarskie oraz salę zabaw z opiekunkami dla maluszków.  Położony w małej odległości do basenów termalnych w Białce i Bukowinie. Bardzo fajny ośrodek. Ma swoich wiernych użytkowników. Koleżanka z byłej pracy jeździła tam przez kilka lat.

Mosorny Groń – Zawoja

To jedna z wyższych gór Podhala.  Najdłuższa trasa zjazdu wynosi 1420 metrów. Na terenie ośrodka znajduje się wyciąg krzesełkowy i orczykowy. Na miejscu jest wypożyczalnia sprzętu, gastronomia i 3 trasy zjazdowe o zróżnicowanym poziomie trudności. Na sam szczyt wjedziecie koleją krzesełkową. Ośrodek wchodzi w skład Tatry Super Ski.

Jurgów – Ski  „Centrum Rekreacji i Wypoczynku ”Hawrań”

„Centrum Rekreacji i Wypoczynku ”Hawrań” położone jest we wsi Jurgów, leżącej na Pogórzu Spisko-Gubałowskim. Stacja znajduje się przy głównej drodze – około 2.5 km na południe od centrum wsi, tuż przed słowacką granicą. Tereny zjazdowe położone są na północno-zachodnich stokach Górków Wierch (1045 m n.p.m.) Na tych terenach wytyczono 4,5 km tras. Nasz znajomy od lat jest wierny tej stacji. Honoruje karnety Tatry Super Ski.

Stacja Narciarska Koziniec – Czarna Góra

Stacja ta znajduje się pomiędzy Bukowiną Tatrzańską, a Białką Tatrzańską. Najdłuższa trasa zjazdu to 1000 metrów. Znajdziecie tu jeden wyciąg krzesełkowy i 3 wyciągi orczykowe. Choć ja osobiście za orczykiem nie przepadam, kilka razy miałam mały wypadek i się zniechęciłam.  Do dyspozycji gości jest karczma, wypożyczalnia sprzętu, szkoła narciarska i bawialnia dla dzieci „Stumilowy Las”, w której możecie zostawić swoje dzieci pod opieką. Fajna alternatywa dla rodziców którzy choć na chwilę chcą poszaleć na stoku bez dziecka. Ośrodek wchodzi w skład Tatry Super Ski. Starszy syn był tu kiedyś z babcią i był zachwycony.

Grapaski – Czarna Góra

Najdłuższa trasa liczy 1000 metrów zjazdu. Stacja posiada wyciąg krzesełkowy i orczykowe. Na miejscu znajduje się szkoła narciarska, gastronomia, wypożyczalnia i darmowy SkiBus oraz przedszkole narciarskie. Ośrodek należy do Tatry Super Ski. Tu niestety  nigdy nie zawitaliśmy.
na stoku z maluchem

„Tatry Super Ski” to największy projekt branży narciarskiej w Polce, który łączy większość dużych Ośrodków Narciarskich Podhala, Spisza i Pienin”. Dzięki czemu na jednym karnecie można jeździć w wielu miejscach. Na nartach jeździmy od 10 lat, mimo to wciąż mamy jeszcze sporo tras narciarskich w Polsce do odkrycia. Świetnym rozwiązaniem jest możliwość kupienia karnetów Tatry Super Ski, który upoważnia nas do zjazdów na 17 stacjach narciarskich i korzystania z 91 tras narciarskich o łącznej długości ponad 57 km.

Tatry SuperSki mają świetną ofertę dla rodzin z małymi dziećmi. Dzieciaki, których wzrost nie przekracza 120 cm jeżdżą gratis!  „Promocja obowiązuje w przypadku, gdy osoba pełnoletnia opiekująca się dzieckiem dokona jednocześnie zakupu Karnetu TATRY SUPER SKI dla siebie. Dziecko otrzymuje darmowy skipass na taki sam okres ważności jak karnet zakupiony przez osobę dorosłą, opiekującą się maluchem na stoku.” Nasz Jasiek w tym roku jeszcze się załapie na darmową jazdę. Polska pod względem jakości stacji narciarskich z roku na rok jest na coraz wyższym poziomie. Myślę, że każdy wielbiciel zimowych sportów znajdzie coś dla siebie. Jeżeli szukacie najlepszego stoku dla was odsyłam Was (tu-zobaczcie).

Na zimowy wypoczynek na nartach czekamy cały rok, staramy się choć przez kilka dni poszaleć na stoku. Wiadomo wyjazd na narty to dość spory koszt, koszty można ograniczyć mając mamy swój sprzęt narciarski, ten zakup się opłaca.  Przed wyjazdem warto swój budżet i pod niego planować ilość i jakość atrakcji oraz miejsce pobytu.

Wszystkim, którzy planują te ferie jeździć na nartach życzę bezpiecznego szusowania:) Ze względów bezpieczeństwa pamiętajcie o dekalogu narciarza i kaskach na głowie.

Wybieracie się gdzieś w tym roku na zimowy wypoczynek? Gzie jedziecie?

19 thoughts on “Na narty z dzieckiem – najlepsze stoki w okolicach Zakopanego”

  1. Sama na razie nie mam za wielu okazji do uprawiania sportów zimowych, ani nie planuję mieć dzieci, ale fajnie, że pokazujesz od najmłodszych lat takie aktywności fizyczne!

  2. Małgosia, przygotowałaś super zestawienie i wskazówki. My jeździmy na Kotelnicy w Białce, tam też Zuzia uczyła się jeździć. Jak będzie okazja to z pewnością wypróbujemy nowych stoków. Pozdrowienia :*

  3. Doskonały wpis, na który trafiłam w idealnym czasie 😀 planuję wypad do Zakopanego na kilka dni, razem z dzieciakami (w trakcie ferii), już pakujemy deski snowboardowe i nie możemy się doczekać 😀 teraz będę wiedziała gdzie wybrać się w pierwszej kolejności na stok 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *