Klocków LEGO Duplo chyba nie muszę Wam przedstawiać. Nie muszę też pewnie przekonywać Was specjalnie co do ich jakości. Sprawdzone i przetestowane przez rzesze dzieci i rodziców. Jako mama wiem, że klocki mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka, ale warto pamiętać również o tym, że rozwijają kreatywność, mowę, a takżę umiejętności emocjonalne u malucha. Są też idealnym narzędziem do wspierania rozwoju motorycznego.

Idealne klocki dla dzieci 1-5 lat?

LEGO Duplo idealnie sprawdzają się w przypadku najmłodszych dzieci, choć równie dobrze nadają się dla dzieci w wieku przedszkolnym. Poszczególne elementy są większe i świetnie mieszczą się w małych łapkach. Ponadto są bezpieczne, a ich przeróżne formy oraz coraz  większy wybór na rynku zachęca do wspólnej zabawy.

Lego Duplo — niekończąca się lista pomysłów na zabawę z dzieckiem

Oto kilka z nich:

  1. Układanie obrazów — z klocków na kartce papieru możemy układać obrazy. Domki, kwiatki, kontury zwierząt.
  2. Odwzorowywanie kształtów i wzorów zgodnie z instrukcją — tu zabawa jest prosta, należy w taki sposób ułożyć budowlę, by odwzorować ją idealnie z instrukcją.
  3. Sortowanie i utrwalanie kolorów — LEGO bardzo często wykorzystywaliśmy podczas zabaw do nauki, utrwalania i segregowania kolorów. Zapraszam na filmik z segregowania i nauki kolorów, Jaś tam miał 2,5 roczku.
  4. Zabawa w cienie — z klocków można ułożyć scenę i za pomocą kartki i światła pobawić się odbiciem ukrytych za kartką klocków.
  5.  Kto zbuduje najwyższą wieżę lub najdłuższy most — z Duplo można zbudować naprawdę fantazyjne budowle, które jednocześnie będą bardzo stabilne. Na początku można zaczynać od układania prostych konstrukcji, takich jak np. wieża lub most, potem można zrobić konkurs, polegający na budowaniu wieży na czas. Z czasem maluch sam zacznie budować coraz bardziej wymyślne konstrukcje.   
  6. Nauka cyfr i liczb.  Czemu by nie  — nauka poprzez zabawę jest genialna! Uwielbiam taką formę spędzania czasu z dzieckiem.  Bardzo lubię kreatywną zabawę. Zabawę, która oprócz miło spędzonego czasu nad klockami pozwala dodatkowo wpływać na rozwój dziecka. Nauka liczenia przy okazji  u nas sprawdza się  idealnie.   
  7. Zabawa w labirynt  —  budujemy labirynt na podłodze, wkładamy piłeczkę i dmuchamy przez rurkę. Fantastyczna zabawa, która dodatkowo wspiera i rozwija mowę u dziecka. Super do tego nadaje się duża podstawa do klocków, dzięki której zrobimy labirynt, który będziemy mogli przenosić.
  8. Zabawy sensoryczne ze sztucznym śniegiem — do ich przygotowania możemy użyć np. sztucznego śniegu, sprawdzony przepis na domowy śnieg znajdziecie na blogu.  My postanowiliśmy pobawić się w zabawy śniegiem i mroźną krainę. Wykorzystaliśmy do tego klocki pasujące tematycznie.   
  9. Rozwój umiejętności motorycznych — inaczej przekładanie klocków do różnych pojemników. Młodsze dzieci mogą przekładać klocki z pudełka do pudełka, np. używając jednej ręki na zmianę z drugą. Starszym dzieciom możemy dać spinacze, przy pomocy których będą przekładały klocki z pudełka do pudełka. Dodatkową atrakcją mogą być miski z wodą i przy pomocy spinaczy wyławianie klocków.

Z LEGO Duplo gwarancja dobrej zabawy?

LEGO znam co najmniej od kilkunastu lat, kiedy to mój starszy syn zaczynał interesować się konstruowaniem i budowaniem z klocków. Z Jasiem jeszcze dość często bawimy się zestawami LEGO Duplo i sprawia nam to ogromną przyjemność. Nie ukrywam, że za chwile zaczniemy przestawiać się na inne modele już mniejsze od Duplo, typu  np. typu City, Creator.

Poza wymienionymi pomysłami na zabawę z wykorzystaniem klocków LEGO Duplo, tak naprawdę z klocków można zrobić: doniczkę na kwiatek, podpórkę do książek, wieszak na klucze, zwierzątka, autka, kwiatki, domy i inne budowle, które wspólnie z dzieckiem wymyślimy. Klocki LEGO dają ogromne możliwości zabawy dla małych i dużych. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Wystarczy pomysł, czas i chęć wspólnej zabawy z dzieckiem.

Dlaczego warto bawić się klockami?

Wspieranie rozwoju małej motoryki przez zabawę to tylko niewielki element w rozwoju dziecka, jaki daje układanie klocków. Poza radością płynącą z zabawy układanie klocków wpływa również na:

• zdolność logicznego myślenia,
• koncentrację,
• zdolności manualne,
• myślenie przyczynowo – skutkowe,
• kreatywność,
• zaradność,
• odpowiedzialność,
• ciekawość świata.

Sama nie wiem, jak to jest, że klocki Duplo tak bardzo wciągają? Z pojawieniem się kolejnego zestawu ma się chęć na kolejny. W sumie staram się dla mojego dziecka kupować zabawki, które wspierają jego rozwój, kreatywność oraz inspirują do działania i budowania, a także dostarczają niesamowitej frajdy z zabawy. Ja klocki LEGO lubię za ich jakość wykonania i ogromne możliwości zabawy, jakie dają dzieciom. Nigdy nie powstała taka sama budowla, zawsze wychodzi nam coś innego. Gorzej, kiedy Jasiek się uprze na odtworzenie zburzonej przez przypadek budowli, nie jest wtedy lekko, oj nie!

Kocki to idealne zabawki edukacyjne, które możemy wykorzystywać na różne sposoby.

  1. Są idealne do nauki kolorów.
  2. Świetnie się sprawdzają do nauki liczenia, dodawania i odejmowania.
  3.  Fantastycznie się je wykorzystuje do nauki pisania cyferek.

Taka edukacyjna zabawa może wnieść do rozwoju dziecka masę dodatkowych bodźców, które będą nas skłaniały do dalszych zabaw, ponieważ sami zauważymy, jaki rozwój zapewniamy maluchom poprzez czas spędzony na wspólnej zabawie np. klockami. Nie jest tajemnicą, że klocki to dla dziecka zabawka najlepsza z najlepszych.

Ciut wyobraźni i odrobina chęci do wspólnej zabawy

Uwielbiam czas i wspólne chwile, które spędzamy z Jasiem na podłodze, czy to budując konkretną budowlę według instrukcji, czy po prostu układając klocki kolorami lub budując zagrodę dla zwierzaków, czasem zwyczajną wieżę, a jeszcze innym razem domek dla kucyków. Dla mnie czas, który spędzam z synem na zabawie, jest bezcenny. Dzieci rosną tak szybko, z mojego małego synka wyrósł mi rezolutny przedszkolak, za chwilę uczeń. To zdecydowanie zabawka na lata. Pomimo że Jaś niebawem skończy 5 lat, to nadal bardzo chętnie sięga jeszcze po LEGO Duplo.

LEGO łączy pokolenia i wyzwala dziecko w każdym człowieku i to nie jest moje odkrycie.

Pierwsze zestawy kupiliśmy mu jak miał 14 miesięcy i przez lata nasza kolekcja się powiększała. Muszę wspomnieć, że jest ogromnym indywidualistą i zestaw według instrukcji układa tylko jeden raz, a potem to już dowolność wzorów, kształtów i kolorów.Jako rodzice zadbajmy o wspólne relacje, pozwólmy dziecku czerpać przyjemność z zabaw i czasu, jaki z nim spędzamy. Zabawa dla dziecka jest bardzo istotnym elementem w rozwoju. Starajmy się też wymyślać zabawy, które będą rozwijały nasze dziecko w innych aspektach. Zabawa powinna być zróżnicowana, nie musi być to tylko układanie klocków, ale może to być czytanie, pisanie, rysowanie czy lepienie z modeliny lub ciastoliny oraz, co bardzo istotne dla rozwoju malucha, szaleństwa i zabawy na dworze, jazda na rowerze lub rolkach.

Jako rodzice powinniśmy zabawy i zabawki dostosowywać do wieku naszego dziecka. Jeśli dziecko ma ochotę budować z klocków, niech to robi, świetnie w ten sposób się rozwija i uczy kreatywności. Jeżeli jednak nie jest jeszcze gotowe do układania, to wróćcie do tego za jakiś czas. LEGO to ogrom pomysłów na zabawy, dzięki nim można nauczać dziecko kolorów, liczb i logicznego myślenia. Więc chyba warto. W domu mamy kilkanaście zestawów Duplo. Na Jasia czeka też cała skrzynia zestawów dla starszych dzieci po jego bracie, próbowaliśmy z małymi elementami, jednak chętniej jeszcze wybiera duże klocki. A zestawy bardziej zaawansowane, nawet taki z silniczkami i innymi cudami po starszym synku, czekają na Jasia schowane w pudle, aż do nich dorośnie.  LEGO to po prostu świetne klocki. Choć ich ceny czasem zatrważają, to wato mieć mniej, a lepszej jakości. Jako rodzice powinniśmy postawić na zabawki dobrane do potrzeb i rozwoju dziecka.

Uwielbiam obserwować Jasia w czasie zabawy, też tak macie, że możecie się przyglądać z ukrycia, jak Wasze dzieci się bawią? Lubicie bawić się ze swoimi dziećmi? Ja lubię, choć zmorą dla mnie jest np. zabawa kucykami, tego wręcz nie cierpię. Za to wszystko inne wykonuję z uśmiechem na ustach.

*Wpis powstał we współpracy z   Gandalf.com.pl

23 thoughts on “LEGO Duplo — niekończąca się lista pomysłów na zabawę z dzieckiem”

  1. Wspaniałe są te klocki! Mój synek bardzo lubi budować z nich wieże, wozić klocki w przyczepie traktora. Z klockami uczymy się kolorów. Myślę, że sprawie mu jakieś DUPLO na urodzinki 🙂

  2. Oj tak, zdecydowanie popieram postualty o tym, że Lego Duplo to coś świetnego, tutaj w zabawie ogarniacza nas wyłącznie wyobraźnia. Na Boże Narodzenie moej córy dostały kilka zestawów Duplo i był to strzał w dziesiatkę 🙂

  3. Nam się już DUPLO nie mieszczą w pudle. Codziennie są w użyciu.
    Ostatnio sortowałam z chłopakami klocki żeby na zbiorach pokazać kto ile ma lat w rodzinie, kto najmniej, najwięcej etc 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *