Jesień na dobre rozgościła się już nam za oknami. Póki co, jest pięknie, kolorowo, ciepło i słonecznie. Ale zaraz, lada chwila po zmianie czasu na zimowy zacznie wcześniej się robić ciemno, i tu powstaje pytanie, co można zrobić żeby nasze dzieci wracały bezpiecznie ze szkoły? Żeby były widoczne na drodze i poboczu.Wiadomo, że są dzieciaki, które do domu maja rzut beretem, ale są i takie, które w drodze do szkoły pokonują naprawdę dość spory odcinek drogi. I nie wszędzie są pobocza czy chodniki. No niestety taki kraj. Wiadomo, że nie zawsze rodzic odbiera dziecko ze szkoły, nie zawsze podjeżdża po nie samochodem. Bardzo często dzieci  do domu wracają  same. I to my rodzice powinniśmy zrobić wszystko by zadbać o ich bezpieczeństwo. Tyle się mówi o jaskrawych ubraniach, o odblaskach i światłach. Bardzo dobrze, że większość firm idzie po rozum do głowy i robi kurtki, buty i inne ubrania z dodatkami z materiałów odblaskowych. Wybór nawet samych odblasków, czy to do plecaka, do worka lub na rękę na naszym rynku wciąż rośnie. I bardzo dobrze, bo jesień i zima są długie i po zmroku dziecko, które jest ubrane często na ciemno jest naprawdę bardzo trudno dostrzec. Sama, jako kierowca niejednokrotnie spotkałam się z taka sytuacja, że zobaczyłam dzieciaka w ostatniej chwili.

Kochani odblaski naprawdę ratują życie. Wiadomo, że obowiązek noszenia odblasków nie jest tylko na papierze, powinno się go przestrzegać, choć nie wszyscy to robią. Uważam, że warto o tym pisać i mówić, bo pozwala to dotrzeć do świadomości coraz większej grupy ludzi. Szczególnie rodziców dzieci szkolnych i przedszkolnych.

A teraz prośba do Was.

Nieoznakowana osoba poruszająca się poboczem czy nawet chodnikiem z odległości nawet 50 m nie jest widoczna, a odblaski powodują to, że mamy trochę więcej czasu na reakcję. Więc daj szanse kierowcą by Cię dostrzegli w ciemnościach. A są miejsca gdzie nie świeca się latarnie, i wtedy to już jest dramat. Czasem jest za późno na jakikolwiek manewr. Noś odblaski to przecież nie wstyd. Przyczepiaj odblaski tam gdzie się da. A jak możesz to kupuj ubrania z wszytymi elementami z odblaskowymi. Ja w tym roku kupiłam kurtki z odblaskami dla Jasia i dla Kacpra. To samo się dotyczy rowerzystów, poza światłami, które są obowiązkowe to czy problemem jest założyć opaskę na rękę lub inny odblask. Choć tu pochwała dla firm szyjących odzież sportowa, bo teraz praktycznie każda bluza czy legginsy maja wszyty pasek odblaskowy.

Ale zobaczcie jakie teraz są super kolorowe odblaski dla dzieci. Myślę, że nie wstyd jest pokazać się z czymś takim na ulicy. Różne kształty, kolory i rozmiary. Od kamizelek dziecięcych po odblaski, lub naklejki na ubranie. Opaski na rękę a nawet dla najmniejszych szelek odblaskowych. Zobaczcie sami.

Przechwytywanie

https://odblaski24.com.pl/kamizelki-odblaskowe-dla-dzieci

Przechwytywanie2 Przechwytywanie3 Przechwytywanie5 Przechwytywanie7 Przechwytywanie8 Przechwytywanie9 Przechwytywanie10

Zdjęcia pobrane ze strony https://odblaski24.com.pl/

Coraz więcej firm produkuje plecaki dla dzieci z elementami odblaskowymi, przykład takiego plecaka zdjęcie poniżej.

detail11

topgal-plecaki.pl

Dobrze, że w szkołach coraz częściej podejmuje się akcje uświadamiające i dzieci i ich rodziców o potrzebie noszenia odblasków. Czy to jest kamizelka, czy inne odblaskowe elementy. Nasze dziecko mając przy sobie odblaski jest bezpieczniejsze na drodze.

4
zw.pl

Poniżej zdjęcie ze spotkania ze strażakami, którzy uświadamiają małych uczniów o konieczności zakładania kamizelek. Dzięki kamizelce odblaskowej pieszego-dziecko można zobaczyć nawet z odległości 150 metrów. To dość dużo czasu na reakcję.

1414746069kamizelki_odblaskowe_dla_dzieci_z_babic_7-

Źródło zdjęcia naszraciborz.pl

Sami doskonale też wiecie, że jak idzie jedno dziecko zachowuje się ono na drodze bardziej rozważnie niż jak idzie ich grupka. Bo wiadomo wtedy różne pomysły mogą im przyjść do głowy. A sami wiecie, że nie wszędzie są chodniki i czasem dzieci muszą poruszać się przy krawędzi jezdni. O bezpieczeństwie naszych dzieci na drogach trzeba pamiętać, nie można o tym zapominać, szczególnie teraz jesienią.

slajd_3_03

 Zdjęcie pobrane z przedszkolnyczas2012-2013.blogspot.com.

10 thoughts on “Jesienią pamiętajmy o odblaskach.”

  1. Tosia ma odblaski przy plecakach i przy torebce, a wybierając kurtkę (zwłaszcza zimową lub jesienną) staram się zwracać uwagę na to, żeby odblaski były w nią wszyte. Sama noszę odblask w torebce i wyciągam, kiedy robi się ciemno.

  2. Julka w przedszkolu dostała odblask od policjanta.Co roku zapraszają ich by edukowali dzieci o bezpieczeństwie .Oprócz tego ma elementy odblaskowe na kurtce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *