Oparzenia u niemowląt to bardzo częsty problem, który zazwyczaj pojawia się w pierwszych miesiącach życia. Skóra noworodków i niemowląt jest bardzo cienka i delikatna. W początkowym okresie wymaga szczególnej troski. Mieliśmy pojedyńcze incydenty, ale daliśmy radę i szyko uporaliśmy się ze zmianami na skórze. Niestety problemy ten może powtarzać się kilkukrotnie. Nie jest tajemnicą, że najczęściej do odparzeń dochodzi w ciągu dwóch pierwszych lat życia dziecka. Zmiany zazwyczaj pojawiają się na pośladkach w pachwinach i okolicy miejsc intymnych, ale nie tylko. Z dzisiejszego artykułu dowiecie się dlaczego powstają odparzenia i jak im zapobiegać. A także jak postępować, kiedy pomimo naszych starań się pojawią? 

Odparzenia u niemowląt – przyczyny!

Myśląc o odparzeniach, pierwsza myśl, jaka się pojawia to odparzenia pieluszkowe, które pojawiają się na pupie niemowlaka. Owszem, są one najczęściej spotykane wśród maluszków. Warto zauważyć, że odparzenia u niemowląt szczególnie w pierwszych tygodniach życia, równie często pojawiają się pod paszkami, w pachwinach, na szyi, a nawet za uszami. Moja położna nie raz wspominała, „że miejsca za uszami są bardzo często pomijane przez rodziców podczas codziennej pielęgnacji”. W przypadku noworodków i niemowląt wszystkie słodkie fałdki i miejsca trudno dostępne są doskonałym środowiskiem, w którym może zbierać się brud i pot, a to bardzo szybka droga do odparzeń. O te miejsca powinniśmy zadbać szczególnie podczas pielęgnacji. Absolutnie nie powinniśmy ich pomijać podczas codziennej toalety. Bardzo ważne jest, by podczas codziennej pielęgnacji maluszka dokładnie je osuszać. W ten sposób zapobiegamy powstawaniu odparzeń.

pieluszkowe zapalenie skóry

Doskonale zdaję sobie sprawę, że odparzenia nie są przyjemne dla maluszka. Pojawiają się niespodziewanie i sprawiają dziecku ogromny dyskomfort. Szczególnie te powstałe na pupie potrafią być naprawdę uciążliwe i często trudne do wyleczenia. Dlatego jeżeli sie pojawią trzeba działać szybko. Jeżeli w porę się ich nie pozbędziemy mogą doprowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry, które jest dla malucha bardzo bolesne i może doprowadzić do gorszych powikłań.

Pieluszkowe Zapalenie Skóry to stan zapalny zlokalizowany w miejscu przylegania pieluszki. To dość często występnujący problem wieku niemowlęcego i wczesnodziecięcego. Pierwsze objawy mogę pojawiać się nawet w 1-2 miesiącu życia. Szacuje się, że aż 63% niemowląt doświadczyło pewnej formy odparzeń pieluszkowych w pierwszym roku życia (*1).

Przyczyny powstawania odparzeń w okolicy pieluszki:

Zmiany zapalne skóry, zazwyczaj pojawiają się u noworodków, niemowląt i małych dzieci noszących pieluszki. Odparzenia w okolicy pupy malucha powstają w wyniku zbyt długiego kontaktu delikatnej skóry pośladków, z moczem lub kałem. Odpowiedzialny za podrażnienia dziecięcej skóry w okolicy pieluszki jest amoniak, który powstaje w wyniku rozkładu kału i moczu.  Do głównych przyczyn odparzeń w okolicy pieluszki możemy zaliczyć:

  • Kiedy zbyt rzadko zmieniamy maluszkowi pieluszkę.
  • Kiedy niezbyt dokładnie myjemy malucha przy zmianie pieluszki.
  • Kiedy dziecko np. przespało pół nocy w zabrudzonej kałem pieluszce.

jakie kosmetyki na odparzenia

Przyczyny odparzeń pieluszkowych u niemowląt i małych dzieci:

Do przyczyn odparzeń u noworodków, niemowląt i małych dzieci do około 2 roku życia niezwiązanych z pielęgnacją możemy zaliczyć:

  • Antybiotykoterapia i trwająca infekcja bakteryjna lub wirusowa.
  • Szczepienia, u nas niestety po szczepieniach na rota wirusy po raz pierwszy pojawiły się problemy z podrażnioną pupą.
  • Skład pieluszek jednorazowych, często to pieluszka powoduje podrażnienia, wtedy należy poszukać takich, które nie będą podrażniały delikatnej skórY dziecka.
  • Często do podrażnień w okolicy pieluszki dochodzi przy rozszerzaniu diety, zmiana składu stolca, zachodząca w trakcie rozszerzania diety.
  • Kiedy pojawia się biegunka i problemy z brzuszkiem.
  • W przypadku stosowania pieluch wielorazowych, przyczyną może być niezbyt dokładne pranie i wypłukanIe wkładu pieluszki wielorazowej.

jak leczyć odparzenia u niemowlaka

Przyczyny odparzeń u niemowlat poza obszarem pieluszki:

  • Dość częstą przyczyną podrażnień skóry u dziecka może być zmiana proszku/płynu do prania.
  • Przegrzanie maluszka, ten problem dość często pojawia się latem.
  • Niedostateczna higiena w tym zbyt rzadkie kąpiele i powierzchowne mycie skóry dziecka.
  • Sztywne i zlej, jakości ubranka. Zaleca się kupowanie ubrań z dobrym składem z bawełniany i lnu, które nie powodują podrażnień i są przewiewne.
  • Źle dobrane kosmetyki. W trosce o zdrową i dobrze nawilżoną skórę maluszka w pierwszych latach życia zaleca się używanie emolientów i łagodnych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt.

Jak postępować, by uniknąć odparzeń i zmian skórnych?

Jako rodzic z całkiem nie małym doświadczeniem wiem, że zdecydowanie lepiej jest im zapobiegać niż leczyć. Odparzenia są bardzo nieprzyjemne, nieleczone mogą bardzo szybko przeobrazić się w zapalenie skóry. Zmiany na skórze powodują ból, wzmagają niepokój i mogą być przyczyną złego funkcjonowania maluszka. Najważniejszą zasadą, jest dbałość o codzienną pielęgnację i odpowiednią higienę dziecka. Aby uniknąć odparzeń u malucha musimy pamiętać o tym, by:

  • Regularnie zmieniać pieluszkę dziecka. W przypadku noworodków po każdym karmieniu, w przypadku niemowląt, minimum raz na 3 godziny a nawet częściej, kiedy zauważymy, że zaczyna się ona zapełniać.
  • Do codziennej pielęgnacji używać przegotowanej wody i jednorazowych gazików. Mokre chusteczki u nas używane są tylko w podróży i poza domem.
  • Kiedy to tylko możliwewietrzyć pupę maluszka i miejsca narażone na odparzenia. Dostęp powietrza łagodzi podrażnienie skóry i przyspiesza gojenie powstałych ran.
  • Ograniczać stosowanie pudrów i zasypekdla dzieci. Często to właśnie one ponoszą winę za przesuszają skórę i wywołują podrażnienia.
  • Dbać o dokładne mycie wszystkich fałdek i zagięcia, to właśnie tam najczęściej pojawiają się zaczerwienienia i odparzenia.
  • Tak dobierać kosmetyki by nie powodowały podrażnień. W przypadku pojawienia się pierwszych oznak uczulenia na dany kosmetyk zrezygnować z używania.
  • Do pielęgnacji wrażliwej skóry niemowlaka w okolicy pieluszki używać kremu z dobrym składem.
cynkokrem na odparzenia
Składniki aktywne: Tlenek cynku, pantenol, lanolina, wosk pszczeli, olej ze słodkich migdałów.

Krem na odparzenia dla niemowląt − na co zwrócić uwagę?

Najważniejszy w kremie na odparzenia dla niemowląt, jest jego skład. Im mniej składników tym lepiej. Zazwyczaj kremy i maści na odparzenia pieluszkowe w swoim składzie mają tlenek cynku, alantoinę, lanolinę, a także panthenol. Dobry krem na odparzenia powinien wyciszać stany zapalne skóry i działać odkażająco, stąd np. tlenek cynku jest jak najbardziej wskazany. Dobry preparat powinien zabezpieczać skórę dziecka przed wysychaniem, warto by w jego składzie znalazły się emolienty. Tym samym będzie chronił naturalną barierę hydrolipidową skóry, która u małych dzieci jest jeszcze nie do końca wykształcona.

W aptekach i drogeriach dostępnych jest wiele środków, które mogą złagodzić stan zapalny i zapobiegać powstawaniu nowych zmian. Z własnego doświadczenia wiem też, że warto pokusić się o wypróbowanie domowych metod. Znam magiczny składnik z domowych środków, który z pewnością może pomóc na odparzenia i zmiany skórne. Jest nim skrobia ziemniaczana.

  • Z domowych środków polecanych przy odparzeniach pupy i zmianach skórnych, z pewnością ulgę przyniesie kąpiel w krochmalu. Krochmal Rewelacyjnie łagodzi odparzenia pieluszkowe i podrażnienia oraz działa wysuszająco na zmiany zapalne. Jednocześnie sprawia, ze skóra maluszka jest miękka i miła w dotyku.
  • Na zmiany skórne i odparzenia w okolicy pupy z pewnością pomogą preparaty na bazie cynku. U nas od kilku tygodni doskonale sprawdza się CynkoKrem. Jest to preparat polecany dla maluszków od pierwszych dni życia. To nowa polska marka bezpiecznych kosmetyków dla niemowląt i dzieci oraz osób cierpiących na podrażnienia skóry o różnym podłożu.

cynkokrem polski preparat na odprzenia

CynkoKrem służy do zapobiegania podrażnieniom w okolicach pieluszki oraz wspomaga ich leczenie, kiedy mimo naszych zabiegów pielęgnacyjnych się pojawią. CynkoKremGO to produkt idealny „do torebki” małe podręczne opakowanie i lekka konsystencja. Profilaktycznie można go stosować kilka razy dziennie; w przypadku podrażnień okolic pieluszkowych – przy każdej zmianie pieluszki!

jaki krem dla niemowlaka

Natomiast CynkoKrem w okrągłym opakowaniu o gramaturze 150 g ma gęstszą konsystencję. Obydwa kremy mają naprawdę prosty i krótki skład. W ich składzie znajduje się odpowiednia kompozycja tlenku cynku, pantenolu, oleju ze słodkich migdałów, lanoliny i innych niezbędnych składników, które mają za zadanie chronić, goić, wzmacniać i nawilżać skórę niemowląt.

jak leczycodparzenia u dzieci i niemowląt

Produkty CynkoKrem posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Poleciła mi je moja położna, kiedy po raz pierwszy pojawiły się probemy ze skóra Ani.  Jest to osoba do której mam ogromne zaufanie. Skóra córeczki dobrze je toleruje, mają prosty skład, więc czego chcieć więcej.

Ważne!

Warto pamiętać, że nakładamy na skórę dosyć cienką warstwę kosmetyku. Po to by nie blokować dostępu powietrza do skóry i nie zapychać porów.

Jeżeli pomimo naszych wysiłków i starań dojdzie do „Pieluszkowego Zapalenia Skóry” należy niezwłocznie udać się po poradę do lekarza pediatry. Absolutnie nie należy bagatelizować zmian skórnych w przypadku tak małych dzieci.

Pamiętacie jak to było u Was? Co się sprawdzało w pielęgnacji delikatnej skóry maluszków w okolicy pieluszki?

(*1) Wilmont A.,Doboszyńska A. Pieluszkowe Zapalenie Skóry u dzieci. Pediatr Med Rodz 2012; 8:272-274

* wpis powstał w wyniku współporacy z marką CynkoKrem

11 thoughts on “Jak zapobiegać odparzeniom u niemowląt?”

  1. XXI wiek i ludzie zapominają o starych sprawdzonych sposobach. Stawiając na piedestał kosmetyki z dobrym składem. W naszym przypadku gdy córka dostała bardzo silnego uczulenia na światowej sławy pampersy oraz ich chusteczki nawilżające jedynym niezawodnym i sprawdzonym sposobem, który skutecznie poradził sobie z problemem była mąka ziemniaczana! Krochmal to coś za co dziękuję mamie która to wtedy przyszła z pomocą i ulga dla mojego noworodka. Wtedy to też zrezygnowałam z sudokremow i innych kremów na odparzenia. Córka gdy tylko musiała mieć zmienionych papers nie była traktowana chusteczkami nawilżającymi (przy zrobieniu siusiu rzecz biorąc) natomiast po każdej kupce stosowałam mąkę ziemniaczaną podsypujac jej pupę gdy tylko widziałam oznaki zaczerwienienia. Obecnie czekam na drugie Dziecko i zapas mąki już w domu mam ✌️

    1. Krochmal to złoty środek na skórę. W przypadku starego synka na AZS sprawdzał się idealnie. Teraz Anię też przynajmniej raz w tygodniu kąpię w krochmalu. To prawda mąka ziemniaczana to idealny produkt na odparzenia. Sprawdzony i stosowany od lat. Jednak gdy przegapimy moment i jest nieco poważniej czasem niestety trzeba się wesprzeć czymś innym.

  2. Temat bardzo ważny dla wszystkich świeżo upieczonych rodziców. Warto posiadać taką wiedzę,żeby zapobiegać zamiast leczyć.

  3. Nie znałam tego produktu, gdy moja córka borykała się z odparzeniami, lekarz zasugerował inny krem, który na szczęście pomógł, ale pewnie chętnie sięgnęłabym po tę propozycję

  4. Odparzenie zdarzyło się raz, kiedy córka leżała na oddziale noworodkowym i pielęgniarki za rzadko zmieniały jej pieluszki. Potem nie zmagaliśmy się z tym problemem. Nie stosowaliśmy też żadnych kremów. Ot, codzienna higiena i pielęgnacja:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *